DIY - Domáci majstri

Svieža farba pre podlahu: farebné parkety - jednoducho a s pekným výsledkom!

Už ju nevidíte? Vašu starú parketovú podlahu? Čo tak pridať trocha farebnosti?

Len v niekoľkých krokoch premeníte opotrebovaného kandidáta na vytrhanie na atraktívnu revolúciu v interiéri - s produktmi od ADLER: popredný rakúsky výrobca povrchových úprav na drevo vám ukáže, ako môžete veľmi jednoducho a nekomplikovane dosiahnuť úplne nový pocit z obytného priestoru.

Nová podlaha? Nový náter!

Drevené podlahy sú každý deň namáhané šľapaním. Niet divu, že po niekoľkých rokoch často vyzerajú trochu opotrebovane: Je vidieť jeden alebo ďalšie škrabance, na podlahe sa usadilo trochu špiny a pekný odtieň dreva podlahy sa už vytratil? Potom nemusíte nutne chytiť pílu a siahnuť hlboko do vrecka! Namiesto vytrhania starej a položenia novej podlahy je tu udržateľná, ekologická a lacná možnosť: vdýchnite svojim parketám nový život s farbou ADLER!

Čo potrebujete: materiál a trochu času

Na to, aby ste svojmu obytnému priestoru dodali úplne nový štýl, nepotrebujete veľa: okrem brúsky vám postačí veľký maliarsky valček, štetec na rohy a hrany, dostatok farby v požadovanom odtieni a lak na drevo ako finálnu vrstvu. A pozor: ak ide o dubovú podlahu, je potrebný aj základný náter! Čo ešte? Len trochu času: naplánujte si asi tri dni, pretože sa nanesie niekoľko vrstiev farby a každá z nich sa musí nechať dostatočne zaschnúť.

Špeciálny prípad - dub: základný náter

Ale pozor: Ak sa jedná o dub, musíte si naplánovať ďalší pracovný krok! Po prvom brúsení naneste ADLER Aqua-Isoprimer PRO a nechajte ho zaschnúť cez noc. Predídete tak nepeknému zafarbeniu. Potom jednoducho pokračujte krokom 2.

Pracovné kroky

 1. Krok 1: Brúsenie

  Predtým, ako začnete s natieraním, je potrebné drevenú podlahu prebrúsiť. Na to je vhodná ručná brúska so zrnitosťou P120. Ak pracujete na väčšej ploche, lepšie vám poslúži brúska na podlahy.

 2. Krok 2: Prvý náter

  Po odstránení prachu je čas na prvú vrstvu: na to je ideálny vodouriediteľný, ľahko použiteľný farebný lak ADLER 5in1-COLOR alebo prípadne ADLER VariColor. Oba tieto produkty sú ekologické a zdravotne nezávadné univerzálne produkty, bez zápachu, bez škodlivých prísad a môžu byť natónované do akejkoľvek požadovanej farby. Rozhodli sme sa pre elegantnú tmavosivú. Lak opatrne naneste a potom ho nechajte cez noc zaschnúť.

 3. Krok 3: Medzibrúsenie

  Medzibrúsenie – tentoraz so zrnitosťou P240 – zaisťuje, že nasledujúca vrstva obzvlášť dobre priľne a krásne sa s ňou pracuje. Opatrne prebrúste celú plochu drevenej podlahy.

 4. Krok 4: Druhá vrstva

  Potom nasleduje druhý krok: naneste druhú vrstvu ADLER 5in1-COLOR alebo ADLER VariColor na parkety. Tvorbe pásov sa vyhnete tým, že budete mimoriadne dôkladní. Po 48 hodinách schnutia je vaše majstrovské dielo takmer hotové.

 5. Krok 5: Finálna vrstva

  Finálna vrstva s parketovým lakom zaisťuje, že teraz krásne nalakovaná podlaha zostane dlho krásna a bude optimálne chránená pred akýmkoľvek namáhaním. Ideálnou voľbou je buď ADLER Floor Finish, alebo nový Möbel- & Parkett Holzlack. Oba produkty zabezpečia trvalú ochrannú vrstvu už pri jednej aplikácii. Opatrne naneste a nechajte zaschnúť – potom je vaša „nová“ podlaha dokonalá a môžete sa z nej opäť tešiť!

© adler-lacke.com