© David Franck
Okná & dvere

Dokážeme to

Kým inde sa šírili sťažnosti a panika, v Nemecku si povedali: „Dokážeme to.“ A tak sa aj stalo, pretože svet je plný riešení. Architektonická kancelária andOFFICE so sídlom v Stuttgarte vyvinula jedno z týchto riešení. Tento program má meno: Domy nádeje.

© David Franck
© David Franck
© David Franck
© David Franck

Východiskovým bodom pre vývoj našich Domov nádeje boli utečenecké krízy - vytvoriť budovy spĺňajúce štandard sociálneho bývania. Vďaka multifunkčným pôdorysom sú navrhnuté ako inovatívne a poskytujú udržateľný životný priestor pre rôzne skupiny užívateľov, vysvetľuje architekt Thorsten Blatter. Jedná sa teda o cenovo dostupné a kvalitné bývanie pre všetkých - jeden z najnaliehavejších sociálnych problémov našej doby.

Pozitívne a otvorené

Model Hope House je modulárny systém pre rýchle a kvalitné plánovanie a výrobu. V závislosti od umiestnenia možno realizovať rôzne veľkosti budov s dĺžkou 12 až 24 metrov, pretože neexistujú žiadne pevné modulárne miestnosti, ale iba niekoľko prvkov, ktoré možno kombinovať podľa jasného princípu. Vyránajú sa prefabrikované a sú na sklade bez ohľadu na umiestnenie. Tým sa v celom výrobnom reťazci zníži čas a náklady na konštrukciu. V Nemecku už bolo dokončených sedem Domov nádeje, ďalších šesť je vo výstavbe a veľké množstvo je na pláne. Mnoho ľudí bude ťažiť z myšlienok, na ktoré Thorsten Blatter a jeho tím prišli; myšlienky na čo najviac obytného priestoru v malom priestore, na kvalitu života a otvorenosť. Budova je organizovaná ako dvojica s vnútorným schodiskom. Spálňa za schodiskom funguje ako velín, čo vytvára v každom poschodí rôzne veľkosti bytov, vysvetľuje architekt. Ústredným prvkom každého bytu je priestranná kuchyňa s jedálenským kútom, ktorá minimalizovala frekventované oblasti v prospech využiteľného obytného priestoru. To isté platí pre nosné vnútorné steny, takže pôdorys bytov možno prispôsobiť životnému cyklu a meniacim sa skupinám obyvateľov. Účinnosť interiéru je kompenzovaná priestrannými balkónmi po celej dlhej strane budovy. Jedná sa o pokračovanie jedálne v súkromnom vonkajšom priestore a zároveň otvára budovu do jej okolia. Ich zakrivený, pozitívny dizajn má ďaleko od kontajnerovej architektúry, ktorá často charakterizuje ubytovanie utečencov. To znamená lepšiu kvalitu života obyvateľov a väčšie prijatie v susedstve.

Plánovaná rafinovanosť

Výber materiálov pre Domy nádeje ukazuje, že o sociálnej kompatibilite v čase zmeny klímy nemožno naďalej premýšľať bez aspektu udržateľnosti: bez dreva. Je ideálne pre modulárnu výrobu, je krásne a je udržateľné. Vertikálne lišty s rôznymi vzdialenosťami štruktúrujú smrekovú fasádu do vodorovných pásov, ktoré nepretržite hrajú okolo budov a balkónov, okná sú usporiadané nepravidelne. Celkový vzhľad je uvoľnený, guľaté tvary ho robia mäkkým a sympatickým. K tomu ladí svetlo-strieborno-šedé zafarbenie drevenej lazúry Pullex Silverwood, ktorá podčiarkuje nielen pozitívnu charizmu Domov nádeje, ale aj ich bezúdržbovosť - a to po celé desaťročia. Skutočnosť, že je možné pracovať s vysokokvalitnými materiálmi aj napriek nízkemu rozpočtu, je tiež dôsledkom sofistikovanosti architektov v plánovaní: Použitie pevných stropov BSP umožňuje výstavbu priestranných balkónov s nízkymi nákladmi ako statické konzolové ramená. Počítačom podporovaná výroba umožňuje ekonomicky implementovať ich zakrivené obrysy, vysvetľuje Thorsten Blatter. Vďaka nízkym stavebným nákladom na strop bolo možné zabezpečiť vzduchové tepelné čerpadlo, podlahové vykurovanie, kvalitne vykachličkované kúpeľne a drevené okná. Udržateľné smrekové okná sú povrchovo upravené ekologickým náterovým systémom Aquawood Ligno+ na vodnej báze od spoločnosti ADLER. Zachováva matný, prirodzený vzhľad okien a zároveň ich chráni pred poveternostnými vplyvmi aj bez biocídov. Ako ukazujú Domy nádeje a kancelária andOffice, je teda možné realizovať sociálny, zdravý a udržateľný životný priestor. Pretože tam, kde existuje vôľa, existuje tiež riešenie. Thorsten Blatter a jeho tím to dokázali.

www.andoffice.com/

© adler-lacke.com