Ⓒ JOHANNES PLATTNER FOTOGRAFIE, A-6020 INNSBRUCK
Drevostavby & fasády

Pasívny obytný komplex Samer Mösl

Zlato pre Silverwood

Inovačné bývanie

93 prihlášok, desať nominácií a nakoniec štyri ocenenia. Koncom mája bola vo Viedni udelená štátna cena za architektúru a trvalú udržateľnosť. Vyznamenané boli projekty, ktoré vzájomne kombinujú náročné stavebné umenie a technológiu výstavby chrániacu zdroje. "Veľkolepé príklady v súťaži jasne ukazujú, že je téma trvalej udržateľnosti stále príťažlivejšia a stále vo väčšej miere stimuluje stavbárov k vytyčovaniu si nových štandardov," vysvetlil minister životného prostredia Niki Berlakovich pri udeľovaní cien.

Vyznamenané zariadenie

Do štvorice víťazov patrí aj obytný komplex Samer Mösl v Salzburgu - najväčší niekoľko-poschodový pasívny obytný komplex v Rakúsku so 60 obytnými jednotkami.

Stavba podľa poroty dokazuje, že dobrá architektúra a ekologicky šetrná stavba je možná aj v medziach daných sociálnou obytnou výstavbou. Používanie betónu sa obmedzuje na suterén a časť schodov. Vonkajšie steny sú výrobené z prefabrikovaných izoláčných a paropriepustých prvkov z celulózy a drevenej rámovej konštrukcie.

Inovačný obytný komplex v Salzburgu postavila spoločnost Meiberger Holzbau z Loferu. Povrchová úprava bola realizovaná produktmi ADLER:

Pullex Silverwood a zabraňuje tienistým stránkam slnka“ premeniť fasádu na nevzhľadnú šeď. Cez 4 000 litrov inovačnej impregnačnej lazúry zaisťuje jednotný efekt starej hnedej patiny. Gratulujeme víťazovi a samozrejme sa radujeme spolu s nim!

Ďalšie referencie s lazúrami Pullex Silverwood:

Sociálne centrum Sölden

© adler-lacke.com