Steny & podlahy

Efekt starých horských chát vo vašom interiéri

Slnkom opálené staré drevo má svoj jedinečný charakter. Vplyvom poveternostných podmienok prepožičiava dreveným horským chalupám, poľnohospodárským usadlostiam a stodolám zaujímavý vzhľad. Vytvára sa tak výrazný efekt s neobvyklými odtieňmi.

Vzhľad starého dreva vyzerá výborne tiež v interiéri, a to napríklad v tradičnej detskej izbe, rustikálnej obývačke alebo v prostredí modernej kuchyne. Najlepšie na tom všetkom je, že vďaka novému moridlu na ihličnaté drevo Arova Aqua-Alpin Trend od firmy ADLER dokážu stolári a tesári vytvoriť tento efekt starých horských chalúp vo vašom interiéri prakticky do druhého dňa. Odborník firmy ADLER Stefan Oberladstätter vám v nasledujúcich riadkoch ukáže, ako možno tento efekt dosiahnuť krok za krokom. 

Vzhľad horských chalúp v interiéroch

A máte to hotové! Trendový efekt starých horských chalúp je aj vo vašom interiéri! Náter Arova Aqua-Alpin Trend sa dokonale postará o rustikálny, výrazný vzhľad, ktorý je ešte podčiarknutý prirodzeným povrchom brúseného smrekového dreva.

Farebné odtiene

Arova Aqua-Alpin Trend je dostupný v 8 rôznych štandardných farebných odtieňoch od svetlého Hansi a Heidi až po tmavé Franz a Hias. Všetky odtiene sú medzi sebou miešateľné a môžu byť zosvetlené bezfarebnou variantou Arova Aqua-Alpin Trend Farblos.

 

Pracovné kroky

 1. KROK 1: KARTÁČOVANIE

  Najlepší efekt dosiahnete na intenzívne kartáčovaném smrekovom dreve alebo na kvalitnej smrekovej dyhe. Drevo kartáčujte silno - najlepšie strojovo - alebo pevnou oceľovou kefou, aby boli tvrdé letokruhy dobre vypracované a mohli ste vďaka tomu dosiahnuť osobitý vzhľad dreva.
   

 2. KROK 2: BRÚSENIE

  Ľahko opracujte nakartáčované drevo jemným brusom so zrnitosťou 100, aby sa povrch trochu zahladil. Brúsny prach starostlivo odstráňte.

 3. KROK 3: STRIEKANIE A VTIERANIE MORIDLA

  Moridlo nanášajte dostatoče sýto pomocou striekacej pištole z dvoch strán spôsobom mokré na mokré v smere vlákien dreva - nanášané množstvocca 150 až 200 g/m2. Bezprostredne potom moridlo starostlivo votrite pomocou jemného štetca alebo jemnou kefou pozdĺžne aj priečne v smere vlákien. Alternatívou môže byť naniesť moridlo priamo natieraním. V tomto prípade zapracujte moridlo do dreva jemným štetcom tiež v smere vlákien.

 4. KROK 4: ZÁKLADNÝ NÁTER

  Pre základný náter môžete využiť vodouriediteľné a rovnako aj rozpúšťadlové laky. Po uplynutí doby schnutia 6 hod. (pre vodouriediteľné laky) a 12 hodín (rozpúšťadlové laky) alebo najlepšie cez noc, môžete naniesť prvú vrstvu krycieho laku. Stefan Oberladstätter odporúča použiť ako krycí lak matný PUR lak ADLER Pur-Naturmatt alebo ADLER PUR-Antiscratch HQ G5. Na dosiahnutie svetlejších farebných odtieňov by ste mali zvoliť niektorý svetlostály krycí lak, ako napr. ADLER Legnopur alebo ADLER Aqua-Resist , aby ste zafixovali výsledný odtieň nalakovaného dreva.

 5. KROK 5: MEDZIBRÚSENIE A KRYCÍ NÁTER

  Keď základný lak zaschne, povrch opatrne zabrúste pozdĺž letokruhov pomocou brúsnej špongie zrnitosťou P220, a potom aplikujte krycí náter.

© adler-lacke.com