DIY - Domáci majstri

Uzavretie betónu epoxidovou živicou – náter podlahy v garáži

Dvojzložkový náter 2K-Epoxi-Beschichtung na betónové podlahy chráni pred olejmi, posypovou soľou a nečistotami.

Betónové podlahy v garážach alebo pivniciach pred olejom, posypovou soľou a ďalšími nečistotami ideálne ochráni podlahový náter 2K-Bodenbeschichtung. Podlaha sa vďaka nemu tiež lepšie čistí, netvoria sa na nej škvrny a nezačína sa sprašovať. ADLER vám ukáže, ako ľahko a profesionálne funguje uzatvárací náter na betón pri renovácii garáže epoxidovou živicou.

Príprava:

Než začnete pracovať na nátere podlahy v garáži, treba starostlivo odstrániť olej a nečistoty. Povrch musí byť pred spracovaním suchý a bez prachu. Dôležité je tiež, aby mal minimálnu teplotu 10 °C.
Potom vyskúšajte pevnosť a savosť podlahy. Vezmite kladivo a dvakrát ťuknite na podlahu. Pokiaľ klepanie spôsobí odlupovanie vrchnej vrstvy, treba podlahu zbrúsiť. Skontrolujte tiež savosť – tak, že podlahu poškriabete špachtľou a polejete vodou. Pokiaľ podlaha v tomto okamihu stmavne a nasaje vodu, je treba ju napenetrovať základným náterom ADLER Aviva Tiefengrund.

Pracovné kroky

 1. Krok 1 (ak je to potrebné): Brúsenie podlahy

  Vrchnú uvoľnenú vrstvu podlahy prebrúste podlahovou brúskou so zrnitosťou 16. Potom podlahu dôkladne vysajte, aby na podklade nezostali žiadne nečistoty a prach.

 2. Krok 2 (ak je to potrebné): Penetračný náter prípravkom AVIVA Tiefengrund

  Na zníženie nasiakavosti betónovej podlahy zmiešajte základný penetračný náter Aviva Tiefengrund s vodou v pomere 1:1 a naneste kefou na podlahy. Základný náter nechajte 5 hodín zaschnúť, aby podlaha dobre absorbovala tekutinu a nezanechala lesklú vrstvu.

 3. Krok 3: Zmiešanie epoxidového náteru a tužidla

  Na zabezpečenie trvanlivosti epoxidového náteru podlahy v garáži, pivnici alebo dielni je dôležité obe zložky náterovej hmoty riadne premiešať. Dôkladne premiešajte epoxidový náter 2K-Epoxi-Beschichtung s epoxidovým tužidlom 2K-Epoxi-Beschichtung Härter v pomere 2:1 pomocou miešadla alebo miešacieho drievka.

 4. Krok 4: Dobre premiešať

  Potom náter prelejte do väčšieho vedra a znova 1 – 2 minúty premiešajte pomocou vŕtačky. Teraz je hmota dobre premiešaná. Nechajte ju stáť ďalších 10 minút, nech z nej unikne všetok vzduch. Tým zabránite neskoršiemu vzniku vzduchových bublín na natretom povrchu.

 5. Krok 5: Strážte dobu spracovateľnosti

  Otvorená doba dvojzložkového epoxidového náteru 2K-Epoxi-Beschichtung je 2 hodiny. Zaznamenajte si čas alebo si nastavte stopky, aby ste ho nepremeškali a neprekročili.

 6. Krok 6: Nanesenie epoxidového náteru

  Teraz môžete použiť valček s krátkym vlasom, ten sa hodí na prácu na veľkých plochách betónovej podlahy. Na rohy je vhodný štetec. Pracujte vždy v pruhoch a dbajte na to, aby sa jednotlivé úseky rovnomerne prekrývali, aby ste dosiahli jednotný výsledok.

 7. Krok 7: Druhý náter

  Po 12 hodinách schnutia môžete podlahový náter naniesť druhýkrát. Aj tu platí doba schnutia približne pol dňa.

 8. Krok 8: Schnutie

  Úplné vytvrdnutie náteru trvá celkom 12 dní. Tak dlho počkajte, pokiaľ nevrátite späť do garáže napríklad automobil. Tým zaručíte, že podlaha v garáži bude odolná mnoho rokov.

 9. FAQ - Uzavretie betónovej podlahy epoxidovou živicou

  Ako správne pripraviť podklad pred začatím nátierania podlahy epoxidovou živicou?
  Pred náterom betónovej podlahy je dôležité podklad poriadne očistiť. Uistite sa, že je povrch zbavený nečistôt a suchý.

  Aké materiály a náradie potrebujem na aplikáciu epoxidovej živice na podlahu?
  Epoxidový náter ADLER 2K-Epoxi-Beschichtung je vhodným produktom na uzavretie povrchu betónových podláh. Aby ste dosiahli optimálne výsledky, aplikujte epoxidový podlahový náter pomocou valčeka s krátkym vlasom. Okrem toho odporúčame na rohy a hrany použiť štetec, napríklad Aquamaxx Plus.

  Ako správne namiešať epoxidovú živicu a tužidlo a ako dlho s ňou môžem pracovať?
  Zmiešajte 2 diely epoxidového náteru 2K-Epoxi-Beschichtung s 1 dielom epoxidového tužidla Epoxi-Härter (zodpovedá pomeru 2:1). Dbajte na to, aby sa tužidlo pri miešaní dôkladne zapracovalo. Potom odporúčame počkať približne 5 minút, aby sa uvoľnili vzduchové bubliny. Po správnej príprave náteru je doba spracovateľnosti približne 2 hodiny pri izbovej teplote.

  Ako mám epoxidovú živicu rovnomerne naniesť na podlahu a aké techniky sú na to najvhodnejšie?
  Pri veľkých plochách nanášajte epoxidový náter na podlahu valčekom s krátkym vlasom. Ten môžete upevniť na teleskopickú násadu, ktorá vám uľahčí prácu. Na rohy a okraje je najlepšie použiť štetec.

  Ako dlho musím čakať, kým epoxidový náter úplne zaschne a vytvrdne, a budem môcť po podlahe znova chodiť alebo ju zaťažovať?
  Po prvnom nátere 2K-Epoxi-Beschichtung je možné betónovú podlahu pretierať po cca 6 hodinách a chodiť po nej približne po 12 hodinách. Zasychanie však závisí od podkladu, hrúbky vrstvy, teploty, výmeny vzduchu a relatívnej vlhkosti. Odporúčame preto zabezpečiť dobré vetranie.

© adler-lacke.com