Oleje na drevo

Oživenie a renovácia olejovaného a voskovaného nábytku

Prostredníctvom nenáročnej renovácie môžete obnoviť poškodené olejované alebo voskované povrchy. Ukážeme Vám ako na to!

Rovnako ako pri údržbe, aj pri renovácii a obnove olejovaných a voskovaných povrchov je vhodné rozlišovať medzi produktmi Legno od ADLERu. Nie pri každom produkte Legno sa vyžaduje rovnaký postup. Väčšinou je možné povrch osviežiť príslušným originálnym materiálom, ako ukazuje nasledujúca prehľadná tabuľka:

  Legno-Hartwachsöl Legno-Öl Legno-Color Legno-Wachs Legno Dura-Öl Legno Aqua-Öl
Oživenie & renovácia Legno-Hartwachsöl Farblos

Legno-Öl Farblos 

pri bielych olejovaných povrchoch s Legno-Öl Weiß

Legno-Color

dodatočne po sušení cez noc s ADLER Legno-Öl Farblos

Legno-Wachs Legno Dura-Öl Farblos Legno Aqua-Öl Farblos

Dobre vedieť: Produkty ADLER línie Legno sú výrobky na báze prírodných a zušľachtených surovín. Sušenie preto prebieha hlavne viazaním vzdušného kyslíka. Preto by ste mali pri práci zabezpečiť dobré vetranie.

 

Pracovné kroky

 1. Na osvieženie neporušených povrchov odporúčame ošetriť ich originálnym materiálom. Pred ošetrením sa uistite, že je povrch suchý a bez prachu a mastnoty.

  Potom produkt naneste štetcom alebo valčekom.

 2. Renovácia: prebrúsenie

  V prípade silne opotrebovaných a poškodených povrchov je vhodné povrch pred renováciou obrúsiť zrnitosťou P150 - P180 v smere drevných vlákien.

 3. Renovácia: odstránenie brúsneho prachu

  Potom odstráňte prach z brúsenia.

 4. Renovácia: nános originálneho materiálu

  Pri väčšine olejov Legno je vhodné naniesť olej čistiacou handričkou a po krátkom sušení - asi po 5 minútach - ho zotrieť. V prípade potreby je možné aplikáciu opakovať po sušení cez noc.

  V prípade farebných povrchov musí byť po ošetrení s Legno-Color a na oblasť, ktorá bola opravovaná, znovu nanesený Legno-Öl Farblos (bezfarebný).

 5. Pri oleji Legno Dura-Öl však odporúčame tenkú a rovnomernú vrstvu naniesť valčekom alebo štetcom. Pri Legno Aqua-Öl nanášajte olej štetcom. V prípade potreby je možné nános zopakovať po piatich hodinách.

 6. Dobre vedieť: V prípade čiastočných opráv sa môže stať, že na daných miestach budú mierne rozdiely v stupni lesku. Tie sa spravidla po určitom čase prispôsobia zvyšku povrchu.

 7. Podrobnejšie pokyny na spracovanie nájdete v príslušných pokynoch na údržbu nábytku ošetreného olejmi ADLER Legno-HartwachsölLegno-Wachs, Legno-Öl, príp. Legno-Color alebo Legno Dura-Öl, príp. Legno Aqua-Öl

© adler-lacke.com