© W. E. Sageder
Drevostavby & fasády

Pokojná oáza v centre mesta

Flexibilný a lacný. Veľkorysý a robustný. Pohodlný a bezbariérový: každá veková skupina má iné požiadavky na obytný priestor. Kým mladé rodiny primárne potrebujú veľa priestoru a nekomplikované vybavenie, s vekom rastú nároky na bezpečnosť a pohodlie. Kancelária Steinkogler Aigner Architekten s jednopodlažnou átriovou budovou dokazuje, že riešenie bezbariérového prístupu nie je v rozpore s dizajnovou eleganciou.

© Martin Bilinovac
© Martin Bilinovac
© Martin Bilinovac
© Martin Bilinovac
© W. E. Sageder
© W. E. Sageder

Rodina S. doteraz žila v ústraní na vidieku. Pre novú fázu svojho života sa manželia rozhodli presťahovať do Mollnu v Hornom Rakúsku, kde je k dispozícii pohodlná a dostupná infraštruktúra - od nakupovania a lekárskej starostlivosti až po spojenie verejnej dopravy. Rodina sa však vo svojom novom bývaní nechcela pripraviť o pokoj a súkromie. Na splnenie tejto požiadavky navrhla mladá viedenská architektonická firma Steinkogler Aigner Architekten v úzkej spolupráci s budúcimi majiteľmi novú budovu ako jednopodlažný átriový dom. Drevená konštrukcia je zvonku uzavretá, pohľad do interiéru umožňuje iba niekoľko okien. Tento dojem súkromia umocňuje lazúra Pullex 3in1 od spoločnosti ADLER v tmavom odtieni „Darth Vader", ktorou drevárska spoločnosť Aigner povrchovo upravila hrubo pílenú smrekovú fasádu. V strede sa naopak obytná budova otvára do átria, v srdci budovy sú veľkorysé okenné prvky: tento priestor funguje ako útočisko prístupné zo všetkých strán, dodáva do interiéru denné svetlo, ale zároveň ho chráni pred hlukom a nežiaducimi výhľadmi.

Život počas dňa

Usporiadanie obytných izieb zodpovedá každodennej rutine: z predsiene sa vstupuje do priestrannej jedálne, v ktorej sú prijímaní hostia, kde priťahuje pozornosť nápadný stôl, ktorý bol vyrobený z 1 000 rokov starého duba z Mostvierteli. V kuchyni z hrčovitého duba dodávajú elegantný prvok povrchy brúseného dreva v tmavo zelenej farbe. Pre rovnomerný a odolný povrch sa tesárska dielňa rozhodla pre lak na nábytok ADLER Pigmopur vo farebnom odtieni, ktorý bol tiež použitý na skriňu v spálni, príborník v obývacej izbe a vybavenie kúpeľne. Sedacia časť v popredí jedálne preberá rovnaký prírodný odtieň zelenej, ktorého zadná stena bola natretá interiérovou farbou Aviva Tiromin Color od spoločnosti ADLER. Pri prechode z jedálne do obývacej miestnosti, kde je umiestnený kozub, sa budova zužuje a premieňa obývaciu izbu na intímne útočisko. Nasleduje priestor na spanie a kúpeľňa, ktoré sú rovnako ako všetky ostatné izby bezbariérové.

Kvalita a udržateľnosť

Z rovnakého dôvodu sa architekti obišli bez suterénu - všetky skladovacie priestory a funkcie budovy sú umiestnené v samostatnej konštrukcii. Keď hovoríme o funkciách stavby: drevená konštrukcia je vykurovaná geotermálnou energiou, pretože architekti nastavili latku nielen z hľadiska dizajnu, ale aj z hľadiska udržateľnosti. Michael Aigner a Rudolf Steinkogler preto pri výbere materiálov a realizačných firiem sústavne venovali pozornosť ekológii a regionálnemu pôvodu: drevárska spoločnosť Aigner sídli v samotnom Mollne, drevárske štúdio Schmidthaler v Leonsteine, pár kilometrov odtiaľ, a mesto Kopfing im Innkreis je blízko: tu sa nachádza sídlo hornorakúskeho výrobcu okien a dverí Josko, ktorý pre novú budovu vyrobil drevo-hliníkové okná. Nový domov rodiny S. sa prelína s regiónom nielen pokiaľ ide o dizajn, ale aj svojou vlastnou realizáciou. Zároveň splnil sen majiteľom o súkromí a uzavretom útočisku.

© adler-lacke.com