Tmavé odtiene, jasná radosť – vďaka ADLER: čierne drevené fasády budia nadšenie

Nápadne nenápadné: tmavé farebné lazúry sa stále viac prelínajú so svetom drevostavieb. Architekti, projektanti a investori využívajú možnosti moderného dizajnu fasády v elegantných čiernych odtieňoch.
20. 1. 2023

Onyxschwarz? Puma? Turmalinschwarz? Wenge? Hematitschwarz? „Máte odtieň...“, niektorí architekti žasnú, keď vyslovia prianie tmavého prevedenia povrchu a konzultanti architektov ADLER okamžite navrhujú najrozmanitejšie tmavé a čierne varianty. Ostatne vývojári popredného rakúskeho odborníka na nátery dreva už dlho uznávajú, že popri žiadaných sivých odtieňoch sa pre dizajn drevených fasád stále častejšie používajú aj tmavšie farby. Dôkazy, že čierna je krásna, nájdete už po celej krajine. A opäť sa ukazuje, že „malé čierne šaty“ slušia naozaj každému, hodia sa ku všetkým príležitostiam – a môžu byť rovnako elegantné aj extravagantné, rezervované alebo výrazné, jednoduché či dramatické.

Uhlie & žiara

Povrchová úprava ADLER Lignovit Platin v ónyxovo čiernom odtieni robí z Tauberovej filharmónie v nemeckom Weikersheime naozajstný klenot: „Večer sa zdá, že budova zvnútra takmer žiari,“ je nadšený režisér Johannes Mnich pôsobivou hrou svetla na latách. Návrh s vodouriediteľnou, a teda ekologickou metalickou lazúrou, mal veľmi pragmatické, zrejmé dôvody. „Nechceli sme, aby drevo vplyvom počasia nepravidelne zosivelo. Koncertná sála by nemala vyzerať ako stodola,“ vysvetľuje Mnich. Výsledok každopádne hovorí za všetko. Skulpturálna budova od HENN Architekten je dnes, takmer štyri roky po otvorení, rovnako krásna ako prvý deň.

Čierna & biela

Bola to tiež hra protikladov, ktorá zlákala Smartvoll Architekten na použitie tmavého náteru pre ich projekt „Haus B“ v Klosterneuburgu. „Drevená prístavba tvorí dokonalý kontrast k čisto bielej starej budove,“ vysvetľuje Christian Kircher. Projektanti sa preto rozhodli pre skutočne tmavý odtieň. Pred náterom ADLER Lignovit Platin v onyxovej čiernej farbe boli smrekovcové lamely naimpregnované ADLER Lignovit Lasur v odtieni Puma. Totiž - nie je čierna ako čierna. „Rôznymi kombináciami a na rozličných druhoch drevín môžeme dosiahnuť najrôznejšie odtiene a efekty,“ vysvetľuje architektonický poradca ADLER Manfred Höfurthner. Trvanlivosť tmavo natretej drevenej fasády možno určite porovnať s povrchovou úpravou „umelou šedou patinou“. „Postupom času sa aj tu vytvorí prirodzená patina a farebný odtieň sa môže v nuansách meniť. Ale práve preto fasáda pôsobí živšie, drevenejšie, atmosférickejšie,“ hovorí o žiaducom vývoji.

Fasáda & okná

Tmavé odtiene sú obzvlášť prekvapivé a krásne v kombinácii so svetlými drevenými povrchmi, napríklad v interiéri, a s nezvetranými spodnými stranami strechy a výklenkami – napríklad na rodinnom dome v St. Peter in der Au od architektonickej kancelárie Bogenfeld. Vďaka lazúre ADLER Pullex 3in1-Lasur v čiernohnedej farbe Wenge vyzerá smreková fasáda „ako lesklá konská srsť“, zatiaľ čo vstupná nika bola navrhnutá v povrchovej úprave s olejom na drevo Pullex Holzöl v prírodnom odtieni. Okná sú však vhodné aj pre rôznorodé akcenty - ako v prípade projektu bývania „Gartengasse Gmunden“ od WSO Gemeinnützige Bau- u. WohnungsgesmbH: podľa plánov kb+l architektur tu vzniklo jedenásť vysokokvalitných kondomínií vo vysnívanej lokalite s výhľadom na jazero Traunsee. Fasáda zo smrekovcového dreva žiari v čiernej farbe ADLER Lignovit Platin Turmalinschwarz a výrazne prispieva k luxusnému vzhľadu komplexu.

Les & voda

Čierna je práve taká majestátna ako skromná. Druhá spomínaná vlastnosť bola žiadaná pre „Cabanas“, ktoré GCA Wohnen realizovala v Kuchelauer Hafen vo Viedni. „Záležalo nám na tom, aby sme 17 moderných kúpeľných domov čo najcitlivejšie začlenili do krajiny,“ zdôrazňuje architektka Andrea Probstová. Fasáda zo smrekových dosiek s povrchovou úpravou ADLER Lignovit Platin v odtieni Onyxschwarz preberá motív tmavej vody a ladí so zeleňou okolia. Práve tento prirodzený efekt – ako tmavý kmeň stromu v lese – zaisťuje čiernohnedej povrchovej úprave dreva veľkú obľúbenosť, je presvedčený Ulrich Fideler, architekt ADLER v Nemecku. „Trend bude určite ovplyvnený tradičnými metódami, ako je napr. japonské zuhoľnatenie dreva alebo ošetrenie dechtom,“ hovorí. Zatiaľ čo však tieto zložité techniky majú množstvo nevýhod, prevedenie s povrchovými úpravami ADLER presvedčí svojou odolnosťou a užívateľskou prívetivosťou.

Jednoduchosť & elegancia

Majiteľ rodinného domu v tirolskom mestečku Holzgau, ktorý pre neho navrhla jeho sestra Claudia Gastová z architektonickej kancelárie Unisono, sa mohol o kráse tmavých odtieňov dreva presvedčiť na vlastné oči. So svojimi pracovitými pomocníkmi najprv natrel fasádu zo smrekových lamiel Pullex 3in1-Lasur v odtieni Puma a potom ďalšou vrstvou v odtieni Onyxschwarz. Čierna ako neprítomnosť svetla „sa drží späť, ale polarizuje – páči sa vám to, alebo sa vám to nepáči,“ uvádza Gast rôzne reakcie. Budova, ktorá nabáda na diskusiu, ktorá nenechá nikoho chladným - je preto čierna obľúbená farba architektov? „Možno preto, že stelesňuje jednoduchosť a eleganciu,“ hovorí Gastová. Ale nech už je efekt akýkoľvek, ADLER má pre drevostavby vždy pripravený ten správny tmavý odtieň!

ADLER - V našich žilách prúdi farba

S približne 720 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 22 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com