Okná & dvere

Pestrofarebné drevené fasády

Legenda zažiari v novom lesku

drevený dom Alberschwende
drevený dom Alberschwende
hostinec Holub pred renováciou
hostinec Holub po renovácia
okná hostinca Holub pred renováciou
okná hostinca Holub po renovácii
hostinec Holub v novom

Hodnota a tradícia

"Metelil som z Mellau do Schoppernau, až ma z teho capy boleli." - znie už nejaký čas na všetkých rakúskych rozhlasových staniciach. Pár chlapcov z Bregenzkého lesa svojou rázovitou piesňou zasiahlo priamo do srdca. A tiež už pred 400 rokmi kolovali po svete historky z Bregenzkého lesa. Lenže vtedy to ešte bolo: "Metelil som zo Švédska do Alberschwende".

Vtedy totiž prišiel kaprál Sven Knudson Knäckabröd so svojím vojskom do Bregenz, aby zvítazil, čo sa aj stalo. Lenže s jedným výbojní Švédi nepočítali: s udatnými ženami z Alberschwende, ktorými boli skolení do posledného muža. Jediný tak tak že unikol zlobe žien: kaprál Knäckabröd bol zachránený veliteľkou - a to nebol nik iný ako domáca pani hostinca "U holuba".

Kúzlo menom Pullex

O osude chrabrého Knäckabröda a hostinskej od Holuba rozpráva spisovateľ Wilhelm Raabe a vďaka tomu sa Hostinec Holub v Alberschwende stal legendou. Za to, že táto "Brána do Bregenzkého lesa" - ako sa hostincu tiež hovorí - stále priťahuje hostí zblízka i zďaleka, určite vďačí tejto povesti a typicky hostinskému charakteru. Samozrejme, vedľa kulinárskej zdatnosti dnešných majiteľov Lothara a Heleny. Za to, že tu tento tradičný dom aj po 400 rokoch stojí opäť v plnej kráse, vďačia produktom ADLER. Ako je to možné? Tie kúzla sa nazývajú Pullex Renovier-Grund a Pullex Color. Vyzbrojený týmito zbraňami, dobýva maliarstvo Fetzcolor z Alberschwende nielen celú obec, ale celý Bregenzký les.

Nový lesk, tradičná farba

Pri renovácii tak úctihodnej budovy ako je Holub so šindľovou fasádou sú potrebné ruky majstra a majstrovské povrchové úpravy. Michael Fetz preto nedá dopustiť na produkty ADLER. Lenže aj tá najlepšia  kvalita sama o sebe dielo nevytvorí. Obyvatelia Bregenzkého lesa tiež ctia tradície. Preto boli nielen balkóny uvedené do pôvodného stavu podľa starých fotografií, ale tiež farba okeníc musí súhlasiť s pôvodnou.
 Je dobré, že paleta farieb ADLER nepozná hraníc. Zeleň Bregenzkého lesa, tónovaná do rôznych odtieňov, zdobí nielen okenice Holuba, ale aj Vorarlberskú klenotnicu. "Tento zelený základ  môžete vidieť vo všetkých možných odtieňoch pri mnohých starých sedliackych usadlostiach tu v údolí", hovorí maliarsky majster Michael Fetz. On a jeho švagor, maliarsky majster Martin Lasser, dbajú pri povrchovej úprave práve na tradíciu a vedľa typickej zelenej na okenice radi siahnu po anglickej červenej z dielne ADLER na fasádu. Tak to bolo napríklad pri výzdobe "Perníkovej chalúpky" v Alberschwende, ktorá stojí len pár metrov od hostinca Holub a ktorú maliar Lasser uviedol do poriadku pomocou produktov ADLER.  Príčinou toho, že obe stavby nevyzerajú ako dvojčatá, je, že pre hostinec Holub nebola anglická červená tá pravá: na jeho fasádu samozrejme pripadala do úvahy iba štýlová holubia šedá.

Ďalšie referencie s krycím  Pullex Holzschutz: Farebná sanácia okien na colnici

© adler-lacke.com