Jednoduchá automatizácia: lakovacie coboty v praktických testoch v ADLER

Sú to malé všestranné roboty: kolaboratívne roboty, nazývané coboty, sa dnes používajú na širokú škálu procesov. Na obsluhu strojov, odoberanie dielov, zdvíhanie a zváranie – a v poslednej dobe aj na lakovanie. Použitie cobota ako lakovacieho robota bolo testované v kompetenčnom centre aplikačnej techniky popredného rakúskeho výrobcu farieb ADLER - so sľubnými výsledkami.
22. 8. 2022

Flexibilné a nekomplikované

Väčšina veľkých výrobcov okien a dverí sa spolieha v oblasti úpravy povrchu na lakovacie roboty. Klasická robotická technológia však nie je prvou voľbou pre každú oblasť použitia: priestorové nároky sú príliš veľké, nutné programovacie úsilie príliš vysoké a flexibilita príliš nízka. Tu by v budúcnosti mohli vstúpiť do hry „maliarske coboty“: kolaboratívne roboty umožňujú bezbariérovú interakciu medzi človekom a strojom, možno ich flexibilne používať a ich obsluha je nekomplikovaná. Matthias Stötzel, vedúci aplikačnej techniky pre okná a drevené konštrukcie v spoločnosti ADLER, vysvetľuje: „Cobot sa dá ľahko naprogramovať na akúkoľvek sekvenciu pohybu. Programovanie je oveľa menej zložité ako pri bežnom lakovacom robotovi.“ Vďaka voľnosti pohybu ramena robota je možné lakovať aj veľmi zložité geometrie: „V našom teste v praxi sme povrchovo upravovali stoličky, rozvádzačové skrine, kolieska a rámy - výsledky boli vždy presvedčivé,“ hovorí Stötzel. Vzhľadom k jednoduchému programovaniu sa použitie cobota oplatí najmä pri malých sériách, ktoré je možné lakovať s vysokou kvalitou a opakovateľnosťou.

Veľa automatizácie v malom priestore

Ďalšia výhoda: malá potreba miesta. „Pre normálny lakovací robot sú potrebné špeciálne ochranné zariadenia alebo samostatná lakovacia kabína. Naproti tomu cobot môže byť použitý v akomkoľvek prostredí, človek aj stroj pracujú bok po boku,“ vysvetľuje Stötzel. Pre praktické testovanie v oddelení aplikačnej techniky ADLER bol cobot vybavený Airmix pištoľou a namontovaný na prenosný nástavec. Prototyp bol testovaný pre širokú škálu aplikácií po dobu niekoľkých mesiacov – a prešiel na výbornú: „Na otázku, či sú coboty vhodníé na použitie pri povrchových úpravách, môžeme odpovedať jednoznačne áno,“ hovorí Stötzel. Tím ADLER tak získal cenné skúsenosti v oblasti lakovacej techniky: „Coboty taktiež ponúkajú zaujímavú alternatívu pre menších výrobcov, ako implementovať automatizáciu s malým úsilím a vysokou flexibilitou. Mám radosť, že teraz môžeme našich zákazníkov v tejto oblasti podporiť aj naším praktickým know-how.“

ADLER - V našich žilách prúdi farba

So 670 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 22 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com