Ⓒ GCA Architektur / Andrea Rührnschopf | © GCA Architektur / Andrea Rührnschopf
Okná & dvere

Kúpanie pri kancelárii

Osviežte sa vo vode, zdriemnite si na slnku, prechádzajte sa po pláži. Keď doprajeme svojej duši relaxáciu a odpočinok v prírode, naše myšlienky môžu voľne blúdiť a naša myseľ nám poďakuje tými najlepšími nápadmi. Musel to byť kreatívny záblesk inšpirácie, ktorý prinútil tím GCA Wohnen ponúknuť svojim zákazníkom prácu a odpočinok pod jednou strechou - s domčekmi pri vode, ktoré zároveň slúžia ako kancelárie.

© GCA Architektur / Andrea Rührnschopf
© GCA Architektur / Nico Havranek
© GCA Architektur / Andrea Rührnschopf
© GCA Architektur / Andrea Rührnschopf

Koronavírusová pandémia trvalo zmenila našu predstavu o pracovných miestach. Hranice medzi prácou a voľným časom sa čoraz viac stierajú. Tento vývoj bol pre tím GCA Wohnbau impulzom na navrhnutie úplne nového konceptu využitia: „Našou myšlienkou bolo miesto, kde je možné dokonale kombinovať relaxáciu, prácu, inšpiráciu a kreativitu,“ vysvetľuje architektka Andrea Probst. Viedenskí bytoví developeri k tomu našli to pravé miesto takmer na vlastnom prahu – v Kuchelau v 19. viedenskom obvode, pomenovanom po Kuchelských záhradách („kuchynské záhrady"), ktoré sa vtedy nachádzali v Au. Kuchelauer Hafen, ktorý tam vznikol v rámci regulácie Dunaja, je so svojou jazernou vodnou plochou obľúbenou miestnou rekreačnou oblasťou. GCA Wohnen umiestnila rad 17 drevostavieb priamo na breh. Navlečené ako perly na šnúrke sa lesknú na slnku svojimi smrekovými fasádami s povrchovou úpravou ADLER Lignovit Platin v odtieni Onyxschwarz. Ani pre návrh nemuseli ísť architekti príliš ďaleko. Vychádzali z tzv. „cabanen“: Tento výraz, bežný vo východnom Rakúsku, pôvodne označoval súkromné chaty v letných kúpeľoch, ktoré boli prístupné mimo otváracej doby.

Letné slnko

Samotný výraz „cabane“ vyvoláva asociácia vlahých letných nocí, vodných radovánok a nekonečných prázdnin. Úzke, podlhovasté stavby v Kuchelauer Hafen sa v skutočnosti nevyužívajú len na plážovú rekreáciu, ale aj na produktívne účely. Ponúkajú umelcom, reklamným odborníkom, architektom, filmárom, manažérskym konzultantom, právnikom, fotografom a ďalším kreatívnym mozgom stimulujúce pracovné prostredie. Viacfunkčné priestory sú vybavené podľa potrieb modernej kancelárskej architektúry, inšpiratívne otvorené priestory priamo pozývajú ku kreativite. Je na užívateľovi, či si vezme ceruzku a papier alebo notebook alebo si postaví lehátko von na slnko. Pracovať alebo odpočívať je možné, kde sa vám zapáči: na krytej terase, na slnkom zaliatom patiu láskyplne a výstižne zvanom ako „solárium“, v galérii alebo v štúdiu, ktoré má veľké presklené plochy smerujúce k vode.

Materiál na lode

Voda, príroda, kúpanie, loďky... Sem sa hodí jediný stavebný materiál – drevo! Najmä preto, že tento prírodný materiál tiež plne zodpovedá myšlienke udržateľnosti, ktorá bola pre celý projekt prelomová. Chaty boli postavené na pilótových základoch, aby vydržali 30-ročnú povodeň. Štrková pôda pod stavbami a okolo nich tak zostala „neutesnená“, a teda nestratila svoju prirodzenú nasiakavosť a filtračnú schopnosť. Breh bol zachovaný prirodzeným spôsobom. Pre čo najšetrnejšiu realizáciu na mieste boli drevené moduly prefabrikované iba z dvoch častí firmou Graf Holztechnik v neďalekej továrni v Horne. Materiál a robotníci tak museli prekonávať iba krátke vzdialenosti.

Hrdo v dreve

Najvyššou prioritou preto bolo prezentovať ekologický stavebný materiál – drevo – s patričným sebavedomím. Chatky tiež inšpirujú v interiéri prírodným dreveným nábytkom. Podlahy, schodiská a galérie boli opatrené náterom ADLER Legno-Öl alebo ADLER Floor-System pre lepšiu ochranu v prípade intenzívneho používania. Povrch uzatvárajúci lak zaisťuje odolnosť aj na stenách kúpeľne. Vstavaná kuchyňa navrhnutá v Möbel Zottl s nástrekom plniča ADLER PUR-Spritzfüller a vrchnou vrstvou ADLER Pigmopur preberá tmavý onyxový tón fasády z trojvrstvových panelov. Výhľad z okien zo smrekového dreva s povrchovou úpravou systémom ADLER Aquawood Ligno+ v prírodnej farbe, vyrobenej v závode PSP Holz GmbH, pozýva na osvieženie v čase obeda alebo po práci. Pokiaľ sa necítite na „prácu na vode“, je tu ďalšia možnosť, čo s chatami vykonať: drevené moduly je možné kedykoľvek demontovať a opäť postaviť niekde inde!

© adler-lacke.com