© Stefan Meyer
Drevostavby & fasády

Priestory na učenie a život

Drevo je kľúčom: podľa tohto hesla navrhla kancelária architektov hjparchitekten z Würzburgu nový internát majstrovskej tesárskej školy v Eberne. Novo navrhnuté učebné priestory pre začínajúcich drevárov bodujú prirodzeným komfortom, elegantným vzhľadom – a mimoriadne efektívnou a časovo nenáročnou implementáciou počas chodu školy.

© Stefan Meyer
© Stefan Meyer
© Stefan Meyer

ADLER a stolárstvo: toto je milostný príbeh „bez dátumu spotreby“. Keď Johann Berghofer v roku 1934 založil spoločnosť, začal vyrábať farby a leštidlá na nábytok, okná a dvere. A aj keď sa výrobca farieb zo Schwazu teraz rozrástol na medzinárodne aktívny priemyselný podnik: ADLER má stále obzvlášť rád stolárske remeslo - bez ohľadu na to, či ide o vidiecky podnik s dvoma ľuďmi alebo veľkú stolársku dielňu s moderným strojovým vybavením. Niekoľkí z tých stolárov z južného Nemecka, ktorí dnes prisahajú na laky a oleje ADLER, sa vyučili v malom mestečku Ebern v Dolnom Fransku a stali sa majstrami – alebo presnejšie: vyučili sa v miestnej majstrovskej tesárskej škole. Šesťdesiat stolárov sa tu v troch paralelných majstrovských triedach zdokonaľuje v odbornej príprave, spoločne sa učia, spoločne navrhujú, spoločne pracujú – a žijú spolu. „Žiť a učiť sa pod jednou strechou“, je koncept, ktorým sa škola Ebern teší jedinečnému postaveniu medzi juhonemeckými majstrovskými školami. „Náš internát je prakticky jadrom našej školy,“ hovorí riaditeľ školy Oliver Dünisch.

Otvorená škola

Aj tento internát bol predmetom komplexnej prestavby, ktorou nedávno prešla hlavná škola podľa plánov spoločnosti hjparchitekten z Würzburgu. Zatiaľ čo samotná budova školy - už 35 rokov stará - bola len zrekonštruovaná, klient – okres Dolné Franky – a architekti sa rozhodli postaviť úplne nový internát: „Izby v internáte boli stiesnené a na každom poschodí boli len spoločné kúpeľne,“ vysvetľuje architekt Herbert Osel. „V budove by však nebolo dosť miesta na to, aby sme ich mohli prispôsobiť súčasnému štandardu.“ Z pôvodnej budovy sa teda zachoval len suterén a na ňom bola postavená nová budova. Namiesto zaprášeného šarmu starej budovy mládežníckej ubytovne sa v dvojposchodovej budove nachádza 20 moderných, priestranných obytných izieb s vlastnou malou kúpeľňou. Jedna miestnosť na prízemí sa stala bezbariérovou a aj prístup na prízemí budovy školy bol upravený na bezbariérový.

Súdržný materiál

To, že sa architekti rozhodli pre drevostavbu, bolo zrejmé z viacerých hľadísk: „Na jednej strane je drevo samozrejme zrejmým stavebným materiálom, pokiaľ ide o vhodné ubytovanie pre drevárov – veď budúci majstri tesári by mali mať izby, kde sa cítia dobre,“ vysvetľuje Herbert Osel. Na druhej strane mal výber stavebného materiálu aj veľmi praktickú výhodu: keďže rekonštrukčné a nové stavebné práce bolo potrebné realizovať ešte počas prebiehajúceho vyučovania v škole, mala byť doba výstavby čo najkratšia. Moderná drevená konštrukcia to umožnila: tím z Holzbau Moser z Hirschfeldu postavil hrubú stavbu za rekordné štyri pracovné dni.

Charakteristická optika

Po dokončení stavebných prác sa nová drevená ubytovňa prezentuje ako skutočný klenot pre drevárskych majstrov. Moderná prístavba je opatrne, ale s istotou pripojená k starej budove. Kým predná časť internátu je prepojená s budovou školy, na ostatných troch stranách výrazne prečnieva sokel suterénu, a tak sa akoby elegantne vznáša nad jemne sa zvažujúcou zelenou plochou. Elegantný, striebristý lesk dodáva na smrekovej fasáde striebornosivá lazúra Pullex Silverwood od ADLERu vo farebnom odtieni Graualuminium (hliníkovo sivá). „S Pullex Silverwood sme už mali veľmi pozitívne skúsenosti z predchádzajúcich stavebných projektov,“ vysvetľuje Herbert Osel. „Lazúra dodáva fasáde nezameniteľný charakter a zároveň ju chráni pred nerovnomerným zvetrávaním.“ Takto je majstrovská škola Ebern vybavená na najbližších 35 rokov – ako učebný a životný priestor pre budúcnosť bavorských stolárov.

© adler-lacke.com