Bluefin Unistar: univerzálny lak šetrný k životnému prostrediu

Čo môžeme urobiť, aby sme prispeli k ochrane životného prostredia? Túto otázku by sme si mali položiť nielen na Svetový deň životného prostredia 5. júna, ale aj každý deň v roku. Prvým krokom by mohlo byť čoraz častejšie používanie produktov šetrných k životnému prostrediu. A to nielen v jedle či oblečení, ale všade – dokonca aj pri farbách a lakoch. Je predsa podstatné, čím si natierame steny alebo čím lakujeme nábytok.
3. 6. 2022

V udržateľnom sortimente green od popredného rakúskeho výrobcu farieb a lakov ADLER nájdu spracovatelia ekologické povrchové úpravy pre každú oblasť použitia a v najvyššej kvalite. Najnovším prírastkom je všestranný vodouriediteľný lak Bluefin Unistar – prvý nábytkový lak, ktorý získal rakúsku ekologickú značku!

Ekologická kvalita

Rakúska environmentálna značka je spoľahlivou zárukou ekologickej kvality produktu. Komplexný certifikačný proces zabezpečuje, že v ňom nie sú žiadne látky, ktoré ohrozujú životné prostredie alebo zdravie. To je dôležité najmä pri farbách a lakoch, ktoré sa používajú v obytných priestoroch – veď v interiéri trávime až 90 % svojho života. Z tohto dôvodu má väčšina interiérových farieb ADLER už mnoho rokov rakúsku ekologickú značku. Teraz po prvýkrát získal ocenenie aj lak na nábytok: lak na vodnej báze Bluefin Unistar je všestranný a spoľahlivý, efektívny a užívateľsky prívetivý – a navyše skrz naskrz ekologický.

Prísne kritériá

Čo je potrebné na to, aby lak získal vytúženú environmentálnu značku? Dr. Matthias Glätzle, vedúci centrálneho vývoja spoločnosti ADLER, uvádza: „Používanie zmäkčovadiel, konzervačných látok a biocídov je prísne regulované – je to dôležité okrem iného aj preto, že tieto látky môžu spúšťať alergické reakcie. Zlúčeniny kobaltu alebo environmentálne škodlivé APEO sú tiež tabu.“ Nízky obsah rozpúšťadiel je tiež dôležitý: „Vzhľadom na veľmi nízky podiel rozpúšťadiel v Bluefin Unistar nie je vzduch v miestnosti znečistený prchavými zložkami z lakovaného povrchu,“ vysvetľuje Dr. . Glatzle. Ekologická farba na vodnej báze Bluefin Unistar spĺňa všetky tieto požiadavky na výbornú - s obsahom VOC nižším ako 3 % je dokonca hlboko pod predpísanými limitnými hodnotami. Lak na nábytok je teda zárukou ekologického a zdravotne neškodného prostredia bývania. Ekologický lak má ďalšie plus: Bluefin Unistar je mimoriadne všestranný a možno ho použiť univerzálne: na každý bežný druh dreva, pre každú oblasť použitia, v 1-zložkovom alebo 2-zložkovom spracovaní, v závislosti od požiadaviek. Namiesto množstva rôznych špeciálnych produktov potrebuje spracovateľ v podstate iba tento jeden transparentný lak a dokáže ním pokryť každú požiadavku – šetrí to zdroje a umožňuje efektívny výrobný proces. Navyše, tento vodouriediteľný lak je veľmi „dobrácky“ a jeho spracovanie nie je vôbec komplikované. Reinhard Huber, ktorého tím v laboratóriu nábytkových lakov ADLER vyvinul tento univerzálny lak, vysvetľuje: „Mnoho stolárov sa stále spolieha na laky na báze rozpúšťadiel, pretože sa s nimi pracuje ľahšie. S Bluefin Unistar môžeme teraz ponúknuť vodouriediteľný produkt , ktorý je minimálne rovnako užívateľsky príjemný a zároveň mimoriadne ekologický. Vodouriediteľné laky sú budúcnosťou a Bluefin Unistar je ideálnym produktom na prechod na túto trvalo udržateľnú technológiu povrchových úprav!“

ADLER - V našich žilách prúdi farba

So 670 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 22 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com