Trvalo udržateľný rozvoj je súčasťou našej firemnej DNA

Popredný rakúsky výrobca farieb ADLER je už takmer dva roky jednou z prvých spoločností vo svojom odbore, ktorá je 100 % uhlíkovo neutrálna. Nastal čas na priebežný výsledok: Prečo sme sa rozhodli pre tento krok? Aké opatrenia ADLER odvtedy prijal? A aké sú plány do budúcna?
9. 8. 2019

Klimaticky neutrálna spoločnosť

Ochrana životného prostredia a udržateľnosť sú súčasťou našej firemnej DNA, hovorí v skratke výkonná riaditeľka spoločnosti ADLER Andrea Berghoferová. Či už je to zodpovedné využívanie energie a zdrojov, vyhýbanie sa emisiám alebo výskum produktov šetrných k životnému prostrediu: Ekologické myslenie a konanie boli vždy v tirolskej továrni na laky vysokou prioritou. Bolo teda logickým krokom, aby sa práca spoločnosti ADLER stala 100 % uhlíkovo neutrálna - a odozva bola úplne pozitívna: Či už od zákazníkov alebo dodávateľov, z médií alebo dokonca od našich zamestnancov: zo všetkých strán - v tomto kroku sme dostali veľa pozitívnych ohlasov, hovorí Claudia M. Berghoferová, vedúca podnikovej komunikácie spoločnosti ADLER.

Produkty šetrné k životnému prostrediu

Klimatická neutralita je však len jednou z mnohých zložiek: „V spoločnosti ADLER je udržateľnosť ústrednou súčasťou firemnej stratégie, čo je zrejmé vo ​​všetkých oblastiach našej činnosti, zdôrazňuje Andrea Berghoferová. Na túto tému sa zameriava najmä výskum v spoločnosti ADLER. Obnoviteľné a znovu použiteľné suroviny sú kľúčom k vývoju udržateľných produktov," vysvetľuje vedúci divízie Dr. Ing. Albert Rössler. Jedným z míľnikov bola certifikácia niekoľkých produktov ADLER podľa princípu cyklického hospodárstva Cradle to Cradle. Trvalo udržateľné výrobné metódy, využívanie obnoviteľných surovín a recyklovateľnosť sú najdôležitejšími kritériami tohto certifikátu, ktorý zahŕňal ocenenie za univerzálny lak Varicolor a ekologickú farbu do interiéru Aviva Terra-Naturweiß. Rakúska environmentálna značka tiež zdobí rad produktov ADLER - v poslednej dobe tiež lazúru na drevo do interiéru Lignovit Interior UV 100.

Energeticky úsporná výroba

Tieto produkty sú vyrábané pomocou ekologických a energeticky úsporných procesov: V našom nedávno otvorenom závode na výrobu vodouriediteľných lakov pracujeme s inovatívnou modulárnou metódou výroby, ktorá šetrí približne 30 % energie, vysvetľuje vedúci výroby DI Romed Staggl. V budúcnosti chceme udržať čo najnižšiu spotrebu energie napriek zvyšujúcim sa objemom výroby a súčasne pracovať na ďalšom znižovaní našich odpadov a emisií. Spoločnosť ADLER využíva časť energie, ktorú používa, z vlastného fotovoltaického systému, ktorý v roku 2018 dokázal vyrobiť takmer 250 000 kW/h. To, čo ide ďalej, je získavané výhradne ako zelená elektrina. Aj vozový park vozidiel ADLER je čo najšetrnejší k životnému prostrediu: boli zakúpené dve nové nákladné autá s najnižšou triedou znečistenia emisiami a už niekoľko mesiacov je k dispozícii aj eletrické auto na kratšie cesty.

Žijúci zodpovednosťou

Od klimatickej neutrality po udržateľný nákup s zrozumiteľnými dodávateľskými reťazcami, od energeticky úsporných osvetľovacích systémov až po dôsledné triedenie odpadu: v spoločnosti ADLER tvorí mnoho individuálnych opatrení veľký celok. Udržateľnosť pre nás nie je len moderné slovo, zdôrazňuje Andrea Berghoferová. U nás udržateľnosť znamená prijať zodpovednosť - za našu Zem, za životné prostredie, za ľudí. A robíme to z presvedčenia.

© adler-lacke.com