Drevostavby & fasády

Stavby pre budúcnosť

Mesto budúcnosti je ekologické a sociálne, rozmanité a živé. Na pozemkoch Reininghaus v Grazi (Rakúsko) môžete sledovať, ako toto budúce mesto rastie. Na ploche s veľkosťou 73 futbalových ihrísk vzniká obytná plocha pre 10 000 ľudí, moderné kancelárie, vzdelávacie, voľnočasové a sociálne zariadenia. Priamo uprostred sa nachádza Quartier 7 – ekologický modelový projekt a zároveň míľnik v oblasti moderných drevostavieb.

V súčasnej dobe sa v areáli Reininghaus, historického pivovaru v Štajerskom Hradci, stavia nová štvrť – alebo skôr mestečko v meste: 5 000 bytov, školský kampus, kancelárie, rozmanitá sociálna infraštruktúra a priestranné zelené plochy. Každá z 18 častí (Quartiere) je realizovaná rôznymi developermi, ktorí sa spojili v rade vlastníkov, aby dali rôznym individuálnym projektom spoločný rámec. V prípade Quartier 7 (Q7), ekologického vlajkového projektu v areáli Reininghaus, ide o neziskové bytové družstvo ENW a neziskové bytové a sídliskové družstvo Ennstal. Vypísali architektonickú súťaž, z ktorej ako víťaz vzišla architektonická kancelária balloon architekten so sídlom v Grazi. Ale presvedčivý bol aj druhý koncept od Hohensinn Architektur tiež so sídlom v Grazi. Developeri preto vzali na palubu oba tímy a pri kancelárii balloon objednali návrh troch čiastkových častí a Hohensinn Architektur dostali za úlohu spracovanie štvrtej časti na základe urbanistického konceptu od balloon architekten. V úzkej spolupráci oboch architektonických kancelárií bol realizovaný súbor stavieb, ktorý využíva možnosti moderných technológií drevostavieb a vytvára harmonické obytné priestory – uprostred mesta a pritom v zeleni.

Mestský a prírodný

Nadpis by mohol byť mottom pre design Q7. Na južnom okraji Reininghausgründe tvorí štvrť prírodnú oázu pokoja, zasadenú do parkovej krajiny, ktorá na západe prechádza do malého mestského parku. Bytové domy v tvare L uzatvárajú štyri vnútorné dvory, ktoré vytvárajú priestor na relaxáciu a stretávanie obyvateľov. Elektrická zastávka na severnej strane a vjazd do podzemného parkoviska na južnej strane tvorí dopravné spojenie, samotná štvrť je vďaka tomu bez áut - po chodníkoch medzi obytnými domami sa preháňajú iba peší, bežci a cyklisti. Obytný súbor je svojím priestorovým riešením rozdelený na jasne ohraničené verejné, poloverejné a súkromné časti, ktoré umožňujú účasť na stretávaní a komunitnom živote i pokoj súkromného života.

Rovnaké a napriek tomu iné

Na realizáciu štyroch dvorov vyvinuli balloon architekten konzistentný dizajnový a materiálový koncept, ktorý sa zameriava na obnoviteľné suroviny, ako je drevo. Tri dvory plánované balloon architekten boli realizované ako hybridné drevostavby, severozápadný dvor navrhnutý Hohensinn Architektur ako celodrevená stavba: „Celé developerské jadro sme realizovali ako masívnu drevostavbu – šesťpodlažný obytný súbor je teda prvý realizovaný projekt triedy budov 5 (GK5) v Rakúsku z dreva,“ hovorí architekt Branko Savatović z Hohensinn Architektur. Fasády boli natreté firmou Strobl sivou vodoriediteľnou lazúrou ADLER Lignovit Platin, ktorá svojim špeciálnym efektom „predbieha“ prirodzené zosivenie dreva a zaisťuje rovnomernú patinu hneď od začiatku. Navyše je možné vďaka nej úplne vypustiť pracný obnovovací náter - veľká výhoda pri každej viacpodlažnej budove. Pri realizácii však architekti navrhli rôzne nuansy: balloon architekten zvolili pri troch blokoch fasády z hrubo rezaného smreka, ktorý bol najprv impregnovaný Lignovit Lasur v odtieni Naturgrau a následne opatrený vrchným náterom Lignovit Platin v odtieňoch Pyritgrau, Quartz Grau. Vzniká tak harmonická gradácia rôznych odtieňov sivej, na ktorú nadväzuje štvrtý severozápadný dvor realizovaný firmou Hohensinn Architekten so svetlosivou fasádou: „Chceli sme dosiahnuť viac svetlosti a ostrosti čo najsvetlejším farebným tónom bez toho, aby sme narušili celkový dojem,“ vysvetľuje architekt. Po detailnej konzultácii s architektom ADLER Manfredom Höfurthnerom vyvinulo laboratórium ADLER špeciálny odtieň, v ktorom bol ADLER Lignovit Platin vo farbe Quarzgrau zosvetlený o ďalší podiel bielej. Týmto spôsobom sa štyri nádvoria Quartier 7 spájajú a tvoria harmonický a súdržný celok, v ktorom sa na druhý pohľad objaví mnoho jemných rozdielov – rovnako individuálnych ako ľudia, ktorí v tomto ukážkovom ekologickom projekte nachádzajú nové bývanie a životný priestor.

© adler-lacke.com