© Braunger Wörtz Architekten / Erich Spahn
Okná & dvere

Znovuzrodenie jednej ruiny

Tu stojí: starý a už trochu schátraný - napriek tomu spiaci poklad, a preto to bola láska na prvý pohľad! Keď sa Marcus Wörtz raz pri svojej vychádzke na horskom bicykli zastavil pred ruinou bývalej továrne na terazzo v idylickom Lautertali uprostred lesa, okamžite spoznal potenciál tohto miesta, zapadnutého v čase.

© Braunger Wörtz Architekten / Erich Spahn
© Braunger Wörtz Architekten / Erich Spahn
© Braunger Wörtz Architekten / Erich Spahn
© Braunger Wörtz Architekten / Erich Spahn

Do 90. rokov 20. storočia sa v budove vyrábali kamenné zmesi s ulmerským vápencom vyťaženým v regióne. Drviče kameňa rachotili v hornom poschodí dlhej haly a na prízemí boli rôzne zmesi ukladané v štyroch veľkých žľaboch. Dnes na hornom poschodí rachotí jeden alebo druhý ploter - a medzi drsnými betónovými stenami kamenných žľabov sa nachádza veľmi zvláštna zmes: 30 kreatívnych hláv architektonickej kancelárie Braunger Wörtz. Pretože Marcus Wörtz a Berthold Braunger láskyplne premenili starú fabriku na svoje nové profesionálne centrum.

Žijúca pamäť

Pre architektonické duo bolo obzvlášť dôležité udržať historickú budovu takmer neporušenú. Stará továreň na terazzo je súčasťou kultúrnej krajiny, zdôrazňujú. Nemali v pláne ju prestavať alebo postaviť znova, ale skôr pokračovať v budovaní. Projektanti sa preto celkom spoľahli na pôvodné materiály, ktoré po desaťročia odolávali silnému namáhaniu: betón, kameň a drevo. Opatrne položili novú drevenú škrupinu na horné poschodie pamiatkovo chránenej budovy. Ladom ležiaca priemyselná budova teraz zapadá do krásneho okolitého prostredia - takmer viac ako predtým - ako jeho organická súčasť. Bola zrekonštruovaná v prírode a v súlade s ňou - nové prvky, ako sú okná, by preto tiež mali vyzerať čo najprirodzenejšie. Preto odborníci spoločnosti Scheifele Fenster- und Innenausbau GmbH & Co KG zvolili veľmi špeciálny náter na smrekové prvky, a to v podstate od podlahy až po strop: systém Aquawood Ligno + od spoločnosti ADLER zaisťuje vysoko transparentný a celkom prirodzene vyzerajúci povrch. Po impregnácii máčaním v produkte ADLER Aquawood Ligno + Base, ktorý stabilizuje drevnú zložku lignín, a medzivrstve pomocou Aquawood Ligno+ Sealer SQ pre dokonalú izoláciu, nasledoval finálny náter s ADLER Aquawood Ligno+ Top. Tu sme dokonca pridali trochu ADLER Aquafix S, aby sme dosiahli povrch, ktorý je čo najmatnejší, štruktúrovaný, a teda úplne prirodzený, odhaľuje zamestnanec Scheifele.

Zdržanlivý svedok súčasnosti

Vo vnútri sú moderné vybavenie a technológie zladené s historickou štruktúrou budovy. Vápenný prach sa stále drží v starých drevených trámoch, betónové steny kamenných žľabov fungujú ako prirodzené deliace prvky miestností. Sú doplnené kreatívnym nápadom, u ktorého tím Braunger-Wörtz overil, že je vhodný aj pre zákazníka: kamenné sivé zvukotesné závesy umožňujú flexibilné zmeny situácie v miestnosti. Z bývalej továrne na terazzo sa tak stala architektonická dielňa s vysokou kvalitou pracovného priestoru aj pobytu, živým svedkom a živým kultúrnym dedičstvom, ktoré inšpiruje nielen zamestnancov a návštevníkov: subtílna transformácia získala v roku 2020 Cenu Huga Haring za príkladnú stavbu v oblasti Baden-Württemberg!

© adler-lacke.com