Často kladené otázky

Existuje niekoľko označení pre tepelne izolované fasády, ako napríklad fasáda s „úplnou tepelnou izoláciou“ alebo „ETICS“ (= tepelnoizolačný kompozitný systém).

Výrobky Aviva Tirosilc-Color alebo Aviva Tirokat-Color sú vhodné na nátery takýchto tepelne izolovaných fasád.

Aviva Tirosilc-Color je univerzálne použiteľná moderná hybridná fasádna farba s vynikajúcou ochranou proti poveternostným vplyvom a dodatočnou ochranou proti napadnutiu riasami a veľmi dobrou farebnou stálosťou.
Aviva Tirokat-Color je vysokokvalitná minerálno-silikátová fasádna farba.

Mimochodom, príliš tmavé farby by sa nemali používať na zateplených fasádach, pretože môžu spôsobiť väčšie zahrievanie fasády, čo zvyšuje aj riziko vzniku trhlín.
 

Váš miestny predajca ADLER vám povie, či je vami požadovaná farba vhodná pre fasádu ETICS.

Všetky naše farby na steny Aviva sú vhodné na použitie v interiéri. Väčšine výrobkov bola udelená rakúska environmentálna značka pre farby na steny a sú bezpečné na používanie. Pri takom veľkom výbere výrobkov nie je vždy jednoduché zistiť, ktorá farba je vhodná na aké použitie.

V hrubých rysoch možno rozlišovať medzi „klasickými“ emulznými farbami, minerálnymi farbami a latexovými farbami. Všetky tieto výrobky sú dostupné v rôznych kvalitatívnych a cenových úrovniach. V nasledujúcom texte by sme chceli vysvetliť hrubé rozdiely medzi jednotlivými typmi výrobkov a tiež pomenovať príslušné špičkové výrobky.

Disperzná farba – univerzálna farba na stenu
Emulzná farba je vhodná prakticky do všetkých miestností a možno ju použiť na takmer všetky podklady. Ide o „bežnú“ farbu na stenu, ktorá sa skladá z farebných pigmentov a plničov, vody a spojiva. Tieto spojivá sa zvyčajne nazývajú „disperzie“. Vodouriediteľné disperzné farby sa veľmi ľahko používajú, sú priedušné, vyrábajú sa bez rozpúšťadiel alebo zmäkčovadiel, sú bez zápachu a nie sú zdraviu škodlivé.

Príklady produktov: Aviva Ultra-Weiß alebo Aviva Ultra-Color

Minerálna farba – zdravá farba na stenu pre zdravé bývanie
Pri minerálnych farbách (často nazývaných aj silikátové farby) sa „spojivo“ v interiérovej farbe na steny skladá najmä z „draselného vodného skla“. Vrstva minerálnej farby netvorí vrstvu ako iné farby (napr. emulzná farba), ale neoddeliteľne sa spája s podkladom. Tento proces sa nazýva „silicifikácia“. Je však možný len pri minerálnych podkladoch, ako sú omietky alebo betón. Zvláštnosťou minerálnych farieb je predovšetkým ich veľmi vysoká difúznosť (priepustnosť pre vodné pary). Tým sa zabraňuje napríklad tvorbe kondenzačnej vody a podklad môže „dýchať“. Minerálne farby sú preto mimoriadne vhodné pre alergikov, pretože na stenách sa neudržiavajú čiastočky nečistôt a baktérie. Vďaka silnej zásaditosti  minerálnych farieb je zabránené množeniu plesní a baktérií. Preto sa minerálne farby považujú z hľadiska stavebnej biológie za veľmi odporúčané a výborne sa hodia na použitie v obývacích izbách, spálňach, detských izbách alebo aj vo vlhkých miestnostiach.

Príklady produktov: Aviva Tiromin Weiß alebo Aviva Tiromin-Color

Latexová farba – farba pre vysoké nároky
Vlastnosti latexových farieb sú predovšetkým vynikajúca odolnosť voči vode a vysoká trvanlivosť a čistiteľnosť. Je to vďaka špeciálnemu latexovému spojivu vo farbe na steny. Steny natreté latexovou farbou sa dajú ľahko utrieť a zbaviť nečistôt. Latexové farby sa preto s výhodou používajú v kuchyni, na schodiskách alebo vo vstupnej hale (botník). Na rozdiel od emulzných alebo minerálnych farieb je povrch latexových farieb podstatne lesklejší.

Príklady produktov: Aviva Strong-Weiß resp. Aviva Strong-Color

V nasledujúcej tabuľke vám ešte raz ukážeme prehľad rozdielov medzi jednotlivými typmi výrobkov:

  Disperzná farba Minerálna farba Latexová farba
Univerzálne použiteľná +++ - +
Odolná proti plesni + +++ -
Cena +++ - +
Paropriepustnosť + +++ -
Čistiteľnosť + - +++
Výber farebných odtieňov +++ - +++
Oblasti použitia (príklady)

obývacia izba a spálňa, kuchyňa, schodisko

obývacia izba a spálňa, kúpeľňa, pivnica kuchyňa, schodisko

Praktický tip:

Podľa toho, aký povrch chcete natrieť, by ste mali použiť rôzne kvality. Ak chcete napríklad natrieť čerstvo omietnutú stenu – v takom prípade sú aj tak potrebné dva nátery - postačí výrobok s triedou krycej schopnosti 2. Ak chcete osviežiť už bielu stenu, mali by ste si vybrať výrobok s najlepšou triedou krycej schopnosti 1, aby ste dosiahli krásnu bielu stenu opäť len v jednom pracovnom kroku.

Viac informácií nájdete tu: 

Tipy & triky: Neviditeľná oprava farby stien
 

© adler-lacke.com