Jednoduchá renovácia historických okien s ADLER Histo

S novým Histo-systémom od ADLER je možné historické špaletové okná renovovať profesionálne a v najvyššej kvalite. Štruktúra náteru na báze rozpúšťadiel zaručuje dokonalú priľnavosť aj na staré drevo s prípadnými zvyškami ľanového oleja a tiež na kov - kovanie je možné teda jednoducho natierať zároveň s rámami. Vďaka svojmu difúzne otvorenému povrchu povrchová úprava zaisťuje aktívnu rovnováhu vlhkosti.

ADLER Histo je možné variabilne použiť na natieranie štetcom aj striekanie - rám okna je možné natrieť na priamo na stavbe a demontované okenné krídlo následne v dielni. ADLER Histo navyše zaručuje autentický, saténovo matný povrch v bielej a vo vybraných odtieňoch. Aplikační inžinieri ADLER Veronika Kronbergerová a Reinhard Spinn krok za krokom ukazujú, ako renovovať historické špaletové okná pomocou ADLER Histo:

 

Pracovné kroky

 1. Krok 1: Odstráňte tmel a sklo

  Odstráňte starý tmel z vymontovaného okenného krídla. Sklo je najvhodnejšie nechať odstrániť odborníkom.

 2. Krok 2: Odstráňte farbu

  V ďalšom kroku treba čo najdôkladnejšie odstrániť starý náter. Na tento účel naneste štetcom ADLER Abbeizer Express, nechajte 30 minút pôsobiť a potom odstráňte farbu škrabkou. Alternatívne môžete farbu opáliť pomocou teplovzdušnej pištole.

 3. Krok 3: Brúsenie

  Okenné krídlo a rám zbrúste zrnitosťou P100 - P150 (ihličnaté dreviny) alebo P150 - P180 (listnaté dreviny) a dôkladne odstráňte brúsny prach.

 4. Krok 4: Impregnácia

  Pokiaľ je nutná chemická ochrana dreva, natrite okno impregnačným základným náterom Pullex Imprägnier-Grund. Potom nechajte okno cca 12 hodín schnúť.

 5. Krok 5: Základný náter

  Základný náter ADLER Histo-Base nanášajte nástrekom v množstve nánosu maximálne 100 µm hrúbky mokrého filmu. Alternatívne je možné povrch tiež natrieť štetcom alebo valčekom. Potom nechajte povrch dôkladne zaschnúť a raz obrúste zrnitosťou P240.

 6. Krok 6: Opravte poškodenia

  Otvorené škáry a iné poškodenia povrchu je možné opraviť pomocou ADLER Kunstharz-Spachtel. Nechajte tmel zaschnúť 16 hodín, potom vybrúste do hladka zrnitosťou P120.

 7. Krok 7: Krycí náter - prvá vrstva

  Naneste prvú vrstvu vrchného náteru ADLER Histo-Protect. Aj tu môžete pracovať so štetcom, valčekom alebo naniesť povrchovú úpravu striekaním. Nanášané množstvo je opäť maximálne cca 100 µm hrúbky mokrého filmu.

 8. Krok 8: Medzibrúsenie

  Medzibrus so zrnitosťou P240 vyrovná prípadné nerovnosti a zaistí lepšiu priľnavosť vrchného náteru.

 9. Krok 9: Krycí náter - vrchná vrstva

  Druhá vrstva ADLER Histo-Protect dodá oknu dokonalý povrch. V závislosti od množstva aplikovaného v procese striekania je možné druhú vrstvu vynechať. Mimochodom: Povrchová úprava je k dispozícii nielen v bielej, ale aj vo vybraných farebných odtieňoch – to dáva každému oknu jeho individuálny, autentický nádych.

 10. Krok 10: Dokončenie

  Po zaschnutí stačí okenné tabule zaskliť a zatmeliť a znovu namontovať kovanie. Teraz historické drevené okno opäť žiari v staronovej, noblesnej nádhere!

© adler-lacke.com