Ⓒ © Andreas Buchberger | © Franz&Sue │Andreas Buchberger
Drevostavby & fasády

Hviezdna kôlňa

Franz & Sue sú podľa vlastného tvrdenia nielen skvelým tímom, ale ovládajú aj kung-fu a môžu sa tiež pýtať: pre koho, koľko, prečo? To prvé architektonickej firme radi uveríme, druhé tvrdenie necháme stranou, ale to posledné sa nepochybne preukázalo. Na prvý pohľad je z ich veľkého mini projektu „kúzelná kôlňa“ vidieť, že Franz & Sue si kladú tie správne otázky.

© Franz&Sue │Andreas Buchberger
© Franz&Sue │Andreas Buchberger

Vysoké borovice, staré ovocné stromy, husté oleandrovej kríky; stará vila uprostred Viedenského lesa: jej mágia by mala byť zachovaná, ale životný koncept, dizajn interiéru museli prejsť revolúciou, aby boli moderné. Je to skvelé kino pre každého architekta. Skutočnou hviezdou tu však nie je vila, ale herec vo vedľajšej úlohe: stará, polorozpadnutá búda, ktorá bola takmer zničená a teraz dáva dôvod na to povedať veľké WOW. Remeselníci v dedine chceli čiernu búdu z roku 1934 zničiť, hovorí projektová manažérka Anna Ladurner. Ale nám sa tá stará prístavba páčila.

Hodnota a mach

Pivnicu alebo garáž si vtedy, na začiatku 30. rokov, nemohol takmer nikto dovoliť. Stavali sa kôlne, kde sa skladovalo drevo, chovali králiky a vyvárala sa bielizeň. Tieto hospodárske budovy, ktoré boli pre domácnosť tak užitočné, sa vždy cenili. Práca Franz & Sue vnáša toto ocenenie do súčasnosti: nový starý prístrešok ponúka priestor pre úplne odlišné činnosti, ale pre obyvateľov je rovnako užitočný a cenný. Slúži ako magické útočisko, priestor na písanie, detský raj a v prípade potreby ako dobrodružná hosťovská izba so zabudovanou loftovou posteľou. Stručne povedané: splní každé želanie. Použili sme veľkorysý sklenený panel na celej šírke podkrovia, starostlivo sme izolovali strešnú konštrukciu a steny obložili smrekovým drevom, vysvetľuje Ladurner. Svetlý smrek by však nezodpovedal starožitnému kúzlu vily a záhrady, a preto bol na vonkajšej strane stmavený lazúrou na báze oleja. Strechy sme sa nedotkli. Je celá obalená machom, a to sa nám páči. 

Svetlé a veselé

Vnútro vyzerá veľmi odlišne: všetko je tu svetlé a jasné. Postarala sa o to nielen celosklenená posuvná tabuľa, ale tiež svetlo-šedá interiérová lazúra Lignovit Interior UV100. Dodáva priečnemu obloženiu ľahkosť a eleganciu, robí malú miestnosť opticky príťažlivejšou a širšou, vytvára tú správnu veselú atmosféru pre hrajúce sa deti, rovnako ako pre premýšľavého spisovateľa a vítaných hostí. Ktokoľvek je v útulnom podkroví, má cez sklenenú bočnú stenu voľný výhľad na vtáky a veveričky na konároch stromov. Prostredníctvom falcových dverí z ušľachtilej mosadze vstúpite do tohto tichého paralelného sveta, ktorý vytvoril Franz & Sue. Vo večerných hodinách je mosadz dverí osvetlená, čo vytvára teplé svetlo - dokonca aj v mrazivom zimnom období, kedy sa nevykurované útočisko používa na oddych po saune. Pod ním sa nachádza priestor pre záhradné náradie, kosačku na trávu a debničky s ovocím. Je to tu útulné, magické, jednoducho - wow. Niet divu, že svetlá vo vile sú väčšinou vypnuté a do Viedenského lesa svetlo vyžaruje len malý domček vedľa nej.

© adler-lacke.com