Povrchové úpravy pre udržateľnú budúcnosť

Cradle to Cradle je dnes už štandardom medzi certifikátmi udržateľnosti – a ADLER je prvým výrobcom povrchových úprav v Európe, ktorého produkty toto ocenenie získali. 16 produktov zo sortimentu ADLER teraz nesie túto značku udržateľnosti – vrátane nového všestranného univerzálneho vodouriediteľného laku Bluefin Unistar alebo špičkovej profesionálnej povrchovej úpravy na drevené okná Aquawood Diamond.
1. 9. 2022

Odpad ako zdroj

Cradle to Cradle prináša filozofiu udržateľného obehového hospodárstva. Základná myšlienka znie: Neexistuje žiadny odpad, iba zdroj. Keď životnosť produktu skončí, tento produkt neskončí v odpade, ale je vrátený späť do kolobehu: recykláciou alebo biologickým spracovaním sú jeho zdroje zachované a stávajú sa surovinou pre niečo nové. Aby sa táto myšlienka cyklického hospodárstva stala skutočnosťou, je potrebné vyrábať produkty, ktoré sú jej dokonale prispôsobené. Také sú produkty od ADLER - od laku na nábytok po systémy na povrchovú úpravu okien, od maliarskych farieb až po lazúry na drevo.

Vysoké nároky

K získaniu certifikácie Cradle to Cradle vedie pomerne dlhá cesta. Pred získaním tohto certifikátu je potrebné splniť mnoho požiadaviek. Tie zahŕňajú napríklad ekologický výrobný proces s energiou z obnoviteľných zdrojov, ako je veterná alebo vodná energia. Produkty Cradle to Cradle musia mať navyše vysoký podiel obnoviteľných surovín. „V tomto ohľade je veľký potenciál v spojivách, ktoré sú vyrobené z biomasy namiesto z ropy,“ vysvetľuje Dr. Albert Rössler, vedúci výskumu a vývoja v spoločnosti ADLER. To sa týka napríklad úplne udržateľného nábytkového laku Bluefin Terra-Diamond, ktorý je vyrobený z 85 % z prírodných surovín. Ekologický olej na drevo Pullex Aqua-Terra pre použitie v exteriéri aj interiéri dosahuje obdobné špičkové hodnoty.

Cyklus spracovania dreva

Ústrednú úlohu samozrejme zohráva koncept cyklu aj v oblasti spracovania dreva. „Hovoríme tu o kaskádovom využití,“ vysvetľuje Dr. Rössler: Kmeň stromu sa spracováva na dosky alebo trámy, z ktorých sa vyrábajú fasády, okná alebo nábytok. Keď tieto súčasti dosiahnu koniec svojej životnosti, drevo môže byť v ďalšom kroku spracované na drevovláknitú alebo drevotrieskovú dosku. „Naším cieľom je, aby drevo upravené našimi produktmi bolo vhodné na toto kaskádové použitie. Z dlhodobého hľadiska dokonca pracujeme na tom, aby naše povrchové úpravy získali dôležitú funkciu aj v procese recyklácie – v tom zmysle, že sa pri recyklácii stanú cennou surovinou.“

Udržateľný sortiment pre všetky oblasti

Dnes má ADLER kompletný rad certifikovaných povrchových úprav pre každú oblasť: drevo na fasádach je možné ošetriť olejom Pullex Aqua-Terra, obývacie izby sú vymaľované interiérovou farbou Aviva Terra-Naturweiß. Na drevené obloženie je tu vodouriediteľný olej Legno Aqua-Öl. Drevené okná sú chránené profesionálnym systémom Aquawood Natureffekt, vchodové dvere Aquawood Protor. A pre malé kutilské projekty je univerzálny lak Varicolor jasnou voľbou. Oddelenie vývoja spoločnosti ADLER tiež pracuje na mnohých ďalších produktoch, ktoré spĺňajú všetky požiadavky na certifikáciu Cradle to Cradle. Dr Albert Rössler ďalej uvádza: „Budúcnosť patrí cirkulárnej ekonomike. Udržateľnosť sa neobmedzuje iba na ochranu životného prostredia a klímy. Vyžaduje to predovšetkým efektívne využívanie zdrojov – k tomu chceme prispieť produktmi ADLER.“

ADLER - V našich žilách prúdi farba

So 670 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 22 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com