Často kladené otázky

Hoci sú vchodové dvere s lazúrovacou alebo krycou povrchovou úpravou vo všeobecnosti mimoriadne odolné voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu, kvôli týmto trvalým poveternostným vplyvom si tieto povrchy vyžadujú pravidelnú údržbu, porovnateľnú s údržbou vrchného laku našich automobilov.

Pre vchodové dvere a garážové brány vyvinula spoločnosť ADLER vlastnú systémovú údržbovú sadu WinDoor Care-Set, ktorá zabezpečuje dokonalý povrch bez šmúh aj na väčších plochách. Údržbový systém je vhodný na povrchy upravené lazúrovacou a krycou povrchovou úpravou a pozostáva z 2 handričiek, 2 rozprašovacích hlavíc a produktov ADLER Top-Cleaner a ADLER Top-Care.

Na hĺbkové čistenie sa prípravok ADLER Top-Cleaner nanáša na lakované časti pomocou žltej čistiacej handričky alebo sa alternatívne nastrieka pomocou naskrutkovanej rozprašovacej hlavice. Potom opláchnite teplou čistou vodou.

Prípravok ADLER Top-Care pred použitím pretrepte, naskrutkujte dodanú rozprašovaciu hlavicu a rovnomerne prípravok ADLER Top-Care nastriekajte na lakované povrchy. Po približne 10 minútach utrite modrou handričkou na ošetrenie. Postup opakujte pre dosiahnutie čisého efektu. Pri prvkoch, ktoré sú viac vystavené poveternostným vplyvom, odporúčame údržbové prostriedky aplikovať dvakrát ročne.

Okrem pravidelnej starostlivosti o povrchy je vo všeobecnosti dôležité, aby sa povrchová úprava podrobovala aj pravidelnej vizuálnej kontrole. Vchodové dvere sa musia kontrolovať aspoň raz ročne. Rýchlou a jednoduchou opravou drobných mechanických poškodení, napríklad spôsobených krupobitím, možno ľahko predísť rozsiahlym neskorým škodám a nákladnej renovácii.

Pozor:
Tento údržbový systém je vhodný len na lakované povrchy. V prípade olejovaných povrchov odporúčame pravidelnú starostlivosť alebo zapracovanie pomocou Pullex Holzöl bezfarebného alebo v požadovanom farebnom odtieni.

Všetky informácie k tejto téme nájdete tu:

S osvedčeným renovačným systémom Pullex od spoločnosti ADLER vyzerajú zosivené a zvetrané obklady, balkóny alebo prístrešky za krátky čas ako nové. A to všetko len v niekoľkých krokoch.

Na tento účel si vopred vyberte požadovaný farebný odtieň, ktorý má objekt po renovácii mať. Výber farebného odtieňa vám rýchlo a jednoducho uľahčia farebné vejáre ADLER alebo farebné karty, ktoré sú k dispozícii u našich predajcov vo vašom okolí. Stačí, ak si vyberiete konečný farebný odtieň, systém miešania farieb ADLER automaticky navrhne vhodnú farbu podkladu.

Najdôležitejšou časťou renovácie je skúška podkladu alebo predúprava. Urobte „skúšku nechtom“, aby ste zistili, či má podklad potrebnú nosnosť pre nový náter. Čím hlbšie stopy po poškrabaní nechtom zanecháte, tým silnejšie by ste potom mali drevo kefovať. Kefujte mosadznou drôtenou kefou, vždy pozdĺž vlákien dreva. Ak nechcete kefovať ručne, použite profesionálny kefovací stroj, najmä na veľké plochy. Ostré hrany by sa potom mali prebrúsiť brúsnym papierom so zrnitosťou P80. Silne zvetrané a vodorovné dosky je tiež najlepšie obrúsiť alebo kefovať. Potom drevo dôkladne zbavte prachu a nečistôt.

Teraz môžete vopred ošetrené drevo natrieť základným náterom Pullex Renovier-Grund. Vysoko nasiakavé drevené časti môžete do pol hodiny natrieť druhýkrát „mokré na mokré“. Dbajte na to, aby ste dosiahli krásne a rovnomerné sfarbenie. Povrch by mal pôsobiť rovnomerne zafarbene, ale nie úplne nepriehľadne. Nánosom sa ľahko vyhnete tak, že budete natierať dosku za doskou.

Po stanovenom čase schnutia, ktorý je minimálne 12 hodín, môžete naniesť prvý lazúrovací náter Pullex Top-Lasur v požadovanom farebnom odtieni. Aj v tomto prípade by ste mali teraz vždy natierať dosku za doskou, aby ste zabránili vytváraniu nánosov. Po ďalšom čase schnutia 12 hodín je možné naniesť druhý lazúrovací náter.

V prípade farebných alebo krycích renovačných náterov odporúčame ako alternatívu k Pullex Top-Lasur naniesť dva vrchné nátery Pullex Color.

Viac informácií sa dozviete tu:

Ak sú vaše drevené okná už silne zvetrané a jednoduchá starostlivosť už nestačí, môžete použiť náš renovačný systém Pullex, pozostávajúci z renovačného základného náteru Pullex Renovier-Grund a lazúry Pullex Fenster-Lasur. Vďaka tomu môžete svojim oknám, okeniciam alebo vchodovým dverám dodať nový lesk bez väčšej námahy.

Za týmto účelom si vopred vyberte požadovaný farebný oditeň, ktorý by mal objekt po renovácii mať. Farebné vejáre alebo vzorkovnice ADLER, ktoré sú dostupné u našich ADLER predajcov vo vašej oblasti, vám uľahčia rýchly a jednoduchý výber farby. Stačí si vybrať finálnu farbu, systém miešania farieb ADLER automaticky navrhne vhodnú základnú farbu.

Potom najskôr odstráňte olupujúce sa, už nepriľnavé nátery škrabkou alebo hrubou kefou. Zvyšky farieb a zosivenie dreva je najlepšie obrúsiť brúsnym papierom so zrnitosťou P60. Ostré hrany by mali byť zaoblené. Pred nanesením základného náteru by sa mal celý povrch opäť prebrúsiť zrnitosťou P120.

Drevo musí byť pred náterom Pullex Renovier-Grund čisté a suché. Potom môžete použiť základný náter Pullex Renovier-Grund. Vysoko nasiakavé drevené diely natriete druhýkrát „mokré na mokré“ do pol hodiny.
Po minimálne 12 hodinách schnutia sa nanesie prvý náter lazúry Pullex Fenster-Lasur. Po dobe schnutia cca 6 hodín naneste druhú vrstvu lazúry Pullex Fenster-Lasur.

Pre farebné alebo krycie renovácie okien odporúčame dvakrát vrchný náter s Pullex Color ako alternatívu k Pullex Fenster-Lasur.

Ďalšie informácie k téme nájdete tu:

Drevo v exteriéri je každý deň vystavené poveternostným vplyvom. Tieto poveternostné vplyvy sú ešte výraznejšie, najmä na vodorovných povrchoch, ako sú podlahy terás. Po čase môžu vzniknúť praskliny, vymývanie extraktívnych látok obsiahnutých v dreve, napadnutie riasami či zosivenie dreva.
Terasové drevo by sa preto malo ošetrovať špeciálnymi podlahovými olejmi, ako je napríklad terasový olej Pullex Bodenöl, a tiež pravidelne udržiavať.

Nasledujúce tipy sú obzvlášť dôležité:
• Pri novom nátere naneste 2 tenké vrstvy terasového oleja Pullex Bodenöl. Terasový olej by mal preniknúť do podkladu a je potrbené sa vyhnúť vytváraniu vrstiev. Obzvlášť hladké povrchy (napr. hobľované povrchy) sa neodporúčajú, pretože tu podlahový olej nemôže dobre do dreva preniknúť a hrozí riziko odlupovania.


• Pri neporušených drevených terasách odporúčame každoročný ošetrujúci náter s Pullex Bodenöl.


• Bezfarebný Pullex Bodenöl by sa nemal používať, pretože neposkytuje dobrú UV ochranu. Olejované povrchy natreté bezfarebým olejom rýchlejšie zvetrávajú a je pravdepodobnejšie, že bude potrebná skorá renovácia.

 

Pri renovácii už zvetraného terasového dreva je potrebná dobrá predúprava. Za týmto účelom by mal byť povrch dobre obrúsený alebo vykefovaný.

• Pred odsivenám celý povrch polejte vodou, aby ste znížili nasiakavosť. ADLER Clean-Multi-Refresher sa potom nanáša štetcom alebo kefou. Po 10 až 20 minútach zmyte terasové drevo veľkým množstvom vody a nylonovou alebo cirokovou kefou.

• Po odsivení nechajte terasové drevo schnúť niekoľko dní. Aj keď nie je potrebná žiadna ďalšia predúprava, drevo terasy musí byť čisté, suché a nosné pre náter na drevo. Čím dôkladnejšie a čistejšie predbežne povrch ošetríte, tým krajší a rovnomernejší bude následný náter.

• Drevenú terasu potom môžete natrieť Pullex Bodenöl. Tú naneste štetcom rovnomerne a bez prebytku na celý povrch, rovnako ako pri natieraní nového náteru. Po 12 hodinách schnutia treba povrch natrieť druhýkrát. Takto dosiahnete optimálny výsledok. Pullex Bodenöl je dôležité rozotrieť na tenko!

Pozrite si:

ADLER TV: Terasy – odsivenie dreva a vhodný náter
Tipy & triky: Údržba a renovácia terasy

© adler-lacke.com