Ⓒ JOHANNES PLATTNER FOTOGRAFIE, A-6020 INNSBRUCK
Efekty & vysoký lesk

Nový vzhľad pre vchodové dvere: efekt starého dreva

Kto je skutočnou hviezdou Vášho domu? Prečo nie napríklad vchodové dvere? Drevené dvere môžu byť rozličné, rôzne dekorované a môžu dosahovať prirodzenú krásu v akomkoľvek, Vami zvolenom efekte. Napr. drevo na starej horskej chate - niektoré prírodné typy vyzerajú dokonca ešte lepšie, ak sú vekom vyzreté. Človek by mal na mysli skôr Bruce Willisa ako práve Vaše vchodové dvere s efektmi ADLER. A ako sa dajú dvere premeniť na takú hviezdu? To nám predstaví aplikačný technik firmy ADLER.

Krok 1: Kefovanie
Krok 2: Aquawood TIG HighRes dobre premiešajte...
...a nanášajte.
Krok 3: Po nanesení Aquawood Protor Base L prebrúste zrnitosťou 120...
...alebo brúsnym rúnom (Scotch Brite).
Krok 4: Teraz vytvorte v dreve dierky po červoch...
...a upravte drevo drôtenou kefou.
Krok 5: Potom natrite drevo prípravkom Protor-Primo...
...a zvyšky starostlivo zotrite.
Krok 6: Naneste ďalšiu vrstvu Aquaqwood Protor-Finish L...
...a krásny kúsok máte hotový.

 

Pracovné kroky

 1. KROK 1: KEFOVANIE (DÔLEŽITÉ AJ PRE PRÍRODNÉ TYPY)

  Vezmeme mladý smrek a poriadne ho vykefujeme, lebo jedine tým vytvoríme na hladkej „detskej tvári“ jeho štruktúru a výraz. Použite umelohmotnú kefu. 

 2. KROK 2: IMPREGNÁCIA

  Impregnačný prípravok Aquawood TIG HighRes sa postará o prefarbenie dreva a definitívne tak skoncujete so vzhľadom jemnej „detskej pokožky“. Pred nanášaním náteru je veľmi dôležité dobre prípravok premiešať! (Pozn. Skutoční profíci vedia, že je myslené „premiešať, nie pretrepať“). Použite farebný odtieň: Altholz.

 3. KROK 3: ZÁKLADNÝ NÁTER, BRÚSENIE

  Po 4 hodinách schnutia nalakujeme drevo základom Aquawood Protor-Base L v bezfarebnom prevedení a za ďalších zhruba 5 hodín schnutia je možné náter obrúsiť a tak odstrániť tvrdšie letokruhy: so zrnitosťou 120 alebo brúsnym rúnom Scotch Brite. (Pozn.: vzhľad starého dreva neznamená, že je povrch zaprášený, teda je potrebné dôkladne očistiť drevo od brúsneho prachu!)

 4. KROK 4: TESANIE, RYTIE, ŠKRABANIE

  Podľa pokynu „pomaly zničiť“ ešte len pochopíme, že je možné všetko! Ozbrojte sa preto drôtenou kefou a klincom. Pomocou zaklepávania a tesania vyrežete do dverí „dierky od červov“, ktoré skrátka patria k vzhľadu starého dreva. Ak je Vaša hviezda z nepoddajného dreva, potom vytlačte aj pomocou klinca ešte niekoľko autentických „chodbičiek od červov“.
   

 5. Pomocou drôtenej kefy môžete tiež docieliť svetlejšie ryhy - a presne tieto miesta v nasledujúcom kroku stmavnú a postarajú sa o dosiahnutie vzhľadu typického pre staré drevo.

 6. KROK 5: NATIERANIE

  Medzitým je opracovaný kus už dosť tvrdý. V nasledujúcom kroku preto už môžete bez ďalšieho ohľadu votrieť - prípravok Protor-Primo vo farebnom odtieni Palisander.

 7. Prebytočné množstvo starostlivo zotrite.

 8. KROK 6: FINÁLE

  Po uplynutí odpočinkovej pauzy cez noc už chýba len záverečná fáza: drevo natrite bezfarebným krycím náterom Aquawood Protor-Finish L W40. Prímes štruktovaného efektu Aquafix S grob vytvorí obzvlášť pevný a hrubý ochranný filter. A teraz už môžete Vašu hviezdu vyslať na javisko. Iste sa úžasom nad výsledným efektom podlomia kolená nielen Vašim susedom, ale všetkým návštevníkom!

 9. Použité produkty:

© adler-lacke.com