Steny & podlahy

Bronz - nové zlato

Rozmanité tváre kovu na dreve. Chceli by ste vytvoriť špeciálne akcenty? Spraviť kus nábytku výnimočným? Vyčnievať z radov vašich konkurentov? S našimi skutočnými kovovými povrchovými nátermi vytvoríte inšpiratívne povrchy s jedinečným charakterom.

Čo môžete vyčarovať z pravých kovových náterov ADLER pomocou nášho bronzového náteru Aquafix Bronze, nájdete v nasledujúcom sprievodcovi krok za krokom. Rôzne výsledky je možné dosiahnuť buď valčekovaním, špachtľou alebo štetcom alebo jednoducho postrekom oxidačného roztoku Aquafix Blue-Patina.

Vyskúšajte si to sami!

 

Pracovné kroky

 1. ZÁKLAD pre povrchovú úpravu s pravým kovom BRONZ

  KROK 1: PRÍPRAVA PODKLADU

  Ideálnym základom pre povrchovú úpravu ADLER so skutočnými kovmi sú plnené, fóliové drevotrieskové a MDF-dosky. Po jednorázovom nanesení PUR-Ecofill Weiß sa suchý povrch tesne pred lakovaním prebrúsi zrnitosťou 240.

 2. Pre vytvorenie bronzového efektu na kefovanom smreku musí byť drevo silne vykefované. Výsledkom je štruktúrovaná plocha, na ktorej efekt veľmi dobre vynikne. Aj tu sa ako plnivo používa PUR-Ecofill Weiß a vysušený povrch sa pred lakovaním jedenkrát prebrúsi brúsi zrnitosťou 240 a opäť brúsnym rúnom.

 3. KROK 2: NAMIEŠANIE BRONZOVÉHO LAKU

  Perfektná zmes pre tekutý kov: 100 hmotnostných dielov Aqua-Pure-Metal, 5 hmotnostných dielov Aqua-PUR-Härter a 250 hmotnostných dielov Aquafix Bronze. Je potrebné ich starostlivo premiešať pomocou miešadla, aby zmes bola bez hrudiek.

   

  VARIANTY pre povrchovú úpravu s pravým kovom BRONZ:

 4. Variant RÝDZI BRONZ

  KROK 3: LAKOVANIE

  Lak sa nanáša jedenkrát striekacou pištoľou s tlakovou nádobkou. Nanášané množstvo je 500 až 800 g na meter štvorcový. Potom by ste mali povrch nechať zaschnúť najmenej päť hodín alebo ešte lepšie cez noc.

 5. KROK 4: BRÚSENIE A VRCHNÁ VRSTVA

  Teraz je dôležité brúsenie: Na dosiahnutie intenzívneho kovového efektu a pre autentický lesk sa musí brúsenie vykonávať so zvyšujúcim sa zrnom. Čím vyššie je čislo zrna posledného brúsenia, tým silnejší je kovový efekt. Odporúčame nasledujúce úrovne: 180 - 240 - 360 - 600 - 1000 - 1500 - 3000. Potom sa brúsny prach opatrne odstráni špeciálnym riedidlom ADLER Spezial-Verdünnung. Ako vrchný náter sa nanáša ADLER Tiropur NG v lesku G70 alebo G100.

 6. Variant ZOXIDOVANÝ BRONZ

  KROK 3: LAKOVANIE

  Ako obvykle naneste lak jedenkrát pomocou striekacej pištole s tlakovou nádobkou. Odporúčané nanášané množstvo je medzi 500 a 800 g na meter štvorcový. Potom by ste mali povrch nechať zaschnúť najmenej päť hodín alebo ešte lepšie cez noc.

 7. KROK 4: BRÚSENIE

  Aj tu prvým krokom, ktorý je potrebné urobiť, je vrátiť sa k brúske: Na prípravu povrchu na patinový efekt sa brúsenie vykonáva v štyroch stupňoch: 180, 240, 360 a 600.

 8. KROK 5: MODRÝ PATINOVANÝ EFEKT

  Riešenie pre dosiahnutie zoxidovaného kovu poskytuje Aquafix Blue-Patina - zabezpečí moderný Vintage-look alebo „efekt starnutia“. Oxidačný roztok sa aplikuje rozprašovačom a, v závislosti od požadovaného účinku, selektívne alebo na veľkú plochu alebo jemne či intenzívne.

 9. KROK 6: VRCHNÉ LAKOVANIE

  Kovový povrch sa začne meniť už po niekoľkých minútach. Po vysušení cez noc je modrozelená patina úplne výrazná. Z dôvodu ochrany povrchu a súčasne zachovania drsného charakteru patiny je potrebné lakovať tromi nátermi PUR-Antiscratch HQ v lesku G10.

 10. Variant BRONZ S EFEKTOM NANÁŠANIA ŠPACHTĽOU

  KROK 3: LAKOVANIE

  Pomocou striekacej pištole s tlakovou nádobkou sa farba najskôr nastrieka jemne. Po krátkom sušení nasleduje druhá vrstva s bohatou aplikácia. Množstvo nánosu je medzi 500 - 800 g na meter štvorcový.

 11. KROK 4: VYTVORENIE EFEKTU

  Pomocou špachtle vytvoriť na lakovej vrstve jemnejšiu alebo hrubšiu štruktúru. Potom nechajte povrch zaschnúť najmenej päť hodín (lepšie cez noc).

 12. KROK 5: BRÚSENIE A VRCHNÉ LAKOVANIE

  Aby ste dosiahli požadovaný účinok, odporúčame brúsenie v nasledujúcich stupňoch zrnitosti: 180 - 240 - 360 - 600 - 1000 a 1500. Potom naneste na povrch leštiacu pastu a mechanicky vyleštite ovčím rúnom. Povrch opäť prebrúste zrnitosťou 3 000 pre dosiahnutie daného stupňa lesku. Ako vrchný náter sa nanáša ADLER Tiropur NG v lesku G70 alebo G100.

 13. Variant BRONZ S EFEKTOM VALČEKOVANIA

  KROK 3: LAKOVANIE A VALČEKOVANIE

  Lak sa nanáša dvakrát striekacou pištoľou s tlakovou nádobkou. Po krátkom čase schnutia sa spraví druhý nános. Aby sa dosiahol požadovaný účinok, povrch sa krátko prevalčekuje. Potom nechajte povrch zaschnúť najmenej päť hodín (ešte lepšie cez noc).

 14. KROK 4: BRÚSENIE A VRCHNÉ LAKOVANIE

  Aj v tomto prípade odporúčame brúsenie v nasledujúcich stupňoch zrnitosti: 180 - 240 - 360 - 600 - 1000 - 1500 - 3000 a 3000. Vrchný náter sa robí ako zvyčajne s ADLER Tiropur NG v lesku G70 alebo G100.

 15. Variant KEFOVANÝ BRONZ

  KROK 3: KEFOVANIE A LAKOVANIE

  LAKOVANIE: Lak sa nanáša raz striekacou pištoľou s tlakovou nádobkou. Nanášané množstvo je 500 až 800 g na meter štvorcový. Potom nechajte povrch vyschnúť najmenej päť hodín. Ešte lepšie cez noc!

 16. KROK 4: BRÚSENIE A VRCHNÉ LAKOVANIE

  Aby ste dosiahli požadovaný účinok, odporúčame brúsenie v nasledujúcich stupňoch zrnitosti: 180 - 240 - 360 - 600 - 1000 a 1500. Potom naneste na povrch leštiacu pastu a mechanicky vyleštite ovčím rúnom. Ak chcete dosiahnuť špeciálny kovový lesk, povrch prebrúste zrnitosťou 3000. Ako vrchná vrstva sa nanáša ADLER Tiropur NG, v závislosti od úrovne lesku G70 alebo G100.

 17. ÚŽASNÉ EFEKTY

  Či už sú plné, valčekované alebo spracované s efektom modrej patiny - každý jeden efekt očarí svojím vlastným spôsobom. Dôležité: Podrobnejšie informácie o spracovaní nájdete v technických listoch produktov od spoločností ADLER Aqua-Pure-Metal, Aquafix Bronze a Aquafix Blue-Patina.

 18. Všetky tieto efekty je možné samozrejme dosiahnuť aj pomocou našich ďalších náterov z pravého kovu. Či už je to, ako v tomto prípade, z bronzu alebo železa, medi, cínu alebo mosadze - každý kus nábytku je jedinečný.

© adler-lacke.com