Drevostavby & fasády

Rezidenčná a komerčná budova v Ortskerne

Dômyslene včlenená

Cena Huga Häringa pre architektov, „Vzorová budova Komory architektov a najnovšie Nová budova v Čiernom lese - všetky tieto ocenenia nesú ten istý úspech: Budova, ktorá sa tak dobre hodí do centra, že sa zabudne, že je nová.

Pre staviteľov Wilhelm Schillinger a Edith Chrobok, ktorí sú konatelmi spoločnosti Fensterbau Erich Schillinger GmbH, bolo dôležité vytvoriť nové centrum pre obecnú komunitu v obci. Budova preto poskytuje priestor nielen obytný priestor pre Edith Chrobok, ale aj pre pekáreň s kaviarňou, obchodom s nábytkom, kaderníkom a zubnou ambulanciou. Je do dômyselne vymyslené: z námestia môžete vidieť moderný drevený dom so sedlovou strechou, ktorý je na dedine samozrejmosťou. Plochšia dlhá budova, ktorá sa pripája na zadnú časť. Takže konštrukcia vyzerá skromne a napriek tomu ponúka veľkorysý priestor pre všetky účely. Prízemie ako základná zóna sa navyše skladá z úplne priehľadnej, presklenej priečkovej fasády. Zdvíha hornú konštrukciu „úplne mimo obchodnú zónu“ a nechá ju „vznášať sa nad ňou“, ako sa uvádza vo vyhlásení poroty „Neues Bauen im Schwarzwald.“ Budova tak vytvára svoj stále redukovaný, ale absolútne silný vzhľad.

Prírodné a udržateľné materiály

Stavebné materiály odrážajú zručnosť Schillingera: drevo a sklo. Pretože dlhoročná firma vyrába drevené okná a drevo-hliníkové okná na mieru. Z tohto dôvodu harter + kanzler navrhli fasádu z prvého poschodia na strechu šikmej strechy ako opláštenú stenu v drevenom rámovom skle a horizontálnu dosku striebornej jedle. Samozrejme, že si vyrobila Erich Schillinger GmbH sama, drevo je brúsené a jasne natreté Pullex Silverwood vo farbe smreku. To zabezpečuje drevu trvalú ochranu a zároveň mu dodáva vzhľad „úplne novej budovy“. Náter vyzerá prirodzene a pôsobí dojmom, že budova bola vždy prítomná.

 

© adler-lacke.com