Ⓒ Sascha Hauk | © Sascha Hauk
Drevostavby & fasády

Výrazný zvuk pre malé mesto

Mestečko Weikersheim v Bádensku-Württembersku je tajným hlavným mestom klasickej hudby: kováčska dielňa Jeunesses Musicales má svoje sídlo v Nemecku a organizuje semináre, školenia a súťaže v renesančnom zámku. Mesto hudby nedávno získalo druhú pamiatku: Tauber Philharmonic, veľkolepé koncertné a eventové centrum pri bránach starého mesta.

© Sascha Hauk
© Sascha Hauk
© Sascha Hauk
© Sascha Hauk

Na najkrajší výhľad na Weikersheim sa môžete tešiť zo strážnej veže nad mestom. Odtiaľ sa Vám naskytne výhľad na idylický Taubertal so svojimi vinicami a poliami, na historické budovy medzi stredovekými mestskými hradbami. A nakoniec sa Vám zrak zdrží na impozantnej štruktúre, ktorú by ste tu, v franskom idylickom mestečku, neočakávali: ako moderná socha z tmavého dreva a skla, Tauber Philharmonie stúpa na brehu rieky oproti palácu - miesto konania koncertov a podujatí, ktoré by sa dalo očakávať v Mníchove alebo Stuttgarte viac ako tu vo vidieckom Bádensku-Württembersku. S touto novou budovou, ktorá nahradila bývalú radnicu, Weikersheim pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii strediska vážnej hudby a zároveň vytvára miesto pre kultúrne stretnutia v každej podobe. Pretože vo filharmónii sa konajú nielen koncerty medzinárodne uznávaných umelcov, je to tiež pódium pre miestnu umeleckú a kultúrnu scénu a miesto pre výstavy, kongresy a podujatia všetkého druhu. V  tejto budove sa sústreďujeme na zjednocujúci charakter kultúry. Je to dom pre každého," hovorí Johannes Mnich, riaditeľ Tauber Philharmonie.

Solitér pri vchode do mesta

Multifunkčné eventové centrum: to bola úloha architektonickej súťaže, ktorú vyhlásilo mesto Weikersheim v roku 2012. Víťazný projekt prišiel od medzinárodnej architektonickej kancelárie HENN, ktorá navrhla „kultúrny a spoločenský dom ako samostatnú budovu pri vstupe do mesta“, ktorá „zaujme svojím sochárskym tvarom budovy a definuje výrazný úvod“ (vyhlásenie poroty). Budova pozostáva z dvoch stavieb zasunutých do seba, ktoré spolu tvoria nepravidelný päťuholník. Vo väčšej a vyššej časti budovy sa nachádza veľká koncertná sála so 600 miestami, v menšej časti je multifunkčná a flexibilne deliteľná sála s 200 miestami. Hlavný vchod sa nachádza na odrezanom okraji oboch štruktúr, ktorý sa otvára na nádvorie veľkorysou sklenenou prednou časťou a odhaľuje pohľad v oboch smeroch: do budovy, ktorá rovnako ako moderná mestská brána umožňuje prístup do Weikersheimu, z budovy a cez rieku ďalej od renesančného hradu oproti.

Ozvučenie, vibrácie a drevo

Či už husle alebo kontrabas, alebo klarinet, tympany či vibrafón: klasická hudba je nemysliteľná bez dreva, ktoré vytvára vibrácie a zvuk. Tím HENN prevzal hudobný význam tohto prírodného materiálu v architektúre Tauber Philharmonie: koncertná sieň bola postavená výhradne z dreva, iba nosné prvky boli vyrobené z vystuženého betónu. V koncertných sálach zaisťujú konvexné zakrivené stenové panely dokonalú akustiku a harmonický zvuk. Exteriér charakterizuje aj drevo: zvislé lišty vyrobené z miestnych strieborných jedlí a obkladov dosiek zo severského smreku dávajú budove jej sochársky vzhľad, zatiaľ čo okná nastavené späť za fasádu jej dodávajú ďalšiu hĺbku. Pred inštaláciou fasády spoločnosťou Holzbau Dresden boli profily naplánované v továrni odborníka na masívne drevo Häußermann a potom zdrsnené hobľovačom, aby sa dosiahol účinok drsnej reznej plochy. Drevo bolo potom dvakrát povrchovo upravené ADLER Lignovit Platin v čiernom ónyxovom odtieni. Vysokokvalitná lazúra na vodnej báze dodáva fasáde rovnomerný, elegantný farebný odtieň, ktorý predvída prirodzené sivé sfarbenie dreva. Pigmenty s kovovým trblietavým efektom, ktoré sú obzvlášť výrazné vďaka drsnému povrchu, dotvárajú charakteristický vzhľad budovy: „ako tmavé UFO, ktoré pristálo na Tauberi“, ktoré „magicky začína žiariť“ večer, keď  s okná zapustené z vnútornej strany jasne osvetlené. (noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung)

© adler-lacke.com