© Weingut Gala
Interiéry

Nový domov českej vinárskej kultúry

V dobrom víne si môžete vychutnať nielen hrozno, ale aj región, v ktorom sa pestuje: krajinu a jej klímu, jej kultúru a tradície. To je známe tiež Jaromírovi Galovi: po ukončení svojho štúdia vinárstva založil v roku 2007 so svojou manželkou vlastné vinárstvo Gala, v moravskom pestovateľskom regióne, v okolí Pálavských vrchov, bohatom na tradície. Po úspešnom období vývoja sa pán Gala v roku 2018 rozhodol postaviť nové vinárstvo priamo uprostred svojich vinohradov nad dedinou Bavory. A mal veľmi presné predstavy o tom, ako by mal jeho nový domov vyzerať: pracovný a rodinný život by mal tvoriť jeden celok. Vinárstvo by malo byť štýlové a funkčné, tak, aby umožnilo optimálne spracovanie hrozna. Predovšetkým by však nová budova mala harmonicky zapadať do krajiny Pálavských vrchov, ktorej pôda dáva vínu z tejto pestovateľskej oblasti nezameniteľný charakter.

© Weingut Gala
© Weingut Gala
© Weingut Gala
© Weingut Gala
© Weingut Gala
© Weingut Gala

Štýlový

V úzkej spolupráci s Jaromírom Galom nakoniec ideu domáceho pána premenila na plán Architektonická kancelária Burian-Křivinka a interiérová dizajnérka Daria Křivinková. Navrhla súbor troch budov: víno je spracovávané v stodole, aby následne zrelo za ideálnych podmienok v pivnici. Vďaka polohe na svahu možno na prepravu vína využiť gravitáciu - prevádzka medzi lismi, nádržami a sudmi funguje úplne bez čerpadiel. K stodole je pripojený degustačný dom, ktorý sa skladá z veľkej miestnosti na prijímanie hostí a organizovanie podujatí. Koniec budovy tvorí obytný dom rodiny pána Galu, ktorý je s degustačnou budovou prepojený krytou drevenou terasou.

Funkčný

Drevo a kameň, najdôležitejšie materiály pre výstavbu stavebného celku, dominujú takisto aj v interiéri. Výrobca nábytku ACER WOODWAY s.r.o. vytvoril z masívneho dreva, miestneho duba, elegantný interiér, ktorý aj napriek svojej modernosti nadväzuje na tradíciu regionálneho tvorivého dizajnu. Prirodzený vzhľad zariadenia bol pre rodinu pána Galu rovnako dôležitý, ako jeho dlhovekosť, a konečne - vybavenie obývacích, reprezentatívnych a pracovných priestorov by malo byť vhodné aj pre každodenné použitie. Spoločnosť ACER WOODWAY s.r.o. sa preto rozhodla leštené dubové drevo zušľachtiť tvrdým voskovým olejom ADLER Legno-Hartwachsöl. Voskový olej zaisťuje prirodzený vzhľad dreva príjemný na dotyk, krásne zvýrazňuje kresbu dreva a zároveň poskytuje dobrú ochranu povrchu.

Silný charakter

Rovnakou povrchovou úpravou zušľachtila spoločnosť ACER WOODWAY s.r.o. tiež obľúbené miesto pána Jaromíra Galu: priestranný stôl z dubového masívu na malej terase. Tu víta hostí na pracovné stretnutia alebo na oddych po prehliadke svojho vinárstva. A za pekného letného večera si pán Gala rád sám posedí pri stole a nechá svoj pohľad blúdiť po kraji: nad dedinou Bavory, ktorá sa rozkladá priamo pod ním, nad jej vinicami a nad kopcovitou krajinou tohto regiónu, ktorého ojedinelý charakter si možno vychutnať v každej kvapke vína pána Galu.

© adler-lacke.com