© ATP/Bause
Interiéry

S drevom a z dreva a okolo dreva

Lepšie to už nejde: komponenty z krížom lepeného dreva použité na stavbu novej administratívnej budovy VERTIKAL východotirolskej drevárskej spoločnosti THEURL bolo potrebné prepraviť na vzdialenosť kratšiu ako 200 metrov. Koniec koncov, pochádzajú z vlastného závodu. Ten však musel byť najprv postavený. Spoločnosť ATP architekten ingenieure, Innsbruck, umožnila, aby výstavný projekt drevostavieb šiel ruka v ruke s integrálnym plánovaním.

© ATP/Bause
© ATP/Bause
© ATP/Bause
© ATP/Bause

V prvej fáze výstavby sa vyrábajú diely pre druhú fázu výstavby - týmto logistickým majstrovským dielom a predovšetkým výslednou stavbou THEURL dokazuje efektívnosť moderného drevostaviteľstva, a tým aj vlastných produktov: východotirolský rodinný podnik sa z malej píly založenej pred 90 rokmi stal jedným z popredných stredoeurópskych výrobcov drevených materiálov. Na splnenie rastúcich kapacitných požiadaviek bol nedávno v korutánskom Steinfelde vybudovaný moderný high-tech závod na výrobu prvkov z krížom lepeného dreva (CLT). Prvé vyrobené panely z krížom lepeného dreva sa okamžite použili na následnú novú administratívnu budovu - pôsobivým spôsobom: kancelária sa stáva javiskom, zviditeľňuje a zhmotňuje materiál a konkrétne ho uvádza na scénu.

Upútať pozornosť

Celý projekt vypracovala innsbrucká projekčná kancelária ATP spolu s Theresou Theurlovou. Vzhľadom na lokálnu polohu bolo potrebné dômyselne zvoliť umiestnenie budov: závod tak teraz zachytáva hluk z hlavnej cesty a znečistenie prachom zostáva nízke. Trojpodlažná administratívna budova je vizitkou spoločnosti, púta pozornosť a je skutočným skvostom - zvnútra aj zvonku. Bola postavená ako čisto drevená konštrukcia z lepených lamelových nosníkov (tak presne zviazaných, že aj sklenené čelá mohli byť pripevnené priamo k nim) a povrchov z CLT. Mriežkovaná štruktúra fasády zabezpečuje zachovanie maximálnej flexibility v interiéri: od malej kancelárie až po veľkorysý „tímový open space“, v ktorom však každý zamestnanec nájde svoje útulné a diskrétne ohraničené pracovisko. Drevo THEURL, ktoré sa ponecháva viditeľné všade, kde je to možné, vytvára pocit identity a útulnú, príjemnú atmosféru.

Zachytiť svetlo

THEURL obzvlášť zdôrazňuje hodnotu a krásu výrobkov z dreva - s povrchovými úpravami od spoločnosti ADLER: v interiéri dodáva Lignovit Interior UV 100 v belavej farbe Zugspitze CLT prvkom jasný a priateľský vzhľad. Lignovit Protect-Primo bezfarebný a Lignovit Protect-Finish smrek chránia časti BSP a BSH z vonkajšej strany pred poveternostnými vplyvmi a Lignovit Silverwood Silver dodáva fasáde obvodového plášťa výrazný charakter. Zvislé, nepravidelne rozmiestnené drevené lamely dodávajú stavbe nielen premenlivý lesk a interiéru dômyselnú hru svetla a tieňa - ale, pôsobili aj ako „menovec“: VERTIKAL sa stal synonymom pre udržateľné využitie dreva ako stavebného materiálu - a právom mu bola v roku 2021 udelená Korutánska cena pre drevostavby!

© adler-lacke.com