© MW-Architekturfotografie
Nábytok

Veľká kuchyňa v malej miestnosti

Miestnosť, to je viac ako len štyri steny, medzi ktoré môžete umiestniť nábytok. Každá izba má svoju dušu, svoju históriu, svoju zvláštnu atmosféru – a to všetko je potrebné navrhnúť tak, aby sa izba stala obytným priestorom.

© MW-Architekturfotografie
© MW-Architekturfotografie
© MW-Architekturfotografie
© MW-Architekturfotografie

Obytné priestory, ako ich realizoval mladý tím z Lückenfüller Design vo Viedni: od jednotlivých kusov nábytku až po kompletnú koncepciu zariadenia navrhujú Martin Winkler a Melanie Kirchgeorgová sofistikované dizajnové projekty a taktiež ich vo vlastnom stolárstve vyrábajú. Nestanovujú žiadne limity – aj keď sú miestnosti, ktoré majú byť zariadené, priestorovo obmedzené. Jasný príklad: nová kuchyňa, ktorú tím Lückenfüller ušil na mieru pre podkrovný byt a jeho obyvateľov.

Súdržný koncept

Pokiaľ stojíte pri pracovnej ploche kuchynského ostrovčeka, cez malú strešnú terasu sa otvára nádherný výhľad na záplavu striech Viedne. Najmä táto strešná terasa, respektíve veľké posuvné dvere na ňu, predstavovali pre projektantov určitú výzvu, pretože ešte viac zmenšili využiteľný priestor stien v už aj tak malej kuchyni. Existovalo aj výškové obmedzenie kvôli uskočenému stropu. To však nezabránilo dizajnérom vo vytvorení kuchyne, kde do seba jednotlivé diely presne zapadajú, a zároveň vyzerá skvele.

Kuchynský kút využíva každý centimeter steny a ponúka tak potrebný úložný priestor. Čierne čelá kuchyne rámujú pracovnú plochu, ktorej dubová zadná stena poskytuje svetelný kontrast. Táto očarujúca hra svetla a tieňa pokračuje na samostatnom kuchynskom ostrovčeku. Tu a tam tím Lückenfüller siahol hlboko do svojho vreca designových trikov, aby dosiahol dokonalý vzhľad. Trojvrstvové dubové panely zušľachtili vysokokvalitným lakom ADLER Legnopur na nábytok, ku ktorému bolo pridané malé množstvo farebného koncentrátu ADLER Solva-Tint v bielej farbe. Dubové drevo bolo presvetlené a tak zosilnený kontrast s čiernymi MDF čelami, na ktorých ADLER Legnopur s úrovňou lesku G10 navyše zaručuje matný vzhľad a dokonalú ochranu. Lak tiež poskytuje ušľachtilé zvýraznenie duba, ktorého kresba plynule prechádza po celej šírke kuchyne.

Poctivé materiály

K ucelenému celkovému konceptu kuchyne prispieva aj výber poctivých materiálov: hrejivé drevo, elegantná žula a subtílna podlahová krytina z istrijského vápenca, ktorá plynule nadväzuje na terasu – takže kuchyňa sa dá počas teplého letného večera otvoriť von a tak ju rozšíriť. Kuchyňa navyše boduje prepracovanými detailmi, ktoré spájajú kreatívny dizajn a vysokú funkčnosť: kuchynský robot, ktorý stojí na pracovnej doske kuchynskej linky, je možné schovať šikovným posuvným prvkom. Úzke čelá znižujú nároky na priestor a zaisťujú vizuálnu ľahkosť, ktorá je ďalej posilnená elegantnými zapustenými úchytmi: Sú podložené čiernymi panelmi Compact, takže žulová pracovná doska ako by sa vznášala.

Vydarený proces

Dizajn je vždy proces. Od prvého návrhu k hotovému kusu nábytku je dlhá cesta, ktorá vždy vyžaduje nové prístupy a nevšedné nápady. Ani pri tomto projekte tomu nebolo inak: „Mali sme to šťastie, že sme sa mohli do projektu zapojiť už vo fáze plánovania dispozície. Napriek tomu sme museli naše prvé návrhy počas stavby zahodiť a vypracovať nový koncept,“ vysvetľuje vyštudovaná interiérová dizajnérka Melanie Kirchgeorgová. Práca stála za to: na konci tejto cesty je v najmenšom priestore veľká kuchyňa, ktorá spĺňa presne to, čo má dobrý dizajn dosiahnuť: dokonalú symbiózu funkčnosti a estetiky.

© adler-lacke.com