© Maximilian Gottwald
Drevostavby & fasády

Farebná fasáda z drevených hranolov

Drevo a farby. To by bol jasný plán pri stavbe materskej školy. Koniec koncov, aký iný materiál ako drevo z našich lesov sa tak často odporúča na vytvorenie zdravého a inšpiratívneho prostredia na učenie a detské hry. A farebný odtieň? Je to jasné: deti milujú pestré farby! Je zaujímavé, že len málo architektov si trúfne použiť farbu a zakomponovať do svojich návrhov viac ako pár jednotlivých farebných akcentov. Nie však štúdio ABHD architekten a ich partnerská spoločnosť mbB z nemeckého Neuburgu an der Donau, ktorí vytvorili pri návrhu škôlky v malom hornobavorskom mestečku Denkendorf pestrú drevenú fasádu ako hlavný dizajnový prvok, ktorý žiari do okolia deň čo deň ako slnko.

© Maximilian Gottwald
© Maximilian Gottwald
© Maximilian Gottwald

Precízne vyladené

Projektová manažérka Ute Stüweová, autorka návrhu Carina Krucková a produktový dizajnér Moritz Schmidt prišli s veľmi špeciálnym farebným konceptom drevenej lamelovej fasády. Smrekové lamely na fasáde jednotlivých budov celého komplexu škôlky sú dokončené v siedmich rôznych farebných odtieňoch, čím sa jednotlivé budovy hravým a kontrastným spôsobom opticky prepájajú. „Celý objekt, v ktorom sú šatne a herne pre viac ako 60 detí z materskej školy a jaslí, ustupujú zo svojho formálneho vzhľadu a umožňujú budovám umiestneným do tvaru písmena L vytvoriť hravý imidž,“ vysvetľuje Ute Stüweová. Tento cieľ bol dosiahnutý pestrou farebnosťou drevených lamiel.

Zemité tóny

Pri výbere farebných odtieňov sa tím štúdia ABHD architekten inšpiroval zemskými živlami a podporu pre svoj zámer získal v spoločnosti ADLER. Vo vzorkovnici ADLER COLOR 1200 našli vhodné odtiene, ktoré vytvárajú vrelý a prívetivý vzhľad vďaka jemnému prechodu od červeno-oranžovej cez žltú až po zelenú. Navyše sa farby hodia k názvu škôlky „Slnko“. Farebné tóny pôsobia prirodzene a sú harmonicky začlenené do okolia. Spoločnosť Lignum finish z mesta Aitrach natrela fasádne laty zo smreku pre dodávateľov dreva, spoločnosť Mocopinus, zo všetkých strán lazúrou ADLER Pullex 3in1-Lasur a potom ich pán Gerhard Lang z Titting (Petersbuch) inštaloval na fasádu objektu zvislo so škárou 20 mm. „Už teraz sme zvedaví, ako sa budú presklené boky lesknúť a nastavovať vlastné akcenty oproti drevenej fasáde,“ povedal pri slávnostnom otvorení partner štúdia ABHD architekten Andreas Mayer nadšený z tohto pilotného projektu.

Prirodzená krása dreva

Farebné poňatie vonkajšej fasády potom pokračuje aj v interiéri – aj keď v menšom rozsahu iba s menšími farebnými akcentmi. Celkovo v interiéri dominuje svetlé, prirodzene vyzerajúce drevo, rovnako ako pri akustických podhľadoch Lignotrend, ktorých krásu chráni profesionálna lazúra proti žltnutiu dreva ADLER Lignovit Interior UV 100. Dodávateľ okien – spoločnosť ARLT Fenster-Türenbau GmbH, navrhla drevo-hliníkové okná v modrej a sivej farbe ako chladný kontrast, a zvnútra pôsobí prirodzene s povrchovou úpravou systémom na drevo-hliníkové okná ADLER Aquawood Natureffekt v odtieni London. A keď slnko zasvieti veľkorysými sklenenými plochami, vykúzli tu všetkým úsmev na tvári!

© adler-lacke.com