Interiéry

Šperk v Čiernom lese

Ako sa hovorí, muž musí vo svojom živote urobiť tri veci: postaviť dom, zasadiť strom a splodiť dieťa. Herbert Boschert v Gengenbach v Čiernom lese už dosť stromov vysadil a žije so svojou rodinou v tretej generácii tiež v lese. Dnes hospodárstvo spravuje Boschertov syn Niklas - teda je zo zoznamu splnený aj druhý bod. Chýba už len dom. Príležitosť sa pre rodinu Boschert núkala priamo v ich dvore: prístavba v ich hospodárstve, kedysi používaná ako pálenica, bola mnoho rokov nevyužívaná - Herbert Boschert zrazu uvidel v mysli budúcnosť tejto stavby: sľubné umiestnenie priamo uprostred Čierneho lesa ho priam nabádalo vytvoriť dom pre hostí. Chalupa má byť postavená nie len tak hocijako, ale tak, aby niesla podpis svojho tvorcu do posledného detailu.

Len to najlepšie

Herbert Boschert je muž činu. V stolárskej firme jeho brata Klausa získal potrebné skúsenosti, aby zrealizoval svoj projekt domu na vlastnú päsť. "Tesárstvo Boschert sa špecializuje na vysokokvalitné interiéry, takže vieme, ako zlúčiť mnoho individuálnych detailov do väčšieho celku," hovorí. Boschert dokonca realizoval do značnej miery samotnú budov sám - od nábytku a schodísk až po fasádu. Celkovo to trvalo tri roky, kým bol dom hotový,"  spomína. Nie je to až tak dlho, berúc do úvahy, že každá doska prešla Boschertovými rukami. Pretože tam bolo veľa dosiek - dom je vonku i vo vnútri, ale takmer výhradne z dreva - a z ich vlastného lesa: Niklas Boschert vyrúbal stromy,  ktoré kedysi zasadil jeho pradedo podľa mesačných fáz. Je zrejmé, že  na tieto vzácne dreviny sa použije iba ten najlepší náter: V našej stolárskej dielni pracujeme výhradne s produktmi ADLER, ktoré boli mojií verným spoločníkom aj počas stavby domu."

Drevo, drevo a ešte raz drevo

Drevo, kam sa pozriete: na obkladoch fasád, ktorým dáva efekt glazúry ADLER Lignovit Platinum elegantný, šedohnedý lesk; na podlahe - naolejovaný buk; na vnútorných stenách douglaska, biela jedľa a borovica prímorská, ktoré chráni ADLER Lignovit Interior UV100 pred zožltnutím. Drevo možno nájsť aj na miestach, kde by ste ho hneď na prvý pohľad nečakali: police z drevených panelov vstavané v stene vyzerajú ako normálny kov - ale v skutočnosti sú upravené s ADLER Brilliant-Metallic, ktorý im dodávajú vzhľad pravého zlata. Televízny panel pôsobí opačným efektom, ako keby bol potiahnutý kožou - účinok, ktorý Boschert dosiahol produktom ADLER-Reißlack. A steny v kuchyni a v spálňach sa zdajú byť síce betónové, ale v skutočnosti sú vytvorené s ADLER Betoneffekt. Boschert prirodzene použil drevo aj v kuchyni - na skrinky a jedálenský stôl.

Zmysel pre detail

Keď Boschert začal so svojím projektom, plánovanie bolo do značnej miery dokončené, ale veľa nápadov vznikalo aj počas výstavby - a práve tieto láskyplne navrhnuté detaily tvoria kúzlo jedinečného hosťovského domu: ako na chodbe na prvom poschodí, kde Boschert použil staré dosky zo stodoly alebo schody, ktoré skutočne úpútajú! Medzery v knižnici Boschert vyplnil čiernym Woodfill-Reparaturspachtel, ktorý dodáva na svetlo-morenom dreve tomuto kusu nábytku atmosférický nádych, horiace červené obloženia stien z medi a tmavé tyče zábradlia - takmer ako zo Snehulienky. Aj hostia letnej chaty Brennküch si vychutnajú túto fantastickú mágiu, kde sa pohľad na kopce Čierneho lesa dostáva až na druhé miesto „Akoby sme si priam želali na dovolenke niekoľko daždivých dní, aby sme si mohli poriadne užiť tento vysnený malý domček," povedal raz jeden hosť. A my to úplne chápeme!

 

www.boschert-innenausbau.de | www.brennkuech-designferien.haus.de

© adler-lacke.com