Oleje na drevo

Olejovanie morených plôch

Doteraz nebolo možné morené plochy olejovať. Vďaka vyvinutiu produktu „Legnofix“ sa otvárajú prvé možnosti olejovania aj namorených plôch. Naviaže farbivá moridla na drevné vlákna a tak ich fixuje. Znie to ako čarodejníctvo? Žiadne obavy, nie je.

Olejovanie morených plôch
Krok 1 – Brúsenie
Krok 2 – Morenie
Krok 3 – Fixácia
Krok 3A
Krok 4 – Olejovanie
Krok 5 – Hotový povrch
Krok 6 – Test

Olejované povrchy sú stále obľúbenejšie - od postelí, cez komody až po stoly. Avšak predtým nebolo možné namorené plochy olejovať. Pretože olejovanie je vodopriepustná povrchová úprava - ak sa na naolejovaný kus dostane voda, prenikne dnu a rozpúšťa farbivá moridla. Tým vznikajú nepekné fľaky. Nový produkt ADLER Legnofix  otvára po prvý krát možnosť olejovať aj namorené kusy nábytku. Viaže farbivá moridla na drevné vlákna - a nezáleží, či na vodnej alebo rozpúšťadlovej báze - a tak ich fixuje. Tým je aj olejovaný nábytok chránený pred fľakmi z vody. 
Znie to ako čarodejníctvo? Žiadne obavy, nie je. Legnofix sa používa jednoducho, a to nasledovne:

 

Pracovné kroky

 1. KROK 1: BRÚSENIE

  Brúsenie pred morením musí byť o niečo jemnejšie ako obvykle. Tak docielite aj pri povrchovej úprave s voskom alebo olejom vynikajúco hladké povrchy. Ihličnaté drevo obrúsiť zrnitosťou od 150 do 180, listnaté dreviny od 180 do 220.

 2. KROK 2: MORENIE

  Vzhľadom na jemnosť brúsenia naniesť o niečo menej moridla, potom nechať dve hodiny schnúť. Pri morení pozitívnymi moridlami musíte dbať na to, aby sa pozitívny obraz morenia plne vyvinul.

 3. KROK 3: FIXÁCIA

  Legnofix rovnomerne a s nepatrným prebytkom nastriekať pozdĺž drevných vlákien.

  Pozor: pri nanášaní štetcom by sa moridlo rozpúšťalo. Tu sa fixuje iba polovica testovanej plochy.

 4. Povrchy sa musia javiť ako ľahko mokré.

 5. KROK 4: OLEJOVANIE

  Po schnutí 12 hodín môžu byť morené a s produktom Legnofix fixované povrchy povrchovo upravené vhodným olejom ako ADLER Legno-Öl alebo voskom ako ADLER Legno-Wachs.

 6. KROK 5: HOTOVÉ PLOCHY

  U hotových plôch nie je rozpoznateľný žiadny rozdiel medzi fixovanou a nefixovanou polovicou. Neviditeľný účinok: Legnofix naviazal farbivá moridla na drevné vlákna, a tak zabezpečil odolnosť voči vode.

 7. KROK 6: TEST

  Pod pohármi sa tvorí kruh od vody. V tomto teste sú tam položené ešte 2 kusy filtračného papiera, aby boli farbivá moridla viditeľné. Bez fixácie je obraz morenia po niekoľkých hodinách narušený.

© adler-lacke.com