© © Huber & Sohn GmbH & Co. KG.
Interiéry

Eko? Logicky!

Na mieste bývalých kasární velia drevostavby: najväčšia súvislá zástavba drevostavieb v Nemecku tróni v Prinz-Eugen-Park v Mníchove - ukážkový ekologický projekt je vyznamenaním pre drevostavby. A čo ADLER? Korunoval tu mnoho veľkolepých projektov!

© dressler mayerhofer rössler gmbh
© dressler mayerhofer rössler gmbh
© PK Odessa - Markus Lanz, Sebastian Schels
© PK Odessa - Markus Lanz, Sebastian Schels
© Conné van d’ Grachten
© Conné van d’ Grachten

566 bytov, ale aj dve škôlky, centrum obytnej štvrte, dielne, coworkingové priestory a komunitné záhrady: dve mestské bytové družstvá, štyri stavebné družstvá a dve spoločnosti vybudovali ekologickú mestskú štvrť podľa najmodernejších kritérií a je tak ukážkovým príkladom drevostavby na ôsmich stavebných parcelách (teda tretine celej plochy). Pre všetky budovy platili prísne pravidlá: obnoviteľné suroviny – teda drevo – museli byť použité v určitom množstve, dodržať normy udržateľnosti a priestorové požiadavky. Všetky tieto rôznorodé, pôsobivé objekty vznikli v tomto prísnom rámci: od sedemposchodových budov po radové domy, od masívnych po drevené hybridné budovy, cez tie, pri ktorých by ste ani nepovedali, že sú drevenými konštrukciami, až po tie ostatné - a že ich nie je málo - ktoré hrdo ukazujú svoj pôvod: drevenými fasádami, drevenými oknami, vnútornými stenami a stropmi z dreva - ktoré boli ochránené a zušľachtené povrchovou úpravou ADLER. Predstavujeme vám tu tri obzvlášť úspešné projekty.

Malý princ v platinovo sivom šate (WA 16 východ)

Vniesť priania 39 staviteľov pod jednu strechu? Ukázalo sa, že to bude oriešok. Ale s 24 dvoj- až trojposchodovými átriovými domami a dvoma štvorposchodovými bodovými domami s 15 bytmi sa architektom dressler mayerhofer rössler tento kúsok podaril: na juhovýchodnom okraji ekologického modelového sídliska sa nachádza „Malý princ“ - svetlom zaplavený lineárny komplex s vysokou kvalitou života. Napriek jednotnému vzhľadu - všetky budovy sú zdobené šedým obkladom zo smrekového dreva ošetreného metalickou lazúrou ADLER Lignovit Platin v špeciálnom odtieni od profesionála Holz Espermüller - budovy ponúkajú priestor pre širokú škálu možných riešení bývania a využitia. Stropy z masívneho dreva ošetrené ADLER Lignovit Interior UV 100 v belavom odtieni Mont Blanc a veľkorysé drevohliníkové okná z stolárstva Köppl v elegantnej bielej farbe (ADLER Aquawood Spritzlack XT) zaisťujú svetlú a priateľskú atmosféru bývania.

Veľké krabice s červenobielymi akcentmi (WA 13)

Pakula & Fischer Architekten navrhli najväčší súbor v štvrti drevostavieb a odborníci na drevostavby z Huber & Sohn ho realizovali pre mestské bytové družstvo GEWOFAG: v hybridnej drevostavbe bolo realizovaných 181 dotovaných nájomných bytov a denný stacionár. Dve päťposchodové stavby v tvare L a trojposchodový obytný blok sú zoskupené okolo vnútorného nádvoria. Smrekovcová fasáda v modulárnom systéme, ktorá bola odborníkmi na povrchovú úpravu REMA ošetrená pomocou ADLER Lignovit Platin v sivom odtieni, nepôsobí monotónne, ale naopak veselo a priateľsky, vďaka farebným lodžiám. Tie sú vyhotovené v rubínovo červenom odtieni ADLER Lignovit Platin Rubinrot s bielymi osteniami (ADLER Lignovit SperrgrundADLER Lignovit Color 9016). Pre škôlku boli použité kvalitné drevené okná, ktoré výrobca Huber & Sohn opatril povrchovou úpravou ADLER. Drevo použité tam, kde to má zmysel, flexibilné možnosti usporiadania miestností, efektívne prevedenie - projekt pôsobivo ukazuje, že najvyššia kvalita bývania a lacná výstavba s udržateľnými surovinami sa vzájomne nevylučujú.

Veža v šupinatom kabáte (WA 14 západ)

Architekt Stefan Rapp použil trik, aby svojmu projektu dodal živosť a ľahkosť aj napriek jeho veľkému objemu: obklad fasády mení v jednotlivých podlažiach smer a dodáva tak priečeliam trojrozmerný dojem. Elegantný premenlivý vzhľad podčiarkuje náter ADLER Pullex Platin v odtieni Quarzgrau, ktorý na fasádu naniesla realizačná spoločnosť müllerblaustein HolzBauWerke GmbH. Pohľadové krížom lepené drevené stropy v interiéri si zachovávajú krásu svetlého dreva vďaka ADLER Lignovit Interior UV 100 vo farbe Zugspitze. Svetlosivé okná z stolárstva R u. R Schmid s povrchovou úpravou ADLER boli už integrované do prefabrikovaných drevených panelových prvkov, čo umožnilo rýchlu a nekomplikovanú výstavbu. Aby bolo všetkým 57 - väčšinou dotovaným - bytom zaručené maximum denného svetla, boli rozmiestnené do štyroch samostatných celkov. Tie vyrastajú z „Domu pre deti“ v suteréne. Kľúčovým slovom je rast: Prinz-Eugen-Park ako dokonalé miesto pre dospievajúcich i dospelých pôsobivo ukazuje, čo môže vyrásť z obnoviteľných materiálov!

© adler-lacke.com