Ⓒ Thomas Hennerbichler | © Thomas Hennerbichler
Interiéry

Malí ľudia vo veľkom

Rekonštrukcia, modernizácia, expanzia: hlavné výzvy pre súčasnú architektúru, najmä pokiaľ ide o projekty vo vidieckych oblastiach. Tu je obzvlášť dôležité postaviť most medzi tradičným charakterom miesta a súčasnou estetikou, medzi stavebnou štruktúrou včerajška a priestorovými a technickými požiadavkami dnešnej doby. Toto premostenie bolo úspešné pri prestavbe a novostavbe základnej a materskej školy v západorakúskej horskej obci Tschagguns.

© Thomas Hennerbichler
© Thomas Hennerbichler
© Thomas Hennerbichler
© Thomas Hennerbichler
© Thomas Hennerbichler

Približne 2 200 obyvateľov Tschagguns v Montafone vo Vorarlberských Alpách žije v mnohých malých štvrtiach, ktoré siahajú od dna údolia až hlboko do nízkeho pohoria. V takto široko rozptýlenej komunite má centrum dediny zvláštny význam ako priestor na stretávanie a zdieľanie. Patrí sem základná škola v Tschagguns, budova z konca 50. rokov, v ktorej je aj materská škola a hudobné skúšobne. Už značne stará budova prešla od roku 2020 rozsiahlou rekonštrukciou a rozšírením. Zatiaľ čo základná škola bola zvnútra vybúraná a kompletne prestavaná, ale zachovala si svoj známy exteriér, materská škola bola prestavaná podľa plánov architektov LANG VONIER: priestranná, svetlá hybridná drevostavba, ktorá vyžaruje teplo, radosť zo života a prirodzenosť.

Sebavedomý vzhľad

Novostavba plynule nadväzuje na zrekonštruovanú základnú školu, ale je čímkoľvek iným, len nie „prístavkom“ – naopak: materská škola pôsobí sebavedome ako samostatná stavba od tvaru strechy a výšky budovy až po materiálové a farebné prevedenie. Malí hostia vstupujú do škôlky cez schodisko s madlom z olejovaného dubového dreva, ktoré je uzavreté veľkými presklenými plochami a okamžite ich objíme domáckou, priateľskou atmosférou. Od podlahy k stropu, cez okná až po dizajn interiéru – všetko je tu z dreva. Štyri skupinové miestnosti ponúkajú viac ako dostatok priestoru pre mládež z Tschagguns a najmä horné poschodie zaujme svojou ohromujúcou výškou stropu - „veľkorysé gesto voči malým ľuďom“, ako hovorí architekt Christian Vonier. Na umiestnenie dvoch ďalších relaxačných miestností bola v zadnej časti horného poschodia umiestnená galéria, na ktorú sa dá dostať po schodisku. Tu si môžu deti zdriemnuť alebo si oddýchnuť – a „balkón“, chránený zábradlím, je obľúbený ako útočisko a kútik pre bábiky.

Útulná atmosféra

V materskej škole je málokedy ticho – naopak, je tu bláznenie a smiech, hranie a spev. Nielenže musia veľa vydržať nervy učiteliek materskej školy, ale náročná je aj akustika budovy – najmä v tak vysokých miestnostiach. Christian Vonier túto výzvu vyriešil pomocou akustických prvkov na stenách, ktoré pohlcujú zvuk, rovnako ako lamelový strop. Drevostavebná firma Kieber zo susednej obce Schruns použila na strop a obklady stien zo smrekového dreva interiérovú lazúru Lignovit Interior UV 100 od ADLER vo farbe Großglockner. Táto lazúra pôsobí ako ochrana proti slnečnému žiareniu, ktoré dopadá cez veľkorysé okenné plochy, a zabraňuje žltnutiu dreva. S lazúrou sa navyše mimoriadne príjemne pracuje, pochvaľuje si Richard Kieber: „Veľkoformátové stenové prvky sme po montáži natierali iba ručne, aby nedošlo k poškodeniu povrchovej úpravy pri preprave - lazúra sa nanášala výborne a výsledok je bezchybný.“ A tiež drevo-hliníkové okná z dielne Jozefa Tiefenthalera z Ludesch boli upravené povrchovou úpravou ADLER, ktorá farebne, vzhľadovo aj na dotyk dokonale ladí s priľahlými drevenými povrchmi.

Farba ako vyjadrenie

Fasáda materskej školy, ktorú taktiež realizoval Kieber Holzbau, bola pôvodne plánovaná bez povrchovej úpravy. Obec si však priala strešné presahy a architekt Vonier vedel, že je len otázkou času, kedy by drevo vplyvom počasia nepekne a nerovnomerne zmenilo farbu. Preto sa aj tu rozhodol pre kvalitnú ochranu dreva od ADLER – zámerne v teplej hnedej namiesto inak modernej sivej. „Všetky moderné drevostavby vo Vorarlbersku nosia odtiene sivej – to platí aj o susednom rezidenčnom komplexe, ktorý bol pred desiatimi rokmi taktiež navrhnutý našou kanceláriou a povrchovo upravený pomocou ADLER Pullex Silverwood,“ spomína architekt. Fasádne prvky od Holzbau Kieber boli natreté dvakrát – raz na všetkých štyroch stranách a druhýkrát na troch stranách – vodouriediteľnou lazúrou Lignovit Lasur od ADLER v špeciálnom farebnom odtieni. Teplá tmavohnedá na jednu stranu odkazuje k tradičnej vidieckej alpskej architektúre a zároveň sebavedomo podčiarkuje nezávislý status novej škôlky. Pretože ľudia, ktorí sem prichádzajú a odchádzajú, sú možno malí – ale budova a jej architektúra v centre Tschagguns sú veľké!

© adler-lacke.com