Často kladené otázky

Aby ste zachovali hodnotu vášho dreveného nábytku tak dlho, ako je to len možné, mali by ste s ním zaobchádzať opatrne a predovšetkým o cenné kusy nábytku sa náležite pravidelne starať, aby nedošlo k poškriabaniu a vzniku škvŕn. V závislosti od toho, či bolo drevo lakované, olejované alebo voskované, reaguje rôzne na prach, vodu a iné vplyvy. Preto je dôležité prispôsobiť čistenie a starostlivosť o drevený nábytok príslušnému povrchu.

Starostlivosť o lakovaný nábytok:

Lakovaný nábytok je dobre chránený pred vlhkosťou a nečistotami a ľahko sa čistí. Na odstránenie odtlačkov prstov a iných malých nečistôt je najlepšie použiť na lakované povrchy vlhkú handričku.

Na silnejšie nečistoty môžete napr. použiť čistiaci prostriedok ADLER Clean Möbelreiniger. Tento čistiaci prostriedok na nábytok (vo fľaši s rozprašovačom) sa môže nanášať navlhčenou handričkou alebo priamo nastriekať a potom dosucha utrieť. Čistiace prostriedky pre domácnosť často obsahujú abrazívne častice, ktoré poškriabajú farbu, a preto by sa nemali používať.

Náš produkt Clean-Möbelpflege Plus je vhodný na jemné ošetrenie pórov a oživenie povrchov nábytku. Tento prípravok na ošetrenie sa môže aplikovať po vyčistení povrchov približne raz alebo dvakrát ročne. Tento produkt vytvára na drevenom povrchu ochranný film proti znečisteniu a tiež odpudzuje vodu. Okrem toho zachováva stupeň lesku alebo matnosť povrchu nábytku.

Starostlivosť o olejovaný nábytok

Ľahké nečistoty na olejovaných povrchoch je možné ľahko vyčistiť vlhkou handričkou. Prebytočnú špinu, škvrny a mastnotu môžete odstrániť pomocou Legno-Reiniger. Pre starostlivosť a osvieženie odporúčame povrchy ošetriť s Legno-Pflegeöl každý rok. Povrch musí byť suchý, zbavený prachu a mastnoty. Ošetrovací olej naneste jemne a rovnomerne handričkou. Po približne 5 – 10 minútach prebytočný olej dobre vytrite v smere vlákien. V prípade opotrebovaných, poškodených oblastí alebo škrabancov môžete zasiahnuté miesta ľahko obrúsiť (v smere vlákien) a potom znova použiť ošetrovací olej.

Starostlivosť o voskovaný nábytok

Na rozdiel od oleja vosk preniká do dreva iba na povrchu a stvrdne až po určitej dobe. Prirodzená farba a štruktúra voskovaného povrchu dreva nie je zdôraznená tak, ako je to na olejovaných povrchoch. Povrchy sa najlepšie čistia navlhčenou handričkou alebo vhodným čistiacim prostriedkom na nábytok, napr. Clean Möbelreiniger. Proti mastným nečistotám tu funguje dobre aj Legno-Reiniger. Pre osvieženie a starostlivosť je možné naniesť ADLER Legno-Wachs a prebytok odstrániť po cca 5 – 10 minútach.

Ďalšie informácie:

Návod na ošetrovanie lakovaného nábytku
Návod na ošetrovanie olejovaných povrchov a podláh
Tipy & triky: Ošetrovanie a čistenie olejovaných a voskovaných povrchov

Pre správnu starostlivosť o podlahy je rozhodujúce, či ide o utesnené parkety alebo laminátové podlahy alebo o to, či bola ich podlaha naolejovaná.

Starostlivosť o parkety/laminátové podlahy:
Na pravidelné čistenie týchto podláh môžete použiť Clean-Parkettreiniger. Tento čistič môžete jednoducho pridať do vody na umývanie podláh a podlahu vyčistiť vlhkou handrou. Hrubšie nečistoty je tiež možné odstrániť priamo pomocou Clean-Parkettreiniger. Čistú a suchú podlahu je možné ošetriť pomocou produktu Clean-Parkettpflege. Tento ošetrujúci produkt vytvára na povrchu veľmi tenký a odolný ochranný film. Vaša podlaha je tak lepšie chránená proti oderu, vode alebo znečisteniu.

Starostlivosť o olejované podlahy:
Vaše olejované podlahy sa dajú ľahko vyčistiť a zároveň osviežiť pomocou produktu Legno-Holzbodenseife. Stačí pridať Legno-Holzbodenseife do vody na umývanie podláh a utrieť podlahu (poznámka: olejované podlahy by nikdy nemali byť po čistení zostať „príliš mokré“). Silne opotrebované miesta alebo prípadné poškodenia môžete ošetriť pomocou Legno-Pflegeöl. Povrchy sa dajú podľa potreby ľahko obrúsiť - pred ošetrením musia byť čisté, suché a bez mastnoty. Následne Legno-Pflegeöl naneste napr. handrou a prebytok zotrite po pôsobení cca 5 – 10 minút. Uistite sa, že ste ošetrovací olej veľmi dobre zotreli, aby ste predišli príliš dlhým dobám schnutia.

Ďalšie informácie:
ARL_504_Návod na ošetrovanie podláh upravených s ADLER Legno-Öl alebo ADLER Legno-Color
ADLER TV: Renovácia parketových podláh s Legno-Öl

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám, radi vám pomôžeme!

© adler-lacke.com