© Yohan Zerdoun

Za každého počasia!

Kto má deti, ten vie, že deti potrebujú čerstvý vzduch! Preto K9 Architects navrhli škôlku vo Schwäbisch Hall-Hessental, ktorý túto príležitosť ponúka za slnečného svitu aj v daždi – a ktorý je vďaka premyslenej koncepcii povrchovej úpravy správne vybavený proti všetkým poveternostným vplyvom.

© Yohan Zerdoun
© Yohan Zerdoun
© Yohan Zerdoun

Strechu nad hlavou tu našlo 125 detí z jaslí a materských škôl v Hessente. Aj keď práve nie sú v budove. K9 Architects z nemeckého Freiburgu totiž vytvorili pre štvrť Schwäbisch Hall (Bádensko-Württembersko) detský domov s priestrannými krytými výklenkami, ktoré ponúkajú chránený prechod zvnútra von. Otvorené priestory, ktoré nie sú tak úplne vonku, pozývajú k hre na čerstvom vzduchu, aj keď prší.

Svetlé a tmavé

Ich konštrukcia poňatá ako chránené závetrie umožnila aj mimoriadne príjemný dizajn výklenkov a podhľadov. Použité smrekové drevo žiari vo svojej prirodzenej kráse – zušľachtené bezfarebným systémom Lignovit Protect od spoločnosti ADLER, ktorého použitie sa odporúča pre plochy, ktoré nie sú priamo vystavené poveternostným vplyvom. Pre zvyšok fasády – ktorý musí odolať slnku, dažďu a snehu – je potrebná pigmentácia. Preto tu dostala slovo lazúra ADLER Lignovit Lasur v odtieni Wenge, čo vytvára fascinujúce striedanie svetlej a tmavej farby.

Pod strechou

Rozmanitá je aj konštrukcia budovy: inak plochá jednopodlažná stavba je zvýraznená tromi strešnými nadstavbami. Tie korunujú „spoločenské miesta“, pretože v drevostavbe sa v skutočnosti nachádzajú dva nezávislé priestory – dva „domy“, ktoré sa prepájajú pod jednou strechou. V západnej časti obdĺžnikovej budovy sa nachádzajú jasle s tromi skupinami. Juhovýchod patrí štyrom triedam materskej školy. A pretože, ako už bolo spomenuté, deti rady chodia na záhradu aj za nepriaznivého počasia, sú centrálne hracie plochy v oboch budovách priamo prepojené s vonkajším priestorom prechodnou plochou s rohožami. Tak majú prírodné drevené povrchy vnútorných stien veľkú šancu zostať dlho krásne čisté a svetlé. Aj preto, že sú dodatočne chránené náterom ADLER Lignovit Interior UV 100 v belavom odtieni Mont Blanc.

Veľkí malým

Novú budovu v Solparku si vyžiadala susedná, neustále sa rozrastajúca obytná štvrť Sonnenrain. Žije tu mnoho mladých rodín, ktoré potrebujú pre svoje deti miesta v jasliach či škôlke. Veľké uznanie si mesto zaslúži za to, že „v prospech detí umožnilo vybudovať rozsiahly svet pohybu a hier nad rámec obvyklých priestorových nárokov“, uviedol dôvod, prečo detský domov získal ocenenie za „príkladnú stavbu v oblasti Schwäbisch Hall". Ale to nie je jediný dôvod – porotu presvedčilo aj udržateľné plánovanie. Vďaka ventilačnému systému s rekuperáciou tepla pre nočné chladenie a fotovoltaike na streche budova využíva maximum za každého počasia!

© adler-lacke.com