DIY - Domáci majstri

Správne čistenie a údržba olejovaného a voskovaného nábytku

Na udržanie kvality a krásy naolejovaného a voskovaného povrchu je potrebné náležité čistenie a údržba! V tomto článku vám ukážeme, ako správne olejovaný a voskovaný povrch správne vyčistiť a ošetrovať!

Oleje a vosky vytvárajú prirodzene vyzerajúci povrch a chránia drevo ekologickým spôsobom. Aby sme však mohli dlhodobo udržiavať kvalitu a krásu naolejovaného a voskovaného povrchu, je potrebné náležité čistenie a údržba!

V tomto článku nájdete podrobný popis správnej údržby a čistenia naolejovaných a voskovaných povrchov. Pretože ADLER odporúča rôzne výrobky na údržbu zo svojho sortimentu v závislosti od produktu Legno a stupňa znečistenia, sú tu zhrnuté najdôležitejšie rozdiely a podobnosti.

Súhrnná tabuľka:

  Legno-Hartwachsöl Legno-Öl Legno-Color Legno-Wachs Legno Dura-Öl Legno Aqua-Öl
Čistenie ľahkého znečistenia Clean-Möbelreiniger

 

Clean-Möbelreiniger

 

Clean-Möbelreiniger 

Clean-Möbelreiniger Clean-Möbelreiniger  Clean-Möbelreiniger
Čistenie silne znečistených a mastných povrchov Legno-Reiniger  Legno-Reiniger  Legno-Reiniger Legno-Reiniger Legno-Reiniger Legno-Reiniger
Údržba Legno-Pflegeöl Legno-Pflegeöl Legno-Pflegeöl​​​​​ Legno-Wachs  Clean-Möbelpflege Plus Clean-Möbelpflege Plus​​​​​

Dobre vedieť: Pri utieraní používajte suchú, mäkkú handričku, ktorá sa nerozstrapká. Nepoužívajte, prosím, utierky z mikrovlákna - pôsobia ako jemný brúsny papier a ničia naolejovaný povrch! Produkty ADLER línie Legno sú výrobky na báze prírodných a zušľachtených surovín. Sušenie preto prebieha hlavne viazaním vzdušného kyslíka. Preto by ste mali pri práci zabezpečiť dobré vetranie.

 

Pracovné kroky

 1. Správne čistenie

  Na očistenie ľahkých znečistení, ako napr. odtlačkov prstov, odporúčame použiť náš čistiaci prostriedok na nábytok ADLER Clean-Möbelreiniger. Prípadne môžete povrchy vyčistiť vlhkou handričkou namočenou vo vode s pridaným jemným čistiacim prostriedkom. Potom povrchy utrite dosucha!

 2. Silne znečistené a mastné povrchy očistite čistiacou handričkou navlhčenou prípravkom ADLER Legno-Reiniger - čistiaci prostriedok hlboko vnikne do naolejovaného povrchu a odstráni nečistoty a zvyšky mastnosty. Potom utrite dosucha.

  Dobre vedieť: Nepoužívajte žiadne abrazívne čistiace prostriedky s prísadami, ako sú čpavok („amoniakový lieh“), alkohol a zmäkčovadlá. To isté platí pre abrazívne čistiace prostriedky s abrazívnymi prísadami.

 3. Správna údržba


  Nie každý produkt Legno vyžaduje rovnakú údržbu. Preto sú nižšie podrobne popísané tri rôzne pokyny na starostlivosť o povrchy upravené jednotlivými Legno produktmi. Pred aplikáciou sa uistite, či je povrch, ktorý sa má ošetrovať, suchý a bez prachu a mastnoty.

 4. Správna údržba našich štandardných produktov Legno, ako je tvrdý voskový olej Legno-Hartwachsöl, olej Legno-Öl a Legno-Color

  Navlhčite ošetrovaciu handričku olejom ADLER Legno-Pflegeöl a olej rovnomerne rozotrite po povrchu. Povrch nechajte zaschnúť asi 5 minút. Prebytok utrite v smere drevných vlákien.

 5. Správna údržba vosku Legno-Wachs

  Údržba prebieha originálnym produktom. Navlhčite čistiacu handričku prípravkom ADLER Legno-Wachs a vosk rovnomerne rozotrite po povrchu. Po aplikácii prebytok ihneď zotrite v smere vlákien. Po vysušení cez noc je možné vosk opäť vyleštiť čistiacou handričkou alebo prípadne vyleštiť špeciálnou kefou na vosky. Vznikne tak hodvábne lesklý povrch!

 6. Správna údržba Legno Dura-Öl a Legno Aqua-Öl

  Na šetrnú starostlivosť o neporušené povrchy odporúčame po vyčistení pomocou ADLER Clean-Möbelreiniger naniesť ADLER Clean-Möbelpflege Plus. Ihneď po ošetrení utrite povrch suchou handričkou!

  Dobre vedieťADLER Clean-Möbelpflege Plus sa nesmie používať na poškodené alebo popraskané povrchy nábytku.

 7. Podrobnejšie pokyny na spracovanie nájdete v príslušných pokynoch na údržbu nábytku ošetreného olejmi ADLER Legno-HartwachsölLegno-Wachs, Legno-Öl, príp. Legno-Color alebo Legno Dura-Öl, príp. Legno Aqua-Öl

© adler-lacke.com