© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
Majstrovské kúsky

Kúzelné strunové nástroje

Čo by to bol za príjemný večer na chate bez zvuku gitary? Bez hudobného univerzála, ktorý sa ujme strunového nástroja a okamžite šíri dobrú náladu? Gitara patrí do alpského regiónu ako mliekareň do Almu.

© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger

A uprostred Álp na veľmi zvláštnom mieste vznikajú veľmi zvláštne gitary: mysticko-magický Hallstatt láka nielen turistov z celého sveta, ale aj mladých a nie tak mladých milovníkov hudby - miestna Höhere Technische Lehranstalt (strojnícka stredná škola v Rakúsku) ponúka študijný odbor „výrobca sláčikových a strunových nástrojov“. Každý rok sa asi 15 školákov vo veku od 14 do (doterajší rekord) 42 rokov naučí toto mimoriadne remeselné dielo. Aj ich predohra k čarovnému svetu hudby sa ukázala byť primeraná: po príchode na stanicu v Hallstatte - nie v Rokforte - učitelia prevezú prvákov v štýle Harryho Pottera v „Mutzene“ cez jazero v člne. Ako sa dajú tieto historické drevené člny postaviť, sa môžete dozvedieť aj v HTBLA Hallstatt. Ako napríklad reštaurátorské technológie, dizajn objektov alebo sústruženie. Všetko sa na tejto škole točí okolo jediného materiálu: dreva. ADLER je, samozrejme, popredným aktérom v idylickej kulise Salzkammergutu.

Farebné tóny

„Väčšina našich nástrojov je povrchovo upravená lakmi ADLER,“ potvrdzuje Stefan Seethaler, ktorý je zodpovedný za správu materiálov v HTLBA. „Akustické gitary natierame produktom PUR-Füllgrund HT," podrobne vysvetľuje výrobca gitár Christian Jablonski. Študenti pod jeho vedením nanesú dve až päť vrstiev vysoko transparentného základného laku, po ktorých nasledujú ďalšie tri vrstvy lesklého laku ADLER PUR-Glanzlack. Telo je potom vyleštené do vysokého lesku, zatiaľ čo krk je v jednoduchom kontraste navrhnutý s ADLER PUR-Naturmatt. Elektrické gitary sú divokejšie: tón tu udávajú výrazné farby. Po bielom alebo čiernom základnom nátere nasledujú dve vrstvy laku ADLER Pigmopur v požadovanej farbe a potom až tri vrstvy vysoko lesklého laku. Jablonski má vo svojej učebnej ponuke dokonca metalickú verziu - ADLER Metallic-Base valcuje!

Umelecké ručičky

Farebný tón teda tiež trochu robí hudbu - dokonalý povrchový dizajn je brilantným zavŕšením silného výkonu. Tvarovanie nástroja z jednoduchého kusa dreva je ako kúzelnícky trik. Pretože keď študenti vylúdia prvé zvuky zo svojich výtvorov, potom je to čistá mágia!

www.htl-hallstatt.at

© adler-lacke.com