© Paolo Ronc | Cova Cucine
Nábytok

Kuchyňa s 200-ročnou tradíciou: kde sa remeslo snúbi s priemyslom

Nestáva sa často, že môžete osláviť 200. výročie rodinnej firmy. Z tohto dôvodu sa Alberto, Paolo a Walter Cova, traja bratia piatej generácie Cova Cucine, výrobca kuchýň v Trentine od roku 1821, spolu so svojimi synmi, ktorí už vo firme tiež pracujú, neobmedzili len na usporiadanie akcie na oslavu tohto firemného jubilea, ale rozhodli sa tiež vytvoriť „kuchyňu k dvojstému výročiu“. Spojenie remesla a priemyslu, ktoré vyzdvihuje nielen históriu remesla a korene firmy v horskej oblasti, ale aj jej progresivitu a priemyselnú precíznosť.

© Paolo Ronc | Cova Cucine
© Paolo Ronc | Cova Cucine
© Paolo Ronc | Cova Cucine

A tak na konci septembra, v pôsobivom prostredí Castel Belasi vo Val di Non, rodina Cova otvorila svoje dvere zákazníkom, zamestnancom a priateľom, aby predstavila renovačné práce, ktoré prebehli v posledných dvoch rokoch a konečne odhalila dlho očakávanú kuchyňu, ktorá sa nie náhodou nachádza v historickej miestnosti s freskami umiestnené na konci expozičného itinerára o histórii firmy.

Kuchyňa: miestnosť, kde to žije

Silvia Covaová, členka šiestej generácie rodiny, ktorá navrhla projekt spolu s architektonickou firmou Marchetti Demaria z Milána, s ktorou spolupracuje, nám hovorí: „Táto kuchyňa je míľnikom v histórii našej spoločnosti. Pri jej návrhu sme chceli spojiť dva zásadné aspekty, ktoré odrážajú aj históriu našej firmy: na jednej strane remeslo, korene v regióne Trentino – odtiaľ výber materiálov, ako je opaľované drevo a porfýr – na druhej strane sme chceli zdôrazniť priemyslovejšiu stránku spoločnosti v jej najmodernejšom a inovatívnom duchu, ale týchto 200 rokov nie je koncom cesty, ktorá končí oslavou, ale skôr začiatkom nového dobrodružstva s cieľom posilniť hodnoty našich predkov a vášeň predchádzajúcich generácií."

„Dvojstoročná“ kuchyňa by okrem vyššie popísanej konštelácie mala predstavovať aj princíp kuchyne ako obytného priestoru v dome. „Kuchyňa,“ pokračuje Silvia Cova, „už nie je priestorom venovaným výhradne vareniu. Koncept kuchyne je oveľa hlbší a obsiahlejší, je to miesto pohostinnosti, srdca domova a postupom rokov sa stala miestom s tisíckami využití, kde sa môžete venovať koníčku alebo dokonca pracovať."

Maličkosti, ktoré robia rozdiel

Cova Cucine sa pri povrchovej úprave svojich kuchýň už asi 10 rokov spolieha na odborné znalosti ADLER. „Kuchyňa k dvojstému výročiu je vyrobená z dreva opaľovaného starou japonskou technikou shou sugi ban, aby bolo drevo odolné. Na estetickú úpravu dvierok sme použili ADLER Bluefin Softmatt, dvojzložkový transparentný akrylátový lak na vodnej báze, ktorý zachováva prírodný charakter opáleného dreva,“ vysvetľuje Alberto Cova. „Je zamatový na ohmat, má vynikajúcu odolnosť proti poškriabaniu, a aj napriek tomu je hlboko matný povrch odolný proti odtlačkom prstov. Boli aplikované dve vrstvy produktu, a to ako základná, tak aj vrchná vrstva, čo sa tiež odrazilo vo vynikajúcom estetickom výsledku.“

© adler-lacke.com