Často kladené otázky

Pred každým náterom by mal byť príslušný podklad skontrolovaný a predbežne upravený. Ak na to zabudnete, môžu sa niekedy pri nanášaní náteru alebo neskôr počas používania objaviť nepríjemné prekvapenia. V závislosti od typu podkladu (drevo, kov, minerálny podklad) sa vyžadujú rôzne skúšky/predúpravy:

Drevo

  • Pred lakovaním je potrebné povrch dreva prebrúsiť - tým zlepšíme priľnavosť. Najmä vonku nelakujte priamo hladké hobľované drevo, inak by to mohlo viesť k skráteniu intervalov renovácie alebo dokonca  k odlupovaniu náteru.
  • Mala by byť skontrolovaná tiež pevnosť dreveného podkladu. Ak urobíte nechtom ťah naprieč cez drevené vlákna a všimnete si výrazné škrabance, je bezpodmienečne potrebné odstrániť voľnú drevnú hmotu mosadznou drôtenou kefou alebo brúsivom.
  • Nepriľnavé a skrehnuté staré nátery musia byť tiež odstránené. K tomu slúži ADLER-Abbeizer Spray alebo tiež teplovzdušné pištole.

Kov

  • Uvoľnená a hrubá hrdza musí byť pred nanesením náteru odstránená mechanicky drôtenou kefou alebo inými abrazívami. Selektívna korózia by mala byť vybrúsená. Zvyškovú hrdzu ošetrite pomocou ADLER Ferroblock alebo ADLER Rostumwandler-Spray.
  • Pri kovových podkladoch je dôležité tiež odmastenie povrchu - na to je vhodný ADLER Entfetter.
  • Špeciálne pri pozinkovaných povrchoch a hliníku je bezpodmienečne nutné povrch prebrúsiť napr. brúsnym rúnom a súčasne odmastiť.

Minerálne podklady

  • Pred náterom je možné veľké trhliny alebo diery vyplniť vhodným tmelom. Po zaschnutí tmelu sa odporúča vytmelené plochy prebrúsiť a v prípade potreby je natrieť tak, aby sa predišlo problémom s priľnavosťou.
  • Sfarbenie, napr. vodou alebo nikotínovými škvrnami, možno natrieť Aviva Isolier-Weiß.
  • Najmä pri náteroch stien a fasád, ale aj pri náteroch betónových podláh, by mala byť dopredu skontrolovaná nasiakavosť a kriedovanie povrchu.
  • Použitím vhodného základovania ADLER môžu byť kriedové podklady spevnené alebo môže byť egalizovaná savosť podkladu.

Pre každý z týchto podkladov platí, že musí byť pred nanášaním suchý, čistý, nosný, zbavený prachu a deliacich substancií ako sú tuk, vosk, silikón atď.

technických listoch nájdete podrobné informácie, pre ktorý podklad je produkt ADLER vhodný a ako by mal byť príslušný podklad vopred upravený. Ďalšie užitočné informácie nájdete tu:

Tipy & triky: Skontrolovať základ
ADLER TV: Kontrola a základovanie podkladov
ADLER TV: Základovanie a nanášanie špachtľou pri sádokartóne

Drevo v exteriéri je okrem prirodzeného zvetrávania (vplyvom UV-žiarenia, slnka a dažďa alebo vlhkosti) vystavené tiež ďalším nebezpečenstvám, ako je napríklad napadnutie hubami alebo hmyzom.

Prípravky na ochranu dreva (označované tiež ako chemické prípravky na ochranu dreva) sú výrobky, ktoré obsahujú biocídne účinné látky, ktoré chránia drevo pred napadnutím plesňami, drevokaznými hubami a hmyzom.

Konkrétne ihličnany (napr. smrek alebo jedľa) sú veľmi náchylné k napadnutiu plesňou vzhľadom k ich prirodzenej odolnosti. Tu môže preventívna ochrana dreva pomôcť zvýšiť trvanlivosť.

Okrem toho existujú aj výrobky, ktoré obsahujú takzvanú ochranu filmu - to znamená, že príslušný výrobok alebo povrch potiahnutý biocídne účinnou látkou sú chránené proti povrchovému napadnutiu plesňami.

Spoločnosť ADLER si je vedomá svojej vysokej zodpovednosti voči ľuďom a životnému prostrediu, jej kvality a samozrejme zákonných požiadaviek. Preto všetky prostriedky na ochranu dreva ADLER sú externe skontrolované a schválené a uvedené napr. v Österreichischen Holzschutzmittelverzeichnis. V interiéri ochranné prostriedky na drevo odporúčame nepoužívať!

Rozmerovo stabilné prvky sú napr. drevené okná a vchodové dvere.
Je nutné použiť kvalitné dreviny, pretože sa vyžaduje vysoká rozmerová stabilita. Z tohto dôvodu sa obvykle používajú hrubovrstvové laky a lazúry, aby sa výrazne znížilo prirodzené bobtnanie a zmršťovanie dreva.

Rozmerovo nestabilné konštrukčné diely sú napr. drevené fasády, balkóny, prístavby atď.
Tieto dielce sú zvyčajne vystavené silným poveternostným vplyvom, a preto sa kladie vysoký dôraz na náter. V dôsledku týchto podmienok sa jedná len o tenkovrstvové nátery, napr. sa používajú ochranné lazúry na drevo. Tým sa výrazne znižuje riziko odlupovanie náterov.

Okrem týchto dvoch typov existujú tiež čiastočne rozmerovo stabilné prvky, ako napríklad záhradný nábytok, žalúzie, zimné záhrady.

Ktoré produkty sa používajú na aký účel nájdete v našom radcovi pri používaní produktov.

V zásade sa rozlišuje medzi dvoma typmi náterov - medzi lakmi a lazúrami.

Krycí náter  - zvyčajne lak - vytvára na podklade na povrchu uzavretú vrstvu a úplne pokrýva podklad. Štruktúra dreva nie je viditeľná.

V prípade lazúrovacej povrchovej úpravy príslušná lazúra preniká do dreveného podkladu, čím je drevo lepšie chránené, najmä počas zvetrávania, kedy dochádza k rovnomernému odbúravaniu lazúrového filmu. Tieto tenkovrstvové systémy nevytvárajú hrubú ochrannú vrstvu a obsahujú priehľadné pigmenty, teda štruktúra dreva zostáva zväčša viditeľná.

Upozorňujeme, že okrem lazúry a zvoleného odtieňa má na konečnú farbu povrchov významný vplyv tiež aplikované množstvo produktu, vzhľad a štruktúra dreva.

Pri lakovaných povrchoch lak vytvára na podklade samozosieťovanú vrstvu. Táto vrstva chráni podklad pred mechanickými a/alebo chemickými vplyvmi.

S olejmi alebo voskami je možné dosiahnuť veľmi prírodné a otvorené póry. Naolejované alebo voskované povrchy netvoria súvislú vrstvu na povrchu, ale nasýtia póry dreva. Výsledkom je, že aj naolejované povrchy sú odolné voči vonkajším vplyvom.

Najdôležitejšie výhody a nevýhody jednotlivých povrchov sú uvedené v tejto tabuľke:

Lakovaný drevený povrch

Olejovaný drevený povrch

+ nízke náklady na údržbu

- vyššie náklady na údržbu

+ veľmi robustný

+ veľmi prirodzený vzhľad a ohmat

- veľmi veľká námaha pri oprave veľkých škôd (výrazné škrabance, škvrny)

+ nečistoty, škrabance atď. sa dajú veľmi ľahko odstrániť a opraviť


Ďalšie informácie k tejto téme nájdete v nasledujúcej informačnej brožúre: Prirodzene lakované povrchy

Sme veľmi radi, že máte záujem o naše produkty ADLER. Naše produkty môžete jednoducho zakúpiť u autorizovaných predajcov vo Vašej blízkosti. Najbližšieho predajcu nájdete tu.

Všetky naše výrobky sa pred odoslaním a predajom podrobia prísnej kontrole kvality. Bohužiaľ sa môže stať, že nie ste spokojní s dodanou kvalitou alebo máte problémy so spracovaním.

Vždy sa snažíme pomôcť vám s týmito problémami a objasniť príčinu alebo poskytnúť riešenie.

V prípade reklamácie sa vždy obráťte na miesto, kde ste zakúpili príslušný produkt ADLER.

Ak ste výrobok zakúpili v našom internetovom obchode, kontaktujte adresu uvedenú v dodacom liste.

© adler-lacke.com