Ⓒ Eva Strunz | © Eva Strunz
Majstrovské kúsky

Hravé remeslo

V dobách dávno minulých patril biliardový stôl k štandardnému vybaveniu domácností vyšších vrstiev: zatiaľ čo dámy sa po večeri premiestnili do salónu, mužskí účastníci večernej zábavy sa presunuli do biliardovej herne. A dnes? Hra s tágom a guľami nestratila nič na atraktivite, ale máloktorý moderný byt dnes ponúka miesto pre vlastný biliardový stôl.

© Eva Strunz
© Eva Strunz
© Eva Strunz

Obvykle si teda musíte ísť zahrať biliard do herne – alebo to môžete urobiť ako Silas Dierkes: Talentovaný mladý stolár v rodinnom podniku Möbel Dierkes v Delbrück-Bentfeld pri Paderborne (Severné Porýnie-Vestfálsko) vyrobil jedálenský stôl ako kúsok, ktorý je možné premeniť na biliardový stôl.

Ušľachtilá forma

Dobrý dizajn znamená harmonické spojenie formy a funkcie - málokedy je však táto požiadavka splnená tak komplexne ako v podaní stolárskeho učňa Silasa Dierkesa. Nábytok na prvý pohľad zaujme svojím puristickým prírodným vzhľadom: stôl je vyrobený z masívneho dubového dreva, ktoré mladý stolár ošetril zjasňujúcim lakom ADLER Aduro Isofin v stupni lesku G5. Tento 2-komponentný lak podčiarkuje prirodzený vzhľad dreva a zároveň mu dodáva stabilnú ochranu, ktorá je pre jedálenský stôl nenahraditeľná. V korpuse a doske stola sú zasadené tmavé bridlicové pláty, ktoré v kontraste so svetlým dubovým drevom poskytujú ušľachtilý dizajnový akcent. A keď sú po večeri odpratané príbory a taniere, môžete jedným pohybom premeniť jedálenský stôl na biliardový: doska stola sa iba otočí okolo skrytého oceľového hriadeľa s guličkovými ložiskami a potom sa upevní.

Perfektné funkcie

Pri plánovaní svojho výrobku neponechal Silas Dierkes žiadny detail bez premýšľania: do nôh stola zafrézoval ešte nastaviteľné pätky, ktoré umožňujú vyrovnanie stola vo všetkých smeroch, aby bola zaručená dokonale vodorovná hracia plocha. Do dosky stola je integrovaný dômyselný systém vrátenia gulí, ktorým sa zapadané gule kotúľajú späť do vyberacej priehradky v bočnej časti stola. Rybinové spoje, ktorými Dierkes spojil boky korpusu, zaisťujú potrebnú stabilitu stola. Porotu súťaže „Die Gute Form“ cechu tesárov Paderborn však nielen zaujalo dokonalé remeselné spracovanie tohto stola: učňovi Silasovi Dierkesovi udelila prvú cenu a ocenila perfektný vzhľad stola, mimoriadnu technológiu, precízne prevedenie a prepojenie formy a funkcie.

© adler-lacke.com