© Andriy Avdeenko
Drevostavby & fasády

Umenie žiť

Táto krásna vila, ktorá spája umeleckú galériu a útočisko majiteľov pod jednou strechou, sa nachádza na Ukrajine, v Kyjeve. Naši milí partneri v tejto vojnou zmietanej krajine si veľmi želajú, aby sme ich projekt predstavili. Zvlášť teraz. Pretože napriek hrôze, napriek skaze, ktorá okolo nich zúri, sa snažia žiť niečo ako každodenný život a čerpať sebavedomie z každého lúča nádeje – ako z tohto pôsobivého objektu od Palamarchuk Architects.

© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko

Už Aristoteles vedel, že „celok je viac ako súčet jeho častí“. Zberateľom a milovníkom umenia hovorí z duše. Až keď sa jednotlivé časti mozaiky spoja dohromady, vznikne jedinečný celkový obraz. Zberateľ umenia z Kyjeva na takom nevšednom dojme pracoval roky - raz tu, raz tam, vytváral miestnosti pre sochy, ktoré zbiera, navrhoval okolie, budoval dom pre hostí... Ale až keď zveril seba a svoj projekt Igorovi Palamarchukovi a Pavlovi Mokošanskému z architektonického štúdia Palamarchuk, spojili sa všetky stavebné kamene do skutočného obytného umeleckého diela.

Hore & dole

Na pozemku na brehu Dneperského kanála na malebnom predmestí južne od ukrajinského hlavného mesta si vášnivý zberateľ umenia založil malý park – a začal stavať dvojposchodovú budovu. Doslova uprostred práce však prestal – pretože si uvedomil, že stavba plne nezodpovedá jeho potrebám. Projekt teda odovzdal architektonickej kancelárii Palamarchuk Architects, ktorá kompletne prestavala a prebudovala už vybudovaný suterén zapustený v umelom kopci, aby sa v ňom mohla nachádzať galéria. Hlavným dôvodom bol fakt, že budova, ktorá bola obložená kamennou fasádou, nevyhovovala dnešným predpisom pre úsporu energie. Aby ju tím v tomto ohľade uviedol do súladu s dobou, vypracoval komplexný projekt. Izolácia, tepelné čerpadlá a solárne kolektory teraz zaisťujú efektívne a moderné obytné prostredie.

Kameň a šindeľ

Na vrchol architekti umiestnili monolitický kváder, ktorý sa pri pohľade z parku akoby vznáša na trávniku mierne sa zvažujúcom ku kanálu. Z hlboko zarezaných okien sa otvárajú nádherné výhľady na sochy umiestnené v (kamennej) záhrade. Tie si môže užívať predovšetkým majiteľ domu, jeho rodina a ich hostia – v podlhovastej časti budovy sa totiž nachádzajú obývacie izby, spálne a detské izby, posilňovňa, sauna a dokonca aj malý bazén. Aby jednoduchá stavba opticky ladila s kamenným suterénom, orámovali ju projektanti štruktúrovanými šindľami z borovice karpatskej, ktoré povrchovo upravili lazúrou Pullex Silverwood od firmy ADLER v odtieni hliníková sivá Graualuminium – rovnako ako zvislé lamely, ktoré chránia vstupný priestor pred príliš zvedavými pohľadmi. Lazúra vo zvetranom vzhľade dreva pochádzajúca z Tirolska bola zakúpená prostredníctvom dlhoročného a nadšeného partnera spoločnosti ADLER na Ukrajine, firmy Living Wood v Gostomeli.

Ukrajina a Rakúsko

Spojenie medzi Rakúskom a Ukrajinou však presahuje tento obchodný rámec. Medzitým totiž majiteľka dokončuje interiér – spolu s tímom dizajnérov reštauruje historický viedenský nábytok. Pokiaľ bude potrebovať pre jednotlivé kusy moridlá, farby a laky z krajiny pôvodu, vie teraz, na koho sa s dôverou obrátiť.

© adler-lacke.com