© Kúpalisko Podhájska
Drevostavby & fasády

Vstup ako pozvanie

Vitajte v oblasti pohody: nová vstupná hala známeho termálneho kúpaliska Podhájska skutočne vyžaruje túto srdečnú a prívetivú správu. So svojím otvoreným, priateľským dizajnom vyrobeným zo svetlého zakriveného dreva vás pozýva stráviť hodiny plné relaxu v saunách a bazénoch, na ležadlách či toboganoch. Budova je lákavou vizitkou pre celé okolie a určite nie je posledným kúskom mozaiky v neustále sa rozrastajúcom komplexe, ktorý vyrástol z malého bazéna na priestorný cieľ pre tých, ktorí hľadajú odpočinok – nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska, Rakúska a Maďarska.

© Kúpalisko Podhájska
© PREFA / Croce & Wir
© PREFA / Croce & Wir
© PREFA / Croce & Wir
© PREFA / Croce & Wir
© PREFA / Croce & Wir

More na Slovensku?

Termálne kúpalisko na malebnom juhu Slovenska sa môže ohliadnuť za rušnou históriou: v roku 1973 vrtný tím prenikol do hĺbky 1900 metrov a urobil neuveriteľný objav: Slovensko má more! Vedci našli nielen prehistorické rybie zuby – ale narazili aj na termálnu vodu s teplotou 80 ˚C, ktorá vytryskla zo skalných vrstiev a má podobné zloženie ako Mŕtve more. Miestni obyvatelia rýchlo postavili z cestných panelov malý bazén a užívali si blahodarné účinky zelenohnedej liečivej vody. Postupne boli vybudované šatne, sprchy, ďalšie bazény, bufety, hotel a reštaurácia. A od 90. rokov sa termálne kúpalisko čoraz viac stalo magnetom pre návštevníkov. Wellness centrum Aquamarin pribudlo pred desiatimi rokmi. A architekt, ktorý vtedy zaujal svojou impozantnou budovou, sa teraz postaral aj o vhodne navrhnutý vstupný priestor.

Všetko plynie

Ing. arch. Ladislav Bakša z architektonickej kancelárie Ateliér na bašte s.r.o. navrhol priestrannú vstupnú halu, ktorá vychádza z tvarov prírody a vĺn. Zakrivené lepené drevené nosníky zo smrekového dreva tvoria lievik, do ktorého sa hliníková strecha vylieva takmer ako žiarivý vodopád. Návštevníci tiež márne hľadajú priame línie, rohy a hrany vo vnútri: Panta Rhei – všetko plynie – sa zdá byť dokonalým mottom architekta. Náročnú drevostavbu zrealizovali slovenskí profesionáli v oblasti drevostavieb – spoločnosť LATTI - Extra spol. s r.o. spolu s TECTUM NOVUM, a.s.

Prirodzená krása

Aby si svetlý smrek z dlhodobého hľadiska zachoval svoju krásu, odborníci zo spoločnosti LATTI - Extra sa spoľahli na povrchovú úpravu, s ktorou majú už dlhé roky vždy tie najlepšie skúsenosti: na líniu Lignovit na báze vody od spoločnosti ADLER! V exteriéri bolo drevo najskôr impregnované produktom ADLER Lignovit IG Protect a potom dvakrát povrchovo upravené produktom ADLER Lignovit Protect-Finish vo farebnom odtieni Fichte (smrek). Interiér je zušľachtený produktom Lignovit Interior UV 100 vo farebnom odtieni Natur (prírodný). Lazúra zabezpečuje zachovanie prirodzeného vzhľadu a ochranu dreva pred žltnutím. Aby vstupná hala mohla neustále rastúcemu davu návštevníkov ukazovať cestu k relaxácii po mnoho rokov!

© adler-lacke.com