Rotes Juwel im Grünen – Kita Parkstraße Stuttgart | © Zooey Braun
Interiéry

Červený šperk v zeleni

Deti nepotrebujú veľa, aby boli šťastné. Žiadnu kopu hračiek. Žiadnu zábavu zo všetkých strán. Žiadne nepretržité podnety z multimédií. To, čo deti naozaj potrebujú, sú voľné otvorené priestory: zvonku dobre chránené, ale zvnútra otvorené, neformálne a s množstvom priestoru pre hranie a šantenie, uvoľnenie a snívanie. Verní tejto filozofii navrhla stuttgartská kancelária Birk Heilmeyer a Frenzel Architects nové centrum dennej starostlivosti v parku v ich rodnom meste: jednoduché a prirodzené, kúzelne jednoduché a čarovne krásne.

Rotes Juwel im Grünen – Kita Parkstraße Stuttgart | © Zooey Braun
Rotes Juwel im Grünen – Kita Parkstraße Stuttgart | © ADLER
© ADLER

Sídlisko Raitelsberg v Stuttgarte bolo v medzivojnovom období jedným z hlavných projektov bytovej výstavby v spolkovej krajine Baden-Württemberg: jednoduchý štvorposchodový rad domov usporiadaných do tvaru torty, zasadený do priestrannej zelene. Na mieste, kde prechádza pamiatkovo chránený objekt do priľahlého parku, mal byť namiesto dlho opustenej materskej školy vybudovaný nový denný stacionár pre rodiny zo sídliska. Stavebný projekt mal ťažké podmienky: pretože pod zelenňou sa nachádza veľký bunker z vojny. „Kvôli statike sa od začiatku uvažovalo iba o ľahkej konštrukcii z dreva,“ vysvetľuje architekt Jochen Günzler.

Spojené s prírodou

Z ľahkosti, ktorá bola nutná kvôli statike, vytvorili architekti z Birk Heilmeyer a Frenzel dizajnový motív. Kým drevená fasáda je uzavretá od priľahlej ulice, dvojposchodová budova sa otvára na juh do strany záhrady: veľkorysými presklenými priečeliami na prízemí, úzkym krytým balkónom na hornom poschodí a dvoma otvorenými schodiskami, ktoré sa zdajú, že objímajú susedné ihrisko. Táto otvorenosť pokračuje aj v interiéri: štyri skupinové miestnosti, všetky orientované do záhrady, sú zaplavené svetlom, rovnako ako spoločenské miestnosti o poschodie vyššie. Vysoké, svetlé izby ponúkajú svojim mladým obyvateľom dostatok priestoru na hranie a šantenie, akustické drevené stropy od dreveného profesionála Lignotrend zaručujú, že hladina hluku nestúpne príliš vysoko: vďaka svojej špeciálnej povrchovej štruktúre a vybaveniu pohlcujúcemu zvuk drevenými vláknami, zaisťuje ekologický stropný obklad príjemnú klímu v miestnosti, a to aj z hľadiska akustiky.

Prekvitajúci život

Rovnako jednoduchý a priamočiary ako exteriér budovy je farebný koncept zvolený architektmi Birk Heilmeyer a Frenzel konzistentny a mimoriadny. Farebné riešenie okolitej zelene pokračuje aj v interiéri: steny sú svetlé ako piesok na ihrisku, podlahy a jednotlivé prvky stien v bujnej zeleni lúk a živých plotov, strop v prirodzenom, svetlom odtieni bielych jedľových panelov. Náter bezfarebnou interiérovou ​​lazúrou šetrnou k životnému prostrediu ADLER Lignovit Interior UV 100 trvalo chráni akustické stropy pred zožltnutím. Dizajn vonkajšej fasády naproti tomu vytvára výrazný kontrast s okolitou zeleňou: zatiaľ čo moderné drevené fasády sú často v odtieňoch hnedej alebo šedej, architekti sa rozhodli pre sýtočervenú farbu centra dennej starostlivosti: smrekové debnenie vyrobila drevárska spoločnosť Schaible z Wildberg-Schönbronn s povrchovou úpravou osvedčenej lazúry na ochranu dreva Pullex 3in1 od ADLERu vo farbe Rote Grütze. Náter - impregnácia, základná a vrchná vrstva v jednom - boduje nielen efektívnym spracovaním, ale aj vynikajúcou farebnou stabilitou - žiadne odlupovanie, žiadne vyblednutie, žiadne nepekné zafarbenie. Sýta červená farba fasády nielen elegantne ladí s červenými okenicami a strechami naproti ležiaceho sídliska Raitelsberg, stavba tiež kontrastuje so zeleným okolím. Červená dáva budova parku vzhľad a povyšuje ho na poetickú úroveň - takto ocenila porota súťaže Hugo Häring Prize 2020 farebný koncept oceneného projektu. Dalo by sa tiež povedať: vďaka červenej farbe škôlka žiari ako kvety uprostred zelenej lúky - symbol prekvitajúceho života, ktorý rastie vo vnútri.

© adler-lacke.com