Často kladené otázky

Pred každým náterom by mal byť príslušný podklad skontrolovaný a predbežne upravený. Ak na to zabudnete, môžu sa niekedy pri nanášaní náteru alebo neskôr počas používania objaviť nepríjemné prekvapenia. V závislosti od typu podkladu (drevo, kov, minerálny podklad) sa vyžadujú rôzne skúšky/predúpravy:

Drevo

  • Pred lakovaním je potrebné povrch dreva prebrúsiť - tým zlepšíme priľnavosť. Najmä vonku nelakujte priamo hladké hobľované drevo, inak by to mohlo viesť k skráteniu intervalov renovácie alebo dokonca  k odlupovaniu náteru.
  • Mala by byť skontrolovaná tiež pevnosť dreveného podkladu. Ak urobíte nechtom ťah naprieč cez drevené vlákna a všimnete si výrazné škrabance, je bezpodmienečne potrebné odstrániť voľnú drevnú hmotu mosadznou drôtenou kefou alebo brúsivom.
  • Nepriľnavé a skrehnuté staré nátery musia byť tiež odstránené. K tomu slúži ADLER-Abbeizer Spray alebo tiež teplovzdušné pištole.

Kov

  • Uvoľnená a hrubá hrdza musí byť pred nanesením náteru odstránená mechanicky drôtenou kefou alebo inými abrazívami. Selektívna korózia by mala byť vybrúsená.
  • Pri kovových podkladoch je dôležité tiež odmastenie povrchu - na to je vhodný ADLER Entfetter.
  • Špeciálne pri pozinkovaných povrchoch a hliníku je bezpodmienečne nutné povrch prebrúsiť napr. brúsnym rúnom a súčasne odmastiť.

Minerálne podklady

  • Pred náterom je možné veľké trhliny alebo diery vyplniť vhodným tmelom. Po zaschnutí tmelu sa odporúča vytmelené plochy prebrúsiť a v prípade potreby je natrieť tak, aby sa predišlo problémom s priľnavosťou.
  • Sfarbenie, napr. vodou alebo nikotínovými škvrnami, možno natrieť Aviva Isolier-Weiß.
  • Najmä pri náteroch stien a fasád, ale aj pri náteroch betónových podláh, by mala byť dopredu skontrolovaná nasiakavosť a kriedovanie povrchu.
  • Použitím vhodného základovania ADLER môžu byť kriedové podklady spevnené alebo môže byť egalizovaná savosť podkladu.

Pre každý z týchto podkladov platí, že musí byť pred nanášaním suchý, čistý, nosný, zbavený prachu a deliacich substancií ako sú tuk, vosk, silikón atď.

technických listoch nájdete podrobné informácie, pre ktorý podklad je produkt ADLER vhodný a ako by mal byť príslušný podklad vopred upravený. Ďalšie užitočné informácie nájdete tu:

Tipy & triky: Otestovanie podkladu

Použité produkty

Ochranné prostriedky na drevo chránia tento jedinečný prírodný produkt

Drevo je jedinečný a všestranný materiál. Možno z neho vytvoriť krásne drevené fasády, ako aj balkóny, ploty, okná a dvere. Tak ako každý iný prírodný produkt, aj tieto drevené výrobky je potrebné pravidelne ošetrovať, aby boli dlhé roky rovnako krásne ako v prvý deň. Ochranné prostriedky na drevo chránia vaše drevo v exteriéri pred zamodraním, plesňami, drevokaznými hubami a inými škodcami.

Ochranné prostriedky na drevo ADLER chránia a zušľachťujú vaše cenné drevené prvky a skutočne zvýrazňujú ich krásu. Ponúkame široký sortiment vodouriediteľných a rozpúšťadlových prostriedkov na ochranu dreva, ktoré boli starostlivo testované, a preto sú zdravotne neškodné. Či už ide o nový náter alebo renováciu, v spoločnosti ADLER určite nájdete ten správny prostriedok na ochranu dreva.

Drevo v exteriéri je okrem prirodzeného zvetrávania (vplyvom UV-žiarenia, slnka a dažďa alebo vlhkosti) vystavené tiež ďalším nebezpečenstvám, ako je napríklad napadnutie hubami alebo hmyzom.

Prípravky na ochranu dreva (označované tiež ako chemické prípravky na ochranu dreva) sú výrobky, ktoré obsahujú biocídne účinné látky, ktoré chránia drevo pred napadnutím plesňami, drevokaznými hubami a hmyzom.

Konkrétne ihličnany (napr. smrek alebo jedľa) sú veľmi náchylné k napadnutiu plesňou vzhľadom k ich prirodzenej odolnosti. Tu môže preventívna ochrana dreva pomôcť zvýšiť trvanlivosť.

Okrem toho existujú aj produkty, ktoré obsahujú takzvanú ochranu filmom – to znamená, že príslušný výrobok alebo povrch ošetrený biocídne účinnou látkou je chránený proti povrchovému napadnutiu plesňami.

Spoločnosť ADLER si je vedomá svojej vysokej zodpovednosti voči ľuďom a životnému prostrediu, jej kvality a samozrejme zákonných požiadaviek. Preto všetky prostriedky na ochranu dreva ADLER sú externe skontrolované a schválené a uvedené napr. v Österreichischen Holzschutzmittelverzeichnis. V interiéri ochranné prostriedky na drevo neodporúčame používať!

Rozmerovo stabilné prvky sú napr. drevené okná a vchodové dvere.
Je nutné použiť kvalitné dreviny, pretože sa vyžaduje vysoká rozmerová stabilita. Z tohto dôvodu sa obvykle používajú hrubovrstvové laky a lazúry, aby sa výrazne znížilo prirodzené bobtnanie a zmršťovanie dreva.

Rozmerovo nestabilné konštrukčné diely sú napr. drevené fasády, balkóny, plot, prístrešky atď.
Tieto dielce sú zvyčajne vystavené silným poveternostným vplyvom, a preto sa kladie vysoký dôraz na náter. V dôsledku týchto podmienok sa jedná len o tenkovrstvové nátery, napr. sa používajú ochranné lazúry na drevo. Tým sa výrazne znižuje riziko odlupovanie náterov.

Okrem týchto dvoch typov existujú tiež čiastočne rozmerovo stabilné prvky, ako napríklad záhradný nábytok, žalúzie, zimné záhrady.

Ktoré produkty sa používajú na aký účel nájdete v našom radcovi pri používaní produktov.

V zásade sa rozlišuje medzi dvoma typmi povrchovej úpravy – lakmi a lazúrami.

  • Krycia povrchová úprava – zvyčajne lak – vytvára na podklade na povrchu uzavretú vrstvu a úplne pokrýva podklad. Štruktúra dreva nie je viditeľná.
  • V prípade lazúrovacej povrchovej úpravy príslušná lazúra preniká do dreveného podkladu, čím je drevo lepšie chránené, najmä počas zvetrávania, kedy dochádza k rovnomernému odbúravaniu lazúrového filmu. Tieto tenkovrstvové systémy nevytvárajú hrubú ochrannú vrstvu a obsahujú priehľadné pigmenty, teda štruktúra dreva zostáva zväčša viditeľná.

Upozorňujeme, že okrem lazúry a zvoleného odtieňa má na konečnú farbu povrchov významný vplyv tiež aplikované množstvo produktu, vzhľad a štruktúra dreva.

Pri lakovaných povrchoch lak vytvára na podklade samozosieťovanú vrstvu. Táto vrstva chráni podklad pred mechanickými a/alebo chemickými vplyvmi.

S olejmi alebo voskami je možné dosiahnuť veľmi prírodné a otvorené póry. Naolejované alebo voskované povrchy netvoria súvislú vrstvu na povrchu, ale nasýtia póry dreva. Výsledkom je, že aj naolejované povrchy sú odolné voči vonkajším vplyvom.

Najdôležitejšie výhody a nevýhody jednotlivých povrchov sú uvedené v tejto tabuľke:

Lakovaný drevený povrch

Olejovaný drevený povrch

+ nízke náklady na údržbu

- vyššie náklady na údržbu

+ veľmi odolný

+ veľmi prirodzený vzhľad a ohmat

- veľmi veľká námaha pri oprave veľkých škôd (výrazné škrabance, škvrny)

+ nečistoty, škrabance atď. sa dajú veľmi ľahko odstrániť a opraviť


Ďalšie informácie k tejto téme nájdete v nasledujúcom letáku: Prirodzene lakované povrchy

© adler-lacke.com