© Mario Webhofer
Okná & dvere

Deti v centre

Škola ako centrum obce: túto víziu uskutočnila tirolská obec Lans pri Innsbrucku so svojím novým detským kampusom. Vďaka elegantnej novostavbe „Drehscheibe“ innsbrucká kancelária Schwärzler Architekten tiež architektonicky umiestnila deti z Lans do centra obce a vytvorila moderné miesto pre stretávanie rozrastajúcej sa komunity.

© Mario Webhofer
© Mario Webhofer
© Mario Webhofer
© Mario Webhofer

Nikde sa životný priestor nemení tak dynamicky ako na mestských predmestiach. Moderné obytné budovy sa stretávajú s vidieckou architektúrou, potreby „dlhodobých obyvateľov“ s potrebami „novo prichádzajúcich“. Zachovanie harmonické mestskej krajiny, zladenie rôznych záujmov, udržiavanie živej dedinskej komunity: výzvy pre politiku sú rôznorodé. Obec Lans v blízkosti Innsbrucku ukazuje, ako možno tieto výzvy aktívne formovať. Zaviazala sa ku komplexnému programu obnovy obcí, ktorého centrom je nové vzdelávacie stredisko. Za týmto účelom bola vyhlásená otvorená celoeurópska architektonická súťaž, kde spomedzi 65 prihlásených projektov zvíťazil projekt miestnej kancelárie Schwärzler Architekten: „Drehscheibe“ (nem. disk, terč), ktorá premieňa nové školské a detské centrum na moderné miesto stretávania dedinskej komunity.

Strieborné dvojčatá...

Materská a základná škola boli donedávna umiestnené v komplexe budov zo 60. rokov: vedľa mestského úradu a klubovne, staré a stiesnené, bez potrebnej slobody pre moderné vzdelávacie koncepcie a s príliš malým priestorom pre rastúcu populáciu. Pre novú budovu komunita naplánovala „disk“, lúku priamo v strede dediny - deti koniec koncov patria do centra dediny! Innsbrucká architektonická kancelária Schwärzler Architekten - okrem zakladateľov Michaela a Ingrid, ku ktorým patrí aj ich dcéra Eva Schwärzler - využila lúku pre dve hranaté stavby, ktoré proti sebe stoja ako dvojčatá. V južnej, mierne vyvýšené časti sa nachádza škôlka a jasle, v protiľahlej budove je základná škola. Medzi nimi je spoločný dvor ako miesto na stretávanie. Okolité lúky otvárajú výhľad na rozsiahle pohoria a vytvárajú prirodzenú atmosféru vhodnú pre deti.

...uprostred zelene

Blízko k prírode a vhodné pre deti: tieto dva princípy prechádzajú dizajnom „Drehscheibe“ ako červená niť. Ekologicky šetrná drevená konštrukcia dodáva týmto dvom štruktúram elegantnú ľahkosť, ktorá je podčiarknutá ich povrchovou úpravou: sivá lazúra Pullex Silverwood od spoločnosti ADLER zaisťuje jasný, priateľský vzhľad a rovnomerné zvetrávanie. Okrem toho architekti pridali jemné zvýraznenie dizajnu: drevárska spoločnosť Zillertal Rieder umiestnila smrekovú fasádu horizontálne v materskej škole a vertikálne v základnej škole. So svojou zelenou strechou vzdelávacie centrum zapadá do prírodnej krajiny, udržateľný materiálny a energetický koncept zaručuje ekologické vzdelávacie prostredie. To platí aj pre interiéry, v ktorých sa tím Schwärzler spoliehal tiež na drevo: dvere z dielne JELD-Wen a priestranné drevohliníkové okná z korutánskeho stolárstva Wuntschek vytvárajú svetelnú atmosféru. Smrekové obloženie stien, tiež uvedené spoločnosťou Holzbau Rieder, vnáša do interiéru prirodzenosť - trvalo, pretože náter ekologicky šetrnou interiérovou lazúrou ADLER Lignovit Interior UV 100 chráni drevo pred zažltnutím. K tomu prispieva harmonický nábytok z hornorakúskeho stolárstvo Scheschy, ktorému ADLER Legno-Öl garantuje teplý vzhľad i pocit na ohmat, a ekologický viacvrstvový Innolux Mehrschichtlack zaručuje silnú ochranu.

© adler-lacke.com