© Aberjung GmbH
Nábytok

To najlepšie z Tirolska

Čo majú spoločné medzinárodná projekčná kancelária Aberjung a stolárstvo Lanser, rodinný podnik s viac ako 140-ročnou tradíciou? Na prvý pohľad možno nie veľa, ale na druhý dosť: láska ku krásnym predmetom a kvalitným materiálom, holistické chápanie designu – a spojenie s východným Tirolskom, kde Lanser – v Innervillgratene – aj Aberjung – v Dölsach na Großglocknerstrasse – majú svoj domov. To všetko spojilo obe spoločnosti v unikátnej spolupráci: sérii nábytku Aberjung Object, v ktorej sú novo interpretované tradičné formy alpskej vidieckej kultúry.

© Aberjung GmbH
© Aberjung GmbH
© Aberjung GmbH
© Aberjung GmbH

Nábytok ako umelecký predmet

Séria Aberjung Object fascinuje svojou všestrannosťou: pokiaľ sa jednotlivé nábytkové prvky práve nepoužívajú, vyzerajú ako čisto umelecké objekty v minimalistickom, geometrickom dizajne. Keď ich ale použijete, získajú nový tvar a premenia sa na všestranné funkčné kusy nábytku: sekretár Jonas je možné premeniť z abstraktného nástenného prvku na priestranný pracovný stôl s integrovaným sedákom. Konferenčný stolík Tone sa pretočením cez zaoblený roh stáva mäkkou, čalúnenou podnožkou. Keď sa stolička Peter práve nepoužíva, prináša do bytu siluetu vrcholu hory a po otočení hore nohami poslúži ako pohodlné sedenie. Kolekciu završuje výškovo nastaviteľná lampa Wilhelm a tichý sluha Hans, na ktorého je možné pre úsporu miesta zavesiť kusy oblečenia.

Tradícia sa snúbi s modernou

Tvary tradičného horského poľnohospodárstva Východného Tirolska sú vpísané do dizajnu všetkých predmetov: stolička Peter (názvy nábytku sú poctou ľuďom, ktorí sa podieľali na ich tvorbe) je inšpirovaná stoličkou na dojenie, Ton pripomína horský sušiak na seno. „Nechceli sme vytvoriť miliónové kreslo, ale skôr nábytok, ktorý je autentický,“ hovorí zakladateľ Aberjung Lukas Jungmann a jeho partner Christoph Aschaber dodáva: „Chceli sme prevziať význam nábytku a dať mu ďalší zmysel.“ Význam, ktorý je ako v dekoratívnosti, tak aj aj vo funkčnosti: tak vznikli kusy nábytku, ktoré esteticky formujú miestnosť a odhaľujú svoju užitočnosť iba v interakcii s obyvateľmi.

Silné kontrasty

Je zrejmé, že tento mimoriadny dizajn si žiada nielen kvalitné materiály, ale aj technickú zručnosť. Túto podmienku Stolárstvo Lanser spĺňa. Je to tradičná rodinná firma, ktorá už niekoľko rokov vyrába moderný dizajnový nábytok z masívneho dreva. Tím okolo Rolanda a Arnolda Lanserovcov zvolil ako základný materiál miestne smrekovcové drevo, ktorého výraznú štruktúru podčiarkuje jeho spracovanie: smrekovec bol najskôr kartáčovaný a potom ošetrený moridlom ADLER Arova Rustica. Rustikálne moridlo vytvára výrazný, výrazne porézny vzhľad morenia a zdôrazňuje kresbu dreva - voliteľne v tmavo hnedej alebo čisto bielej farbe. Spoľahlivú ochranu nakoniec poskytol lak na nábytok ADLER Ventopur s matným stupňom lesku G10. Mosadzné prvky, ktoré sú použité v každom z objektov, zaisťujú haptické a vizuálne kontrasty.

Remeselná dokonalosť

Séria Aberjung Object bola prvýkrát predstavená na veľtrhu nábytku v Miláne v roku 2019. V roku 2021 získala táto rada od proHolz Tirol ocenenie „Auszeichnung für Gestaltung & Tischlerhandwerk" (Cena za návrh a stolársku výrobu), „Takmer sa dokonalo spracovaný a realizovaný," uviedla porota. Sériová výroba Aberjung Object má začať už čoskoro. A potom? „Už máme plány na nové série nábytku,“ hovorí Aschaber. A my už vieme: spolupráca medzi kreatívnymi dizajnérmi z Aberjung a vynikajúcim drevospracovateľom z Lanser opäť prinesie mimoriadny výsledok.

© adler-lacke.com