Ⓒ in case of publication please name the author and sent us a voucher copy
Okná & dvere

Čierna maličkosť

© Andreas Körner
© Andreas Körner
© Andreas Körner
© Andreas Körner
© Andreas Körner
© Andreas Körner

Svojimi vysokými tmavými smrekmi, cez ktoré prenikne iba málo svetla, dáva Schwarzwald (Čierny les) svojmu menu zadosť. Na severe, kde sa údolím vinie rieka Tonbach, je to najpôvodnejšie a najdivokejšie. Prírodná paráda a neskutočné miesto pre druhý domov, v ktorom sa ruch všedných dní môže hodiť za hlavu.

Žiadna tanečná sála

Moderný Schwarzwaldský dom v Tonbachtal je tak miestom úniku. Malý, prízemný dom postavený na niekdajšej ovocnej záhrade zasadá do svojho okolia ako uliaty. Až pri bližšom pozorovaní si človek uvedomí jeho nenápadnosť. Zlatý klinec: fasáda z jednoduchých, tmavých smrekových šindľov. Pocta dua architektov Klumpp+Klumpp BDA tradičným fasádam regiónu a načierno natretým úľom, ktoré tu pôvodne stáli. S iba 90 štvorcovými metrami obytnej plochy a ich prostou rečou pôsobí Schwarzwaldský dom zdržanlivo. No aj tak: v malej chate je dostatok miesta - a tak tu vďaka šikovnému plánovaniu architektov našli miesto otvorená jedáleň a obývačka, dve spálne, jedna kúpeľňa a dokonca aj sauna.

Splynúť s krajinou

V protiklade ku kontrastnej bielej modernej architektúre, by „dom v čiernom“ chcel byť časťou krajiny. Treba však zabrániť poveternosti zahryznúť sa:  impregnovalo sa a natrelo dvakrát s ADLER Pullex Plus-Lasur v odtieni Wenge, čím je drevená fasáda optimálne chránená pred slnkom a vlhkosťou. Prirodzený charakter okien zabezpečujú striekacie a máčacie lazúry línie ADLER Aquawood. Farebný koncept fasády preniesli architekti aj do interéru. Tmavé steny a stropy, ako aj podlahy a nábytok z dymového duba prepájajú kľud a bezpečnosť. Nejde tu o reprezentáciu, ale nájsť kľud a pohodu.

© adler-lacke.com