© © binderholz
Interiéry

Drevo, srdce, rozum

Budova s rozumom. Pre Binderholz to znamená: naše srdce bije pre drevo! Pretože žiadny iný materiál nie je inteligentnejší, udržateľnejší a ekologickejší. Rakúska spoločnosť to pôsobivo demonštruje vo svojom novom „nervovom centre“ v Halleine pomocou najnovšej senzorickej technológie. „TimberBrain“, ktorý spája drevo, srdce a mozog, navrhla architektonická kancelária Huber-Meixner & Partner.

© © binderholz
© © binderholz
© © binderholz
© © binderholz
© © binderholz
© © binderholz
© © binderholz

Vlhkosť, teplota v miestnosti, emisie dreva, prúdenie tepla v stenách, prúdenie vzduchu v miestnostiach: viac ako 100 senzorov starostlivo sleduje najrôznejšie parametre v novej kancelárskej budove Binderholz v Halleine. Spoločnosť chce koniec koncov doložiť aj vedeckými faktami to, o čom je už dávno presvedčená: drevo je stavebným materiálom budúcnosti! Sieť nervových dráh, ktoré sa zbiehajú v riadiacom centre a dokazujú, ako inteligentná je stavba z dreva - žiadny názov by nemohol byť vhodnejší: „TimberBrain“ je názov štvorposchodovej kancelárskej budovy, do ktorej projektanti z miestnej architektonickej firmy Huber-Meixner & Partner a Binderholz investovali veľa umu.

Zmysluplne

Binderholz stavia z dreva a na dreve: spoločnosť, ktorá vyrástla z malej píly Zillertal na medzinárodne vyhľadávaného výrobcu drevených konštrukčných prvkov, prikladá veľký význam riešeniam v súlade s prírodou a užívateľmi. Drevo sa používa na 100 % - drevo, ktoré je možné použiť o 100 % dlhšie, ako je jeho životný cyklus. Táto filozofia jedného materiálu, ako aj záväzok k obehovému hospodárstvu sa odrážajú aj v TimberBrain. Nosné vonkajšie steny administratívnej budovy boli vyrobené z 23,4 cm hrubých BBS termočlánkov. „Bez dodatočnej tepelnej izolácie,“ zdôrazňujú architekti Oliver Meixner a projektová manažérka Tamara Altová. To je v rozpore s právnymi predpismi, dokonca bolo potrebné udeliť výnimku zo strany okresnej správy - a napriek tomu sa tento koncept osvedčil tak dobre, že projekt mohol byť s istotou prihlásený do „Štátnej ceny za udržateľnú výstavbu“. Napriek „tenkým“ dreveným stenám si budova vždy udržiava perfektnú teplotu, a to vďaka vykurovaciemu systému na biomasu (posledný krok v životnom cykle dreva) a inovatívnemu krytému vykurovaciemu a chladiacemu systému. Pri konštrukcii však prvky BBS naplno ukázali svoje silné stránky: kto iný môže tvrdiť, že do 12 (!) pracovných dní postavil štvorposchodovú budovu s viac ako 1 000 štvorcovými metrami využiteľného priestoru? Najväčší prvok, stenu, ktorá vážila „iba“ jedenásť ton s rozmermi 7,3 x 13,5 metra, zdvihol na miesto mobilný žeriav za pár minút! Úspora času vďaka prefabrikácii, ľahkosti a stabilite jednoznačne hovorí v prospech dreva ako stavebného materiálu.

Zmyselne

Popri všetkých technických faktoch nie sú v drevostavbe zanedbávaní ani ľudia. Drevo je zmyselné, vytvára v priestore útulný pocit  - a je jednoducho nádherné. Spoločnosť Binder túto krásu podčiarkla dômyselným konceptom povrchovej úpravy: fasáde z hobľovaného smrekovcového dreva je poskytnutá diskrétna ochrana náterom produktom Pullex Silverwood od spoločnosti ADLER. Darebný odtieň Altgrau prechádza z jemne hnedej do prirodzene sivej. Brúšené smrekové prvky v interiéroch boli povrchovo zušľachtené pomocou ADLER Lignovit Interior UV100 vo svetlo bielom odtieni (Großglockner a Montblanc), a tak sú dlhodobo chránené proti zafarbeniu. Tento náter bol použitý aj na nábytok; farba konštrukcie bola presne zladená so smrekovými oknami. TimberBrain teraz ponúka príjemné pracovisko pre 120 zamestnancov, ktorí vymýšľajú ďalšie možné využitia dreva pre hyper-stavebný materiál s veľkým srdcom a rozumom.

© adler-lacke.com