© Architekturwerkstatt Dworzak-Grabher / DarkoTodorovic
Drevostavby & fasády

Spoločne namiesto každý zvlášť

Spôsob života sa vracia: s týmto domom vo Vorarlbergu architektonická dielňa Dworzak Grabher priviedla tri generácie pod jednu strechu - rovnako ako to bolo v minulosti považované za samozrejmé. Každý, kto z času na čas chodí na dovolenku, spal jednu alebo dve noci s novorodencom alebo si len robil starosti o svoje náklady na energiu, si dokáže predstaviť, koľko výhod má bývanie pod jednou strechou, namiesto samostatného bývania.

© Architekturwerkstatt Dworzak-Grabher / Darko Todorovic
© Architekturwerkstatt Dworzak-Grabher / DarkoTodorovic
© Architekturwerkstatt Dworzak-Grabher / Fred Boehringer
© Architekturwerkstatt Dworzak-Grabher / Fred Boehringer

Spoločne pod jednou strechou je to oveľa jednoduchšie. Začína sa to stavbou. „Spoločné stavanie prináša úspory nákladov na výstavbu a údržbu a efektívne využívanie pôdy a zdrojov. Bývanie vedľa seba a pri sebe tiež zabezpečuje živé okolie.“ Takto architekt Stephan Grabher sumarizuje myšlienky, ktoré architektonicky realizoval pre rodiny Lingg a Grabher - vrátane seba. Deväť ľudí vo veku od 1 do 71 rokov žije v jednej budove a pod jednou strechou. Bývajú spoločne, ale i napriek tomu architekt preukázal a implementoval „adekvátne rešpektovanie legitímnych požiadaviek na súkromie jednotlivca a súčasných životných potrieb“. To sú dôvody, ktoré uviedla porota ocenenia pre drevené stavby Timber Construction Award, ktorú tento rodinný dom vo Vorarlbergu získal v kategórii „zmiešaná konštrukcia“. Zmiešaná konštrukcia, pretože harmonicky kombinuje zjavné protiklady na úrovni materiálu: drevo a betón.

Premenlivý

Viditeľná základná doska je vyrobená z betónu. Na vrchole je pevná konštrukcia, tiež vyrobená z betónu a muriva omietnutého vápnom. Strecha a fasáda sú vyrobené z dreva. Zmena materiálov tiež prevláda atmosfére interiéru: stropy sú vyrobené z hrubého priznaného betónu na prízemí a z elegantnej striebornej jedle na hornom poschodí. Schody, ktoré vedú hore, sú vyrobené z teplého duba, steny sú ponechané v dizajne surového betónu. Vonkajší drevený plášť budovy leží v krajine ako kompas, pretože je zarovnaný so svetovými stranami: vonkajšia fasáda na severe vystavená poveternosti je tmavá, uzavretá a zvislá. Sivá lazúra Lignovit Platin na báze vody v odtieni ónyxovej čiernej ju chráni pred vplyvmi prostredia, odráža a hrá sa - v závislosti od dennej doby a ročného obdobia - so slnkom a svetelnými podmienkami. Čo sa týka dizajnu, Grabher sa opäť zaujme kombináciou protikladov: zastrešené vchody do domu vynikajú na temnej fasáde ako svetlé výrezy. Fasádu na juhu tiež pokrýva strieška, takže strieborná jedľa bola položená horizontálne a s otvorenými spojmi zostala neošetrená. Na druhej strane, exponované balkóny sú opäť ošetrené tmavo-striebornou lazúrou.

Zjednocujúci

Ako oddeľovací, ale zároveň aj spojovací prvok Stephan Grabher vymyslel na hornom poschodí „spoj“. Voľný priestor nižšie bol pôvodne používaný ako garáž pre všetky nemotorové vozidlá, ako sú bicykle, prívesy, skútre atď. „Bol navrhnutý ako priestorová rezerva na rozšírenie a horná časť bola v tomto roku rozšírená, pretože mojej sestre sa narodilo dieťa,“ vysvetľuje architekt. Veľká rodina naďalej rastie a rastie s ním aj „staromódny“ dom, ktorý nemôže byť modernejší. Koncepcia medzigeneračnej stavby inšpirovala porotu ocenenia za drevostavby Timber Construction Award: „Nič nehovorí proti rodinnému domu, ale všetko proti jeho osamoteniu. Iba samostatný rodinný dom je zdrojom rozrastania sa miest a sociálnej izolácie," hovorí dôvod udelenia ceny. „Trojgeneračný dom“ Stephana Grabhera je v tomto prípade ako maják a návod ako uniknúť týmto problémom štýlovo.

© adler-lacke.com