© Frank Architekten / Andreas Jacob
Okná & dvere

Tassilo sa stretáva s tradíciou

Je možné citlivo rozšíriť stelesnenie bavorskej útulnosti - typický vidiecky hostinec? Doplniť súčasnú eleganciu, bez toho, aby stratila svoje čaro? Áno a ako! Novou budovou hotela, ktorá stojí v úplnom kontraste s klasickou architektúrou a harmonicky ju tak dopĺňa. Frank Architekten predvádzajú tento obtiažny kúsok v Rosenheime.

© Frank Architekten / Andreas Jacob
© Frank Architekten / Andreas Jacob
© Frank Architekten / Andreas Jacob
© Frank Architekten / Andreas Jacob
© Frank Architekten / Andreas Jacob
© Frank Architekten / Andreas Jacob

Gasthof Höhensteiger vo štvrti Rosenheim vo Westerndorfu St. Peter, ktorý svoju históriu nesie už pod názvom Gast-Hof“, je teraz spravovaný v piatej generácii. Rovnako ako pri mnohých iných typických vidieckych hostincov sa podnikanie vyvinulo z farmy. Ešte pred niekoľkými rokmi bol legendárny firemný totem, somár Tassilo, vždy zvyknutý zvedavo sledovať ruch na vnútornom nádvorí z vedľajšej budovy cez dvere stajne. Firma Frank Architekten z Eggenfeldenu si preto vzala historické nádvorie za vzor, ​​aby starostlivo doplnila tradičnú stavbu jednoduchým rozšírením hotela, ktorý hrdo nesie meno Tassilo.

Úmyselná zdržanlivosť

Prístavba bola nahradená rovno drevostavbou: dvojposchodová budova stojí zdržanlivo v druhom rade - a to s potešením a zámerom: Hotelový komplex nechce konkurovať, ale snaží sa posilniť existujúcu budovu svojou zdržanlivou jednoduchosťou, vysvetľuje architekt Markus Frank. Vo svojich proporciách preberá tradičnú typológiu a prekladá ju do nového dizajnového jazyka. To platí aj pre výber materiálov. Frank Architects vedome použili pre rozšírenie drevo. Drevo, ktoré by tiež malo byť rozpoznateľné, a napriek tomu by malo mať moderný nádych. Preto bola fasáda zušľachtená produktom Lignovit Platin od ADLERu. Lazúra na vodnej báze dodáva smrekovému drevu pôsobivé kovové trblietanie.

Okná ladiace s fasádou

Pre Hotel Höhensteiger vyvinuli odborníci spoločnosti ADLER v spolupráci s architektmi špeciálny odtieň z ónyxovej čiernej a granátovo hnedej. A dokonca išli o krok ďalej: drevené okná boli s touto farbou dokonalo zladené! To bolo dosiahnuté pomocou novej hrubovrstvovej lazúry Aquawood DSL Carat. Drevená fasáda, drevené okná a zvislé drevené lamely teraz tvoria harmonický rámec pre 20 nových izieb pre hostí a niektoré ďalšie verejné a funkčné miestnosti.

Malý brat, malá sestra

Nová budova hotela tiež dostala malého brata alebo malú sestru - konkrétne pre seba: šiesta generácia hostiteľskej rodiny sa teší z priestranných detských izieb v malom rodinnom dome, ktorý bol tiež vytvorený v novom vzhľade. Prístavba ponúka tesnú blízkosť firmy a napriek tomu útočisko pre súkromný život. Aj tu sedí na pevnom základe, diskrétne v pozadí a napriek tomu jasne viditeľná ako súčasť celého ansámblu, lesklá striebornohnedá drevená konštrukcia. Toto úžasné spojenie medzi tradíciou a modernosťou chytí hostí za srdce. A nebolo by vôbec prekvapujúce, keby Hotel Höhensteiger získal aj srdcia poroty, cenu za drevostavbu v 5. ročníku súťaže v Rosenheime, kam Frank Architects nedávno predložil projekt.

© adler-lacke.com