Kinderhaus in Kalchreuth | © Lübeck Summa Architekten
Drevostavby & fasády

Materská škôlka z dreva

Deti potrebujú priestor. Na behanie, hranie, schovávanie a šantenie. Preto architekti Lübeck Summa vytvorili viac priestoru pre deti nielen rozšírením priestoru materskej škôlky v nemeckom Kalchreuthe, ale tiež úplne dokonale využili aj miesta zdanlivo nevyužiteľné: v úzkej, podlhovastej drevenej prístavbe sa dokonca aj chodba stala detským ihriskom.

Kinderhaus in Kalchreuth | © Lübeck Summa Architekten
Kinderhaus in Kalchreuth | © Lübeck Summa Architekten
Kinderhaus in Kalchreuth | © Lübeck Summa Architekten
Kinderhaus in Kalchreuth | © Lübeck Summa Architekten

Aj keby prišla v sivých šatách – Pippi by bola z tejto „Vily Vilekuly“ nadšená. Pretože prístavba k existujúcej budove materskej školy v sebe spája v podstate všetko, čo mala táto svojrazná literárna postava rada. Príležitosti k hre sa nenachádzajú (len) v skupinových miestnostiach, ale všade, kde je to možné. Tiež – alebo predovšetkým – na chodbe: Takže už neplatí nič ako „v šatni len pokojne seď“, „nechoď na chodbu“ a „zamkneme pusu na desať zámkov a zahodíme kľúč, takže už ani slovo“ v zakázaných vestibuloch. „Podlaha na hranie“, ktorá vznikla z nutnosti, sa potom stala pre deti najobľúbenejším prvkom. Bol tým získaný skvelý priestor, o ktorý už by deti ani učitelia nechceli prísť.

Jednostranne všestranné

Predvolený cieľ bol jasný: „Vila Vilekula“ nutne potrebovala viac priestoru. Ale ako to zariadiť? To bola veľká výzva. „Úzka, podlhovastá prístavba bola jedinou možnosťou,“ opisuje Marc Summa z Lübeck Summa Architects v Erlangene. A to najmä preto, aby vonkajšie herné a experimentálne plochy boli čo najviac zachované. Tím architektov teda navrhol novú prístavbu pozdĺž strán existujúcej budovy. Štíhla, ľahká konštrukcia, ktorej dizajn vďaka svojmu priestoru priniesol niekoľko výhod: spoločenské miestnosti vedú priamo do záhrady – a chodba, na ktorú sa inak tak často zabúda, bola povýšená na herný a využiteľný priestor.

Výber materiálu? Bez debát

Keď došlo na výber materiálu, prvou vecou bolo presvedčiť klienta: „Odporúčali sme drevo ako udržateľný, súčasný stavebný materiál,“ hovorí Christoph Lübeck. Z ekologických dôvodov, ale aj z dôvodu výborných tepelnoizolačných vlastností, rýchlosti výstavby a v neposlednom rade „pretože drevo je jednoducho materiál vhodný k deťom“, hovorí architekt. Využitie objektu ako domu pre deti by sa malo odraziť aj na hrejivej, priateľskej a živej drevenej fasáde. Aby ju bolo možné zvýrazniť a zároveň ochrániť, rozhodli sa Lübeck Summa Architects pre náter lazúrou Lignovit Platin od ADLER. Vodouriediteľná tenkovrstvová lazúra na drevo vo farebnom odtieni achátovo šedá (Achatgrau) necháva hrubo pílený smrekový obklad žiariť na slnku vďaka obsiahnutým metalickým pigmentom. Predsadená fasáda z drevených lamiel rôznych šírok na spodnom a hornom poschodí dodáva stavbe dynamiku. V interiéroch, ktoré sú veľkoryso presvetlené celoplošnými oknami, je umiestnených niekoľko miestností so sociálnymi zariadeniami. Jeden z nich má dokonca vlastné „brodisko“. Vnútorné rozvody vody sú tiež bez hanby ukázané - slečna Pippi Dlhá pančucha by s tým bola určite veľmi spokojná.

© adler-lacke.com